Meetings in 2010

  • Galois Theory
    Institut Henri Poincare, Paris, France: January 4 - March 27, 2010.
    Organizers: J.-B. Bost, C. Breuil, A. Mézard, M.-F. Vigneras, J.-P. Wintenberger

  • Graph Algebras in Analysis and Algebra
    San Francisco, USA: January 14 - 14, 2010.
    Organizers: Gene Abrams (University of Colorado at Colorado Springs),Mark Tomforde (University of Houston)
    Speakers: T.B.A.

  • Advanced School and Conference on Homological and Geometrical Methods in Representation Theory
    ICTP Trieste, Italy: January 18 - February 5, 2010.
    Organizers: B. Keller, H. Lenzing, J.A. de la Pena, A. Skowronski, S. Luzzato
    Speakers: Courses: Introduction to Auslander-Reiten theory (I. Reiten), Algebras of small homological dimension (A. Skowronski), Singularities in module varieties (G. Zwara), Rings of singularities (H. Lenzing), Degenerations of algebras (J. A. de la Pena), Koszul algebras and applications to algebraic geometry (D. Zacharia), Triangulated categories versus module categories (D. Happel), Stable categories of Cohen-Macaulay modules (O. Iyama), Cluster algebras and categories (B. Keller) Conference speakers: C. Amiot (Bonn), L. Angeleri-Hugel, S. Bazzoni (Padova), P. Bergh (Trondheim), G. Bobinski (Torun), T. Bruestle (Sherbrooke), A. Buan (Trondheim), R.-O. Buchweitz (Toronto), I. Burban (Bonn), Xiao-Wu Chen (Paderborn), F.U. Coelho (Sao Paulo), Y. Drozd (Kiev), K. Erdmann (Oxford), C. Geiss (Mexico City), L. Hille (Munster), D. Kussin (Paderborn), M. Reineke (Wuppertal), O. Kerner (Dusseldorf), H. Krause (Paderborn), S. Ladkani (Bonn), B. Leclerc (Caen), P. Malicki (Torun), H. Meltzer (Szczecin), S. Oppermann (Trondheim), M.J. Redondo (Bahia Blanca), C.M. Ringel (Bielefeld), M. Saorin (Murcia), J. Schroer (Bonn), O. Solberg (Trondheim), J. Xiao (Beijing).

  • Workshop on Homological Mirror Symmetry and Related Topics
    University of Miami, Miami, U.S.A.: January 18 - 23, 2010.
    Organizers: D. Auroux, L. Katzarkov, P. Seidel
    Speakers: Mini courses: Maxim Kontsevich, Bertrand Toen, and Mohammed Abouzaid Talks: Serguei Barannikov (ENS, Paris), Jonathan Block (U. Penn.), Lev Borisov (Rutgers), Tobias Dyckerhoff (U. Penn.), David Favero (U. Penn.),Kenji Fukaya (Univ. Kyoto),Victor Ginzburg (Univ. of Chicago), Kentaro Hori (IPMU), Dmitry Kaledin (Steklov Institute),Bernhard Keller (Univ. Paris 7),Alexander Kuznetsov (Steklov Institute),Valery Lunts (Indiana), Dmitri Orlov (Steklov Institute),Grigory Mikhalkin (Univ. Genève), Yan Soibelman (Kansas State U.)

  • Three Short Courses on Combinatorics and Representation Theory
    Universidade de Coimbra, Coimbra, Portugal: February 1 - 5, 2010.
    Organizers: Olga Azenhas (University of Coimbra), Ana Paula Santana (University of Coimbra), Ivan Yudin (University of Coimbra)
    Speakers: Stephen Donkin (York University), Christian Krattenthler (Universität Wien), Alain Lascoux (Université Paris-Est de Marne-la-Vallée)

  • Advanced School on Lie and Representation Theories
    University of Seville, Seville, Spain : February 8 - 12, 2010.
    Organizers: Manuel Ceballos González (University of Sevilla) Raúl M. Falcón Ganfornina (University of Sevilla) Carmen Márquez García (University of Sevilla) Juan Núñez Valdés (University of Sevilla)
    Speakers: Georgia Benkart (University of Winscosin) Alberto Elduque (University of Zaragoza), Consuelo Martínez (University of Oviedo) Luis Ugarte (University of Zaragoza)

  • Algebraic Groups and Lie algebras
    University of Erlangen-Nürnberg, Erlangen, Germany: February 12 - 13, 2010.
    Organizers: Peter Fiebig, Friedrich Knop, Oksana Yakimova
    Speakers: Victor Batyrev (Tübingen), Elizabeth Dan-Cohen (Jacobs University Bremen), Ishai Dan-Cohen (Berkeley/Hannover), Mathieu Huruguen (Grenoble), Claus Mokler (Erlangen/Wuppertal), Paolo Papi (Rome)

  • Bielefelder Aschermittwoch
    University of Bielefeld, Bielefeld, Germany: February 17 - 17, 2010.
    Organizers: Claus Michael Ringel
    Speakers: Claus Michael Ringel (Bielefeld), Hideto Asashiba (Shizuoka), Rafael Bocklandt (Newcastle), Karsten Dietrich (Paderborn), Rüdiger Göbel (Duisburg-Essen)

  • INTERNATIONAL CONFERENCE ON ALGEBRA AND ITS APPLICATIONS
    Aligarh Muslim University Aligarh, India: February 20 - 22, 2010.
    Organizers: Nadeem-ur-Rehman
    Speakers: T.B.A.

  • Winter school on the decomposition theorem
    University of Freiburg, Germany: February 22 - 26, 2010.
    Organizers: Stefan Kebekus, Sebastian Goette, Annette Huber, and Wolfgang Soergel
    Speakers: Luca Migliorini

  • South American Meeting on Representations of Algebras and Related Topics
    UNIVERSIDAD NACIONAL DE MAR DEL PLATA, Argentina: March 8 - 13, 2010.
    Organizers: Maria Ines Platzeck (UNIVERSIDAD NACIONAL DEL SUR, ARGENTINA), Maria Julia Redondo (UNIVERSIDAD NACIONAL DEL SUR, ARGENTINA), Sonia Trepode (UNIVERSIDAD NACIONAL DE MAR DEL PLATA, ARGENTINA) Flavio Ulhoa Coelho (UNIVERSIDADE DE SAO PAULO, BRAZIL)
    Speakers: Andrzej Skowronski (Poland), Ralf Schiffler (United States), Claudia Chaio, (Argentina), Eduardo do Nascimento Marcos (Brazil), Edson Ribeiro Alvares (Brazil), Ivan Angiono (Argentina), Regina do Aquino (Brazil), Ibrahim Assem (Canada), Natalia Bordino (Argentina), Juan Carlos Bustamante (Ecuador), Diane Castonguay (Brazil), Wagner Cortes Oliveira (Brazil), Jose Antonio De la Pena (Mexico), Andrea Gatica(Argentina), Kiyoshi Igusa (USA), Patrick Le Meur (France), Marcelo Lanzilotta (Uruguay), Shiping Liu (Canada), Octavio Mendoza (Mexico), Andrea Alejandra Rey (Argentina), Andrea Solotar (Argentina), Mariano Suarez-Alvarez (Argentina), Gordana Todorov (USA)

  • Lie Groups, Lie Algebras and their Representations
    University of California, Santa Barbara, U.S.A.: March 13 - 14, 2010.
    Organizers: Ken Goodearl, Milen Yakimov
    Speakers: Vyjayanthi Chari (University of California, Riverside); Vasiliy Dolgushev (University of California, Riverside); Rolf Farnsteiner (University of Kiel); Jon McCammond (University of California, Santa Barbara); Siu-Hung (Richard) Ng (Iowa State University); Victor Ostrik (University of Oregon); Nicolai Reshetikhin (University of California, Berkeley); Juan Tirao (University of Cordoba).

  • Arithmetic of group rings and related structures
    RWTH Aachen, Aachen, Germany: March 22 - 26, 2010.
    Organizers: Wolfgang Kimmerle, Eric Jespers, Gabriele Nebe

  • Darstellungstheorie Schwerpunkttagung 2010
    Physikzentrum Bad Honnef : April 6 - 10, 2010.
    Organizers: Henning Krause, Peter Littelmann, Gunter Malle, Karl-Hermann Neeb and Christoph Schweigert
    Speakers: Alldridge, Alexander (Paderborn); Chen, Bo (Cologne); Ehrig, Michael (Bonn); Hilgert, Joachim (Paderborn); Hiss, Gerhard (Aachen); Jantzen, Jens Carsten (Aarhus); Knop, Friedrich (Erlangen); Kurtdere, Ayse (Bochum); Ladkani, Sefi (Bonn); Naehrig, Natalie (Aachen); Oppermann, Steffen (Cologne); Pezzini, Guido (Erlangen); Ploog, David (Berlin); Reineke, Markus (Wuppertal); Schröer, Jan (Bonn); Seppaenen, Henrik (Paderborn); Spaeth, Britta (Paris); Zellner, Christoph (Darmstadt); Zuckerman, Gregg (Yale)

  • Maurice Auslander Distinguished Lectures
    Woods Hole, MA, USA: April 22 - 27, 2010.
    Organizers: Kiyoshi Igusa, Alex Martsinkovsky, Gordana Todorov
    Speakers: Yuriy Drozd (Kiev)

  • Seminar Sophus Lie
    University of Mulhouse, Mulhouse, France: April 22 - 24, 2010.
    Organizers: Martin Bordemann, Kurusch Ebrahimi-Fard, Abdenacer Makhlouf, Karl Herrmann Neeb, Sergei Silvestrov
    Speakers: Jacques Alev (Reims), Alexander Alldridge (Paderborn), Faouzi Ammar (Sfax), Joakim Arnlind (Potsdam-Stockholm), Said Benayadi (Metz), Wolfgang Bertram (Nancy), Michel Dubois-Violette (Orsay), Alice Fialowski (Budapest), Antony Giaquinto (Chicago), Johannes Huebschmann (Lille), Ctirad Klimcik (Marseille), Jean-Louis Loday (Strasbourg), Karl Hermann Neeb (Darmstadt), Sergei Silvestrov (Lund)

  • CONFIGURATION SPACES: GEOMETRY, COMBINATORICS AND TOPOLOGY
    Centro di Ricerca Matematica Ennio De Giorgi Pisa, Italy: May 2 - June 30, 2010.
    Organizers: Anders Bjorner (KTH and Mittag-Leffler Institute), Fred Cohen (University of Rochester), Corrado De Concini (Università di Roma “La Sapienza”), Claudio Procesi (Università di Roma “La Sapienza”), Mario Salvetti (Università di Pisa)
    Speakers: Alejandro Adem (University of British Columbia), Eric Babson (UC Davis), Ruth Charney (Brandeis University), Daniel C. Cohen (Louisiana State University), Emanuele Delucchi (SUNY Binghamton), Graham Denham (University of Western Ontario), Alexandru Dimca (Université de Nice Sophia Antipolis, France), Igor Dolgachev (University of Michigan), Michael Falk (Northern Arizona University), Eva Maria Feichtner (Bremen University), Olga Holtz (UC Berkeley), Tadeusz Januszkiewicz (Ohio State University), Toshitake Kohno (The University of Tokyo), Dmitry Kozlov (Bremen University), Gus Lehrer (University of Sidney), Anatoly Libgober (Univeristy of Illinois at Chicago), Vladimir Lin (Technion-Israel Institute of Technology), Eduard Looijenga (Universiteit Utrecht), Daniel Matei (Romanian Academy), Stefan Papadima (Institute of Mathematics Simion Stoilow of the Romanian Academy), Luis Paris (Université de Bourgogne), Richard Randell (University of Iowa), Amos Ron (University of Wisconsin-Madison), Ken Saito (Osaka Prefecture University), Hal Schenck (University of Illinois), John Shareshian (Washington University), Dev Sinha (University of Oregon), Alexandru Suciu (Northeastern University), Mina Teicher (Bar-Ilan University), Hiroaki Terao (Hokkaido University), Ulrike Tillmann (University of Oxford), Alexander Varchenko (University of North Carolina at Chapel Hill), Michèle Vergne (Centre National de la Recherche Scientifique Ecole Polytechnique), Michelle Wachs (University of Miami), Volkmar Welker (Philipps-Universität Marburg), Masahiko Yoshinaga (Kyoto University), Sergey Yuzvinsky (University of Oregon), Guenter M. Ziegler (Berlin Institute of Technology)

  • Interplay between representation theory and geometry
    Dedicated to the 65th birthdays of Claus Michael Ringel and Kyoji Saito
    Morningside Center of Mathematics, , Chinese Academy of Sciences, Beijing, China: May 3 - 7, 2010.
    Organizers: Kefeng Liu (UCLA), Jie Xiao (Tsinghua University), Lo Yang (Chinese Academy of Sciences), Shing-Tung Yau (Harvard University)
    Speakers: T.B.A.

  • Interactions between Algebraic Geometry and Noncommutative Algebra
    Mathematical Research Institute Oberwolfach, Germany: May 9 - 15, 2010.
    Organizers: Dieter Happel (Chemnitz), Lance W. Small (La Jolla), J. Toby Stafford (Manchester), Michael Van den Bergh (Diepenbeek)

  • Frobenius splitting in algebraic geometry, commutative algebra, and representation theory
    University of Michigan, Ann Arbor, U.S.A.: May 17 - 22, 2010.
    Organizers: Manuel Blickle, Michel Brion, Florian Enescu, Shrawan Kumar, Mircea Mustata, Karl Schwede
    Speakers: T.B.A.

  • Oberwolfach Seminar: Representations of finite groups: local cohomology and support
    Mathematical Research Institute, Oberwolfach, Germany: May 23 - 29, 2010.
    Organizers: Dave Benson (Aberdeen), Srikanth Iyengar(Nebraska-Lincoln), Henning Krause (Paderborn)

  • Conference in Hopf Algebras and Noncommutative Algebra
    On the occasion of Mia Cohen's retirement
    Ben-Gurion University of the Negev, Beer Sheva, Israel: May 24 - 27, 2010.
    Organizers: Daniel Berend, Ido Efrat, Michael Lin, Uri Onn, Sara Westreich
    Speakers: tba

  • NSF/CBMS Regional Conference on Quiver Varieties and Crystal Bases for Quantum Affine Algebras
    North Carolina State University, Raleigh, U.S.A.: May 25 - 29, 2010.
    Organizers: Naihuan Jing
    Speakers: Hiraku Nakajima

  • Seminar on Transformation Groups and Mathematical Physics
    Jacobs University Bremen, Germany: May 28 - 29, 2010.
    Organizers: Joachim Hilgert (Paderborn), Alan Huckleberry (Bremen and Bochum), Peter Littelmann (Köln), Karl-Hermann Neeb (Erlangen), Ivan Penkov (Bremen), Christoph Schweigert (Hamburg)
    Speakers: Alan Huckleberry, Todor Milev, Karl-Hermann Neeb, Sergei Markouski, Alexei Davydov, Alexander Baranov, Gislain Fourier, Friedrich Knop

  • Séminaire M.A.T.
    Institut de Mathématiques et de Modélisation de Montpellier, France: June 3 - 4, 2010.
    Organizers: Gilles Halbout, Jean-Michel Oudom et Alexis Virelizier
    Speakers: Anton Alekseev (Université de Genève), Dror Bar Natan (Université de Toronto), Emily Burgunder (Université Toulouse III), Damien Calaque (Université Lyon I), Benjamin Enriquez (Université de Strasbourg), Hidekazu Furusho (Université de Nagoya) Maxim Kontsevich (IHES), Charles Torossian (Université Paris VII)

  • CMS Special Session on Representation Theory of Algebras
    University of New Brunswick in Fredericton, Canada: June 4 - 6, 2010.
    Organizers: Ibrahim Assem, Thomas Brüstle, Shiping Liu
    Speakers: Raymundo Bautista (UNAM, Mexico), Frauke Bleher (University of Iowa, USA), Juan Carlos Bustamante (Universidad San Francisco de Quito, Ecuador), Grégoire Dupont (University of Sherbrooke, Canada), Ed Green (Virginia Tech, USA), Birge Huisgen-Zimmermann (University of California, USA), Mark Kleiner (University of Syracuse, USA), Daniel Labardini (Northeastern University, USA), Patrick Le Meur (ENS, France), Roberto Martinez-Villa (Universidad Nacional Autonoma de Mexico, Mexico), Alex Martsinkovsky (Northeastern University, USA), Charles Paquette (University of Sherbrooke, Canada), Ralf Schiffler (University of Connecticut, USA), Sonia Trepode (Universidad Nacional de Mar del Plata, Argentina), Helene Tyler (Manhattan College, USA), Andrei Zelevinsky (Northeastern University, USA)

  • Hochschild cohomology, structure and applications
    CIRM, Luminy, France: June 7 - 11, 2010.
    Organizers: Luchezar L. Avramov (Lincoln), Claude Cibils (Montpellier), Thorsten Holm (Hannover), Maria Julia Redondo (Bahia Blanca)

  • International Algebraic Conference
    Dedicated to the 70th birthday of A.V.Yakovlev
    St. Petersburg, Russia: June 19 - 24, 2010.
    Organizers: A. Generalov (chair), N. Gordeev, I. Fesenko, S. Kislyakov, G. Leonov, Yu. Matiyasevich, A. Merkurjev, E. Novikova, I. Panin, K. Pimenov, A. Semenov, N. Vavilov, S. Vostokov, I. Zhukov.
    Speakers: Denis Benois (Bordeaux/St. Petersburg), Alexander Braverman (Providence), Leonid Bokut (Novosibirsk), Antonio Campillo (Valladolid), Yuri Drozd (Kiev), Denis Gaitsgory (Harvard), Ivan Panin (St. Petersburg), Nikita Karpenko (Paris/St.Petersburg), Victor Kulikov (Moscow), Alexey Parshin (Moscow), Vladimir Popov (Moscow), Peter Schneider (Muenster), Dan Segal (Oxford), Aner Shalev (Jerusalem), Andrei Suslin (Chicago/St. Petersburg), Ernest Vinberg (Moscow), Yuri Zarhin (Penn State), Efim Zelmanov (San Diego).

  • Norddeutsches Gruppentheorie-Kolloquium
    Martin-Luther-Universität in Halle, Germany: June 25 - 26, 2010.
    Organizers: Gernot Stroth, Rebecca Waldecker
    Speakers: Bettina Eick, Ulrich Meierfrankenfeld, Bettina Wilkens, Andreas Mars, Shelly Garion, Christian Weigel, Matthias Grüninger, Katrin Tent

  • 15th NWDR Workshop
    Leibniz Universität Hannover, Germany: July 2 - 2, 2010.
    Organizers: Christine Bessenrodt, Thorsten Holm
    Speakers: Susanne Danz (Oxford), Karsten Dietrich (Paderborn), Matthew Douglass (Texas/Bochum), Wei Hu (Beijing/Cologne), Markus Reineke (Wuppertal)

  • VW SUMMER SCHOOL 2010: Infinite Dimensional Operator Matrices-Theory and Applications
    Technische Universität Berlin: July 5 - 9, 2010.
    Organizers: Jussi Behrndt (TU Berlin), Karl-Heinz Foerster (TU Berlin), Carsten Trunk (TU Ilmenau)
    Speakers: Lecturers: Heinz Langer (TU Vienna, Austria), Christiane Tretter (Bern, Switzerland), Matthias Langer (Strathclyde, Glasgow, United Kingdom). Exercise classes: Matthias Langer (Strathclyde, Glasgow, United Kingdom), Christian Wyss (Paderborn, Germany).

  • 21th International Workshop on Operator Theory and Applications
    TU Berlin, Germany : July 12 - 16, 2010.
    Organizers: Jussi Behrndt (TU Berlin), Karl-Heinz Foerster (TU Berlin), Carsten Trunk (TU Ilmenau)
    Speakers: T.B.A.

  • Infinite Dimensional Lie algebras
    Memorial University of Newfoundland, Canada: July 18 - 23, 2010.
    Organizers: Yuri Bahturin (Memorial University of Newfoundland and Moscow State University), Vyacheslav Futorny (University of Sao Paulo, Brazil), Mikhail Kotchetov (Memorial University of Newfoundland) and Ivan Penkov (Jacobs University Bremen, Germany).
    Speakers: Alexander Baranov (University of Leicester, UK, confirmed), Yuly Billig (Carleton University, Canada, confirmed), Georgia Benkart (University of Wisconsin – Madison, USA, confirmed), Ivan Dimitrov (Queen’s University, Canada, confirmed), Erhard Neher (University of Ottawa, Canada, confirmed), Vera Serganova (University of California-Berkeley, USA, confirmed), Anatoly Vershik (St. Petersburg, Russia, to be confirmed), Joseph A. Wolf (University of California-Berkeley, USA, confirmed). Yoji Yoshii (Akita National College of Technology, Japan), Elizabeth Dan-Cohen (Jacobs University Bremen, Germany), Hadi Salmasian (University of Ottawa, Canada), Irina Kashuba (University of Sao Paulo, Brazil), Siarhei Markouski (Jacobs University Bremen, Germany)

  • Workshop on Lie groups and algebraic groups
    University of Bielefeld, Bielefeld, Germany: July 24 - 26, 2010.
    Organizers: H. Abels, E. Vinbeg
    Speakers: H. Abels (Bielefeld), I.V. Arzhantsev (Moscow/Tübingen), A. Elashvili (Tbilisi), G. Fourier (Cologne), W. de Graaf (Trento), J. Hilgert (Paderborn), W. Hoffmann (Bielefeld), M. Kapovich (UC Davis), J. Möllers (Paderborn), D. I. Panyushev (Moscow), D. Poguntke (Bielefeld), A. Rapinchuk (Charlottesville), G. Soifer (Tel Aviv), E. B. Vinberg (Moscow), O. Yakimova (Erlangen)

  • Cohomology of Finite Groups: Interactions and Applications
    Mathematical Research Institute Oberwolfach, Germany: July 25 - 31, 2010.
    Organizers: Alejandro Adem (Vancouver), Jon F. Carlson (Athens,GA) Henning Krause (Paderborn)

  • XIV International Conference on Representations of Algebras and Workshop (ICRA XIV)
    Registration problems of ICRA XIV
    National Olympics Memorial Youth Center, Tokyo, Japan :
    August 6 - 15, 2010.
    Organizers: Kunio Yamagata (Tokyo), Hideto Asashiba (Shizuoka), Osamu Iyama (Nagoya), Shigeo Koshitani (Chiba), Izuru Mori (Shizuoka), Kenji Nishida (Shinshu), Masahisa Sato (Yamanashi)
    Speakers: Workshop (August 6-9, 2010): Masaki Kashiwara (Kyoto), Bernhard Keller (Paris), Bernard Leclerc(Caen), Helmut Lenzing (Paderborn), Markus Linckelmann (Aberdeen), Claus M. Ringel (Bielefeld), Grzegorz Zwara (Torun). Conference (August 11-15): Joseph Chuang (London) , Srikanth B. Iyengar (Nebraska), José Antonio de la Peña (Mexico City), Idun Reiten (Trondheim), Raphaël Rouquier (Oxford), Jan Schröer (Bonn), Andrzej Skowronski (Torun), Changchang Xi (Beijing), Yuji Yoshino (Okayama), Andrei Zelevinsky (Boston)
    Scientific committee: Raymundo Bautista (Morelia), Ragnar-Olaf Buchweitz (Toronto), Michael C.R. Butler (Liverpool), William Crawley-Boevey (Leeds), José Antonio de la Peña (Mexico), Vlastimil Dlab (Ottawa), Yuriy A. Drozd (Kyiv), Karin Erdmann (Oxford), Birge Huisgen-Zimmermann (Santa Barbara), Bernhard Keller (Paris), Helmut Lenzing (Paderborn), Marie-Paule Malliavin (Paris), Héctor Merklen (Sao Paulo), María Inés Platzeck (Bahia Blanca), Idun Reiten (Trondheim), Claus M. Ringel (Bielefeld), Daniel Simson (Toruń), Andrzej Skowroński (Toruń), Sverre O. Smalø (Trondheim), Kunio Yamagata (Tokyo), Yingbo Zhang (Beijing)

  • 5th International Conference on Representation Theory
    Xian, China: August 9 - 14, 2010.
    Organizers: Nanhua Xi

  • New Trends in Noncommutative Algebra
    Dedicated to Ken Goodearl
    University of Washington, Seattle: August 9 - 13, 2010.
    Organizers: Pere Ara (Universitat Autònoma de Barcelona), Ken Brown (University of Glasgow), Tom Lenagan (University of Edinburgh), Edward Letzter (Temple University), Toby Stafford (University of Manchester) and James Zhang (University of Washington)
    Speakers: Konstantin Ardakov (University of Nottingham, U.K.), Jason Bell (Simon Fraser University, Canada), Birge Huisgen-Zimmermann (University of California, Santa Barbara, U.S.A.), Stéphane Launois (University of Kent, U.K.), Christopher Phillips (University of Oregon, U.S.A.), Daniel Rogalski (University of California, San Diego, U.S.A.), Sue Sierra (University of Washington and Princeton University, U.S.A.), Agata Smoktunowicz (University of Edinburgh, U.K.), Friedrich Wehrung (Université de Caen, France), Sarah Witherspoon (Texas A & M University, U.S.A.), Quanshui Wu (Fudan University, China), Milen Yakimov (University of California, Santa Barbara, U.S.A.)

  • International Congress of Mathematicians
    Hyderabad, India: August 19 - 27, 2010.
    Organizers:
    Speakers: Section Algebra: Paul Balmer (USA), David J. Benson (UK), Sergey Fomin (USA), Dmitry Kaledin (Russia), Nikita Karpenko (France), Zinovy Reichstein (Canada), Venapally Suresh (India). Lie Theory: Alex Eskin (USA), Iain Gordon (UK), Shrawan Kumar (USA), Erez Lapid (Israel), Ivan Losev (USA), Hee Oh (USA), Nimish A. Shah (India), Catharina Stroppel (Germany), T.N. Venkataramana (India), Bernard Leclerc (France), Akshay Venkatesh (USA)

  • QUANTUM GROUPS
    CLERMONT-FERRAND, France: August 30 - September 3, 2010.
    Organizers: T. Banica, J. Bichon, B. Collins, C. Kassel
    Speakers: Teodor Banica (Cergy-Pontoise), Alain Bruguières (Montpellier) Stefaan Caenepeel (Bruxelles), Giovanna Carnovale (Padova), Benoît Collins (Lyon / Ottawa) Juan Cuadra (Almeria), Stephen Curran (*) (Berkeley), Kenny De Commer (Roma) Pierre Fima (Leuven) Shlomo Gelaki (*) (Haifa), Pierre Guillot (Strasbourg) David Hernandez (Paris), Christian Kassel (Strasbourg), Stéphane Launois (Canterbury), Cédric Lecouvey (Tours), Scott Morrison (Berkeley), Michael Müger (Nijmegen), Sergey Neshveyev (Oslo), Matthias Neufang (Ottawa), Dmitri Nikshych (New-Hampshire) Victor Ostrik (Oregon), Adam Skalski (Lancaster), Roland Speicher (*) (Kingston),Christian Voigt (Münster). (*) To be confirmed

  • Workshop on Algebra, Combinatorics and Dynamics
    Queen's University Belfast, U.K.: August 30 - September 2, 2010.
    Organizers: Natalia Iyudu, Stanislav Shkarin
    Speakers: Vladimir Bavula (Sheffield, UK), Peter Cameron (London, UK), Vladimir Dotsenko (Dublin, Ireland), David Jordan (Sheffield, UK), Stephane Launois (Kent, UK), Tom Lenagan (Edinburgh, UK), Jean-Louis Loday (Strasbourg, France), Abdenacer Makhlouf (Mulhouse, France), Sergei Silvestrov (Lund, Sweden), Agata Smoktunowicz (Edinburgh, UK), Robert Wisbauer (Dusseldorf, Germany)

  • Joint BLOC/REPNET meeting
    University of Leicester, UK: September 9 - 10, 2010.
    Organizers: Sibylle Schroll, Nicole Snashall
    Speakers: Raf Bocklandt (Newcastle), Maria Chlouveraki (Edinburgh), Claude Cibils (Montpellier), Maud De Visscher (London), Joe Grant (Bristol), Andrew Hubery (Leeds), Nicolas Jacon (Besancon), David Pauksztello (Hannover), Michael Wemyss (Oxford)

  • Test Problems for the theory of finite dimensional algebras
    Banff International Research Station, Banff, Canada: September 12 - 17, 2010.
    Organizers: V.Dlab, J.A. de la Pena, H. Lenzing, C.M. Ringel

  • REPRESENTATIONS OF LIE GROUPS AND ALGEBRAIC GROUPS
    University of Erlangen, Erlangen, Germany: September 14 - 17, 2010.
    Organizers: Peter Fiebig, Karl-H. Neeb, Friedrich Knop
    Speakers: Erik van den Ban (Utrecht), Daniel Beltita (Bukarest), Michel Brion (Grenoble), Maria Gorelik (Rehovot), Joachim Hilgert (Paderborn), Alan Huckleberry (Bochum), Ivan Penkov (Bremen), Bent Oersted (Aarhus), Margit Roesler (Clausthal)

  • Epimorphisms of rings and categories
    University of Murcia, Murcia, Spain: September 23 - 25, 2010.
    Organizers: Manuel Saorin
    Speakers: LIDIA ANGELERI-HÜGEL (Universita degli Studi di Verona), STEFFEN KÖNIG (Universität zu Köln), JAN STOVICEK (Univerzita Karlova v Praze), PEDRO NICOLAS (Universidad de Murcia)

  • Summerschool on representation theory of finite groups
    RWTH Aachen University, Aachen, Germany: September 27 - 29, 2010.
    Organizers: Jürgen Müller (Cologne), Natalie Naehrig (Aachen), Gabriele Nebe (Aachen)
    Speakers: Karin Erdmann (Oxford), Gerhard Hiss (Aachen), Radha Kessar (Aberdeen), Burkhard Külshammer (Jena), Gunter Malle (Kaiserslautern)

  • Workshop: Young women in representation theory
    RWTH Aachen University, Aachen, Germany: September 30 - 30, 2010.
    Organizers: Natalie Naehrig (Aachen), Gabriele Nebe (Aachen)

  • Summer School: Geometry and Combinatorics in Representation Theory of Lie Algebras
    University of Cologne, Cologne, Germany: October 4 - 8, 2010.
    Organizers: Michael Ehrig (Bonn), Ghislain Fourier (Cologne)
    Speakers: Evgeny Feigin (Independent University, Moscow), Stéphane Gaussent (Université Henri Poincaré, Nancy), Alistair Savage (University of Ottawa), Mark Shimozono (Virginia Tech)

  • Colloquium on Surfaces and Representations
    University of Sherbrooke, Quebec, Canada: October 6 - 9, 2010.
    Organizers: I. Assem (U. of Sherbrooke), T. Brüstle (U. of Sherbrooke / Bishop’s U.), V. Charette (U. of Sherbrooke), T. Kaczynski (U. of Sherbrooke), C. Mercat (U. of Montpellier 2), V. Shramchenko (U. of Sherbrooke)
    Speakers: S. T. Ali (Concordia U., Montréal) S. Boyer (UQAM, Montréal) C. Cibils (U. of Montpelier 2, France) T. Drumm (Howard U., Washington, DC, U.S.A.) M. Gekhtman (Notre-Dame U., Indiana, U.S.A.) C. Mercat (U. of Montpellier 2, France) K. Mischaikow (Rutgers U., U.S.A.) M. Mrozek (Jagellonian U., Cracow, Poland) C. Reutenauer (UQAM, Montréal) R. Schiffler (U. of Connecticut, U.S.A.)

  • Projective dimension 2
    University of Bielefeld, Germany: October 8 - 9, 2010.
    Organizers: Claus Michael Ringel (Bielefeld)
    Speakers: Idun Reiten (Trondheim), Dieter Happel (Chemnitz), Sefi Ladkani (Paris), Steffen Oppermann (Trondheim), Winfried Bruns (Osnabrück), Helmut Lenzing (Paderborn)

  • Master Class Categorification
    QGM, Aarhus University, Aarhus, Denmark: October 21 - 27, 2010.
    Organizers: Centre for Quantum Geometry of Moduli Spaces
    Speakers: V. Mazorchuk (Uppsala), S. Arkhipov (Toronto), C. Stroppel (Bonn).

  • Darstellungstheorietage 2010
    University of Stuttgart, Germany: November 5 - 6, 2010.
    Organizers: Richard Dipper and Wolfgang Kimmerle
    Speakers: B.Külshammer, B.Späth, S.Danz, M.Cuntz, Q.Liu, E.Jespers, F.Stoll, M.Neunhöffer, G.Malle

  • Computer Algebra in Representation Theory of Algebras
    University of Bielefeld, Germany: November 5 - 6, 2010.
    Organizers: Henning Krause
    Speakers: see web-page

  • Algebra Day in Shanghai
    East China Normal University, Shanghai, China: November 13 - 13, 2010.
    Organizers: Jian-Yi Shi(East China Normal Univ.), Jian-Pan Wang(East China Normal Univ.)
    Speakers: Xiao-Wu Chen(Univ. Sci. Tech. China), Ji-Wei He(Shao-Xin Univ.), Nai-Hong Hu(East China Normal Univ.), Claus Michael Ringel (Bielefeld Univ.), He-Bin Rui(East China Normal Univ.), Quan-Shui Wu (Fu Dan Univ.), Bao-Lin Xiong(Shanghai Jiao Tong Univ.), Guang-Lian Zhang(Shanghai Jiao Tong Univ.), Sheng-Lin Zhu(Fu Dan Univ.)

  • Representation Day in USTC
    University of Science and Technology of China, Hefei, China: November 20 - 20, 2010.
    Organizers: Xiao-Wu Chen, Yu Ye
    Speakers: Yanhong Bao, Jiwei He, Libin Li, Jiaqun Wei, Yunge Xu

  • Women in Representation Theory: Self-injective Algebras and Beyond
    University of Bielefeld, Germany: December 10 - 12, 2010.
    Organizers: Claudia Köhler, Henning Krause
    Speakers: Karin Erdmann (Oxford), Lidia Angeleri Hügel (Verona), Janine Bastian (Hannover), Karin Baur (Zürich), Magdalena Boos (Wuppertal), Susanne Danz (Oxford), Gabriella D'Este (Mailand), Lingyan Guo (Paris), Anja Hutschenreuter (Wuppertal), Lisa Lamberti (Zürich), Anna-Louise Paasch (Wuppertal), Daiva Pucinskaite (Kiel), Julia Sauter (Leeds), Alexandra Zvonareva (St. Petersburg)

  • MINICONFERENCE ON SELF-INJECTIVE ALGEBRAS
    Nicolaus Copernicus University, Toruń, Poland: December 13 - 15, 2010.
    Organizers: Piotr Malicki, Zygmunt Pogorzały, Grzegorz Zwara
    Speakers: I. Reiten, R. Bautista, Ch. Xi, J. A. de la Peña, H. Lenzing, Ch. Geiss, Ch. Riedtmann, K. Erdmann, H. Krause, B. Keller, Ø. Solberg, T. Holm, I. Assem

  • Taipei Winter School in Representation Theory
    Academia Sinica, Taipei, Taiwan: December 16 - 19, 2010.
    Organizers: Shun-Jen Cheng (Academia Sinica Taipei), Weiqiang Wang (University of Virginia,Charlottesville)
    Speakers: Olivier Schiffmann (Université de Paris VI), Mark Shimozono (Virginia Tech)

  • Taipei Conference on Representation Theory
    Institute of Mathematics, Academia Sinica, Taipei, Taiwan: December 20 - 23, 2010.
    Organizers: Shun-Jen Cheng (Institute of Mathematics Academia Sinica Taipei), Weiqiang Wang (University of Virginia, Charlottesville)
    Speakers: Joseph Chuang (City University London, UK), Bangming Deng (Beijing Normal University, China), David Hernandez (Ecole Polytechnique, France), Chin Hung Lam (Academia Sinica, Taiwan), Aaron Lauda (Columbia University, USA), Alexander Molev (University of Sydney, Australia), Dan Nakano (University of Georgia, USA), Claus Ringel (Universität Bielefeld, Germany), Alistair Savage (University of Ottawa, Canada), Olivier Schiffmann (Université de Paris VI, France), Mark Shimozono (Virginia Tech, USA), Eric Vasserot (Université de Paris VII, France), David Vogan (Massachusetts Institute of Technology, USA), Minoru Wakimoto (Kyushu University, Japan), Weiqiang Wang (University of Virginia,USA), Nanhua Xi (Chinese Academy of Sciences, China), Yongchang Zhu (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong).

Go back

Maintained by Matthew Pressland,