Meetings


Here we collect information about meetings related to representation theory of algebras.
Please help us to keep this list up to date by sending an e-mail with relevant information to .
  • Summer School on geometric and algebraic combinatorics
    Sorbonne Université, Paris, France: June 17 - 28, 2019.
    Organizers: Arnau Padrol (IMJ-PRG, Sorbonne Université), Vincent Pilaud (LIX, École polytechnique), Alfredo Hubard (LIGM, Université Paris-Est Marne-la-Vallée), Julienne Belair (IMJ-PRG)
    Speakers: Federico Ardila (San Francisco State University & Universidad de los Andes), Martina Juhnke-Kubitzke (University of Osnabrück), Isabella Novik (University of Washington), Bernd Sturmfels (University of California at Berkeley & Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences Leipzig)

  • Triangulated categories in geometry and representation theory
    University of Sydney, Australia: June 24 - 29, 2019.
    Organizers: Kevin Coulembier, Amnon Neeman, Oded Yacobi
    Speakers: Asilata Bapat (ANU), Jesse Burke (Sydney), Daniel Chan (UNSW), David Gepner (Melbourne), Sira Gratz (Glasgow), Henning Krause (Bielefeld), Tony Licata (ANU), Bregje Pauwels (Sydney), Julia Pevtsova (Washington), Beren Sanders (Santa Barbara), Greg Stevenson (Glasgow)

  • Conference on “Moduli Spaces, Representation Theory, and Quantization”
    RIMS, Kyoto University, Japan: June 24 - 28, 2019.
    Organizers: David Baraglia, Pedram Hekmati, Takuro Mochizuki, Motohico Mulase, Masa-Hiko Saito, Francesco Sala
    Speakers: Andrea Appel (University of Edinburgh, UK), Ben Davison (University of Edinburgh, UK), Laura Fredrickson (Stanford University, USA), Iordan Ganev (IST, Austria), Sam Gunningham (University of Edinburgh, UK), Kazuki Hiroe (Josai University, Japan), Qiongling Li (Caltech, USA), Chiu-Chu Melissa Liu (Columbia University, USA), Anton Mellit (University of Vienna, Austria), Luca Migliorini (University of Bologna, Italy), Paul Norbury (University of Melbourne, Australia), Tony Pantev (University of Pennsylvania, USA), Yan Soibelman (Kansas State University, USA), Szilard Szabo (Budapest University of Technology, Hungary), Kenji Ueno (Yokkaichi University, Japan), Dimitri Wyss (Institut de Mathématiques de Jussieu - Paris Rive Gauche, France)

  • SWAN: South West Algebra Network (Second Workshop)
    Karlsruhe Institute of Technology, Karlsruhe, Germany: June 27 - 28, 2019.
    Organizers: Anne Henke, Steffen König, Inga Paul, Petra Schwer, Jacinta Torres
    Speakers: Ghislain Fourier (Aachen), Peter Fiebig (Erlangen)

  • Fifth Biennial International Group Theory Conference 2019 (5BIGTC2019)
    Institut Teknologi Bandung, Indonesia: July 1 - 4, 2019.

  • Interactions between Representation Theory and Model Theory
    University of Kent (Canterbury campus), U. K.: July 1 - 5, 2019.
    Organizers: Stephane Launois, Omar Leon Sanchez, Lewis Topley
    Speakers: Professor Georgia Benkart (Madison-Wisconsin), Professor Mike Prest (Manchester); Jason Bell (Waterloo), Lorna Gregory (Naples), Moshe Kamensky (Ben Gurion), Martina Lanini (Roma), Ben Martin (Aberdeen), Rahim Moosa (Waterloo), Anand Pillay (Notre Dame), Bea Schumann (Koln), Susan Sierra (Edinburgh)

  • NewInteractions between Representation Theory and Model Theory
    Canterbury, U.K.: July 1 - 5, 2019.
    Organizers: Stéphane Launois (Kent), Omar Léon Sanchez (Manchester) and Lewis Topley (Kent)
    Speakers: Georgia Benkart, Mike Prest, Jason Bell, Lorna Gregory, Moshe Kamensky, Martina Lanini, Ben Martin, Rahim Moosa, Anand Pillay, Bea Schumann, Susan Sierra

  • RUByS: Symmetries in action at the Ruhr-Universität Bochum
    Bochum, Germany: July 5 - 6, 2019.
    Organizers: Stéphanie Cupit-Foutou, Valdemar Tsanov
    Speakers: Boris Pasquier (Poitiers), Clélia Pech (Kent), Alexey Petukhov (Moscow), Michael Pevzner (Reims), Vladimir Popov (Moscow), Dmitry Timashev (Moscow).

  • Representations of monoidal categories and 2-categories
    UEA Norwich, U. K.: July 8 - 12, 2019.
    Organizers: Vanessa Miemietz
    Speakers: Nils Carqueville (Universitaet Wien, TBC), Kevin Coulembier (University of Sydney), Shlomo Gelaki (Technion), Nate Harman (University of Chicago), Matthew Hogancamp (University of Southern California), Jonathan Kujawa (University of Oklahoma), Marco MacKaay (Universidade do Algarve), Volodymyr Mazorchuk (Uppsala Universitet), Dmitri Nikshych (University of New Hampshire), Victor Ostrik (University of Oregon), Daniel Tubbenhauer (Universitaet Zuerich), Xiaoting Zhang (Uppsala Universitet)

  • RRAGE: Ragnar's Ramifications in Algebra and Geometry Emerging
    Fields Institute, Toronto, Canada: July 8 - 12, 2019.
    Organizers: Eleonore Faber, Marco Gualtieri, Colin Ingalls
    Speakers: Matthew Ballard, Christopher Brav, Benjamin Briggs, Michael Brown, David Eisenbud, Özgür Esentepe, Eleonore Faber, Vincent Gelinas, Lutz Hille , Mel Hochster, Osamu Iyama, Srikanth Iyengar, Graham Leuschke, Claudia Miller, Daniel Murfet, Sasha Pavlov, Ana Ros-Camacho, Kyoji Saito, Louis-Philippe Thibault , Bernd Ulrich, Michael Wemyss, Sarah Witherspoon

  • Functor Categories, Model Theory, and Constructive Category Theory
    Pärnu, Estonia: July 15 - 17, 2019.
    Organizers: Mohamed Barakat (Siegen), Alex Martsinkovsky (Boston, MA, USA), Mike Prest (Manchester, UK), Marju Purin (Northfield, MN,USA)

  • Special session on Representation Theory of Algebras and Groups
    integrated into the 30th International Workshop on Operator Theory and its Applications, IWOTA 2019.
    Instituto Superior Técnico, University of Lisbon, Portugal: July 22 - 26, 2019.
    Organizers: Ana Paula Santana, Carlos André and Samuel Lopes
    Speakers: Chris Bowman (University of Kent, UK), Joăo Dias (Universidade de Lisboa, Portugal), Stéphane Launois (University of Kent, UK), Paula Lomp (Universidade do Porto, Portugal), Alison Parker (University of Leeds, UK), Raquel Simőes (Universidade de Lisboa, Portugal), Lewis Topley (University of Kent, UK), Jorge Vitória (Universitŕ degli Studi di Cagliari, Italy), Ivan Yudin (Universidade de Coimbra, Portugal)

  • Postgraduate Group Theory Conference (PGTC) 2019
    University of Birmingham, U. K. : July 23 - 25, 2019.
    Organizers: Mark Butler, Ollie Jones, Andrea Pachera, Jack Saunders, Martin van Beek
    Speakers: Prof. Martin Liebeck, Prof. Colva Roney-Dougal

  • Two weeks of silting
    University of Stuttgart, Germany: July 30 - August 9, 2019.
    Organizers: Steffen Koenig, Frederik Marks, Alexandra Zvonareva,
    Speakers: Lidia Angeleri Hügel (University of Verona), Osamu Iyama* (Nagoya University), Gustavo Jasso (University of Bonn), David Pauksztello (Lancaster University), Jeremy Rickard (University of Bristol), Jan Šťovíček (Charles University in Prague)

  • Flags, Galleries and Reflection Groups
    University of Sydney, Australia: August 5 - 9, 2019.
    Organizers: Elizabeth Milićević, Yusra Naqvi, Petra Schwer, Anne Thomas
    Speakers: Barbara Baumeister, Charlotte Chan, Matthew Dyer, Ulrich Görtz, Christophe Hohlweg, Allen Knutson, Shrawan Kumar, Thomas Lam, Martina Lanini, Jon McCammond, James Parkinson, Arun Ram, Anne Schilling, Monica Vazirani, Geordie Williamson

  • Representation Theory and Integrable Systems
    ETH, Zurich, Switzerland: August 12 - 16, 2019.
    Organizers: Pavel Etingof (USA), Giovanni Felder (Switzerland), Evgeny Mukhin (USA)
    Speakers: Mina Aganagic (UC Berkeley, USA), Tomoyuki Arakawa (RIMS, Japan), Ivan Cherednik (UNC at Chapel Hill, US), Igor Frenkel (Yale, USA), Alexander Givental (UC Berkeley, USA), Sabir Gusein-Zade (Moscow State University, Russia), Askold Khovanskii (University of Toronto, Canada), Igor Krichever (Columbia University, US and Skoltech, Russia), Maxim Nazarov (York University, UK), Andrei Okounkov (Columbia, USA), Eric Rains (Caltech, USA), Nikolai Reshetikhin (UC Berkeley, USA), Richard Rimanyi (UNC at Chapel Hill, USA), Vadim Schechtman (Paul Sabatier University, France), Vera Serganova (UC Berkeley, USA), Leon Takhtajan (Stony Brook, USA), Alexander Veselov (Loughborough University, UK)

  • BIREP Summer School on Cohen–Macaulay Modules in Representation Theory
    Bad Driburg, Germany: August 12 - 16, 2019.
    Organizers: BIREP group
    Speakers: Graham Leuschke

  • NewWorkshop on Quiver Varieties and Representation Theory
    CRM, Montreal, Canada: August 12 - 16, 2019.
    Organizers: Joel Kamnitzer (University of Toronto), Hugh Thomas (UQAM)
    Speakers: Pierre Baumann (CRMRS Strasbourg), Tristan Bozec (Université Claude Bernard Lyon 1 ), Sabin Cautis (The Univ. of British Columbia), Ben Davison (The University of Edinburgh), Eleonore Faber (University of Leeds), Jiarui Fei (Shanghai Jiao Tong University), Evgeny Feigin (HSE University, Moscow), Osamu Iyama (Nagoya University), Allen Knutson (Cornell University), Yiqiang Li, (Univeristy at Buffalo, the State University of New York), Yuya Mizuno (Osaka Prefecture University), Dinakar Muthiah (The University of Tokyo), Thomas Nevins (University of Illinois at Urbana-Champaign), Fan Qin (Shanghai Jiao Tong University), Linhui Shen (Michigan State University), Peter Tingley (Loyola University Chicago), Valerio Toledano Laredo (Northeastern University), Éric Vasserot (Université Paris Diderot), Ben Webster (University of Waterloo), Oded Yacobi (The University of Sydney)

  • Perspectives in Linear Algebraic Groups
    Ruhr-Universität Bochum, Bochum, Germany: August 19 - 23, 2019.
    Organizers: Falk Bannuscher, Maike Gruchot, Alastair Litterick, Gerhard Röhrle
    Speakers: Ben Martin (University of Aberdeen), Bernhard Mühlherr (University of Giessen), Gopal Prasad (University of Michigan) and Bertrand Rémy (Université Paris-Saclay); Michael Bate (University of York), David Stewart (Newcastle University, UK), Adam Thomas (Birmingham, UK) and Tomohiro Uchiyama (Soka University, Japan)

  • Graduate Summer School on the Geometry and Modular Representation Theory of Algebraic Groups
    Stony Brook University, U. S. A. : August 19 - 23, 2019.
    Organizers: Mark Andrea de Cataldo, Francois Greer, Christian Schnell
    Speakers: Michel Brion, Geordie Williamson.

  • Buildings and affine grassmannians
    CIRM Luminy France: August 26 - September 6, 2019.
    Organizers: Florence Fauquant-Millet (Université Jean Monnet, Saint Etienne), Roman Fedorov (University of Pittsburgh), Philippe Gille (CNRS/ Université Claude Bernard Lyon 1), Benoît Loisel (ENS Lyon), Nicolas Ressayre (Université Claude Bernard Lyon 1)
    Speakers: Bertrand Rémy, Gopal Prasad, Timo Richarz, Simon Riche, Dennis Gaitsgory

  • Quantum structures in Algebra and Geometry
    Northeastern University, Boston, U. S. A.: August 26 - 30, 2019.
    Organizers: Roman Bezrukavnikov, Maxim Braverman, Ivan Losev, Emanuele Macri, Alina Marian, Davesh Maulik, Valerio Toledano Laredo
    Speakers: Mina Aganagic (UC Berkeley), Alexei Borodin (MIT), Alexander Braverman (University of Toronto and Perimeter Institute), Boris Feigin (Higher School of Economics, Moscow), Igor Frenkel (Yale), Dennis Gaitsgory (Harvard), Victor Ginzburg (U. Chicago), Evgeny Gorsky (UC Davis), Dan Halpern-Leistner (Cornell), David Kazhdan (Hebrew University, Jerusalem), Rick Kenyon (Brown), Melissa Liu (Columbia), Hiraku Nakajima (IPMU, Tokyo), Andrei Negut (MIT), Nikita Nekrasov (Simons Center for Geometry and Physics, Stony Brook), Alexei Oblomkov (U. Mass. Amherst), Grigory Olshansky (HSE, Moscow), Victor Ostrik (U. Oregon), Eric Rains (Caltech), Travis Schedler (Imperial College), Olivier Schiffmann (Orsay), Andrey Smirnov (UNC Chapel Hill)

  • Summer School: Algebraic Structures in Quantum Field Theory
    Hamburg, Germany: August 26 - 30, 2019.
    Organizers: Tobias Dyckerhoff, Simon Lentner, Ingo Runkel, Christoph Schweigert
    Speakers: Owen Gwilliam (University of Massachusetts, Amherst), David Jordan (University of Edinburgh), Mikhael Kapranov (Kavli IPMU, University of Tokyo), Claudia Scheimbauer (NTNU, Trondheim), Masahito Yamazaki (Kavli IPMU, University of Tokyo)

  • NewThe Eighth China-Japan-Korea International Symposium on Ring Theory
    Nagoya University, Japan: August 26 - 31, 2019.
    Organizers: Hideto Asashiba (Shizuoka), Osamu Iyama (Nagoya), Shigeto Kawata (Nagoya City), Kazutoshi Koike (Okinawa), Yosuke Kuratomi (Yamaguchi), Masahisa Sato (Aichi), Nanqing Ding (Nanjing), Jianlong Chen (Southeast), Fang Li (Zhejiang), Quanshui Wu (Fudan), Nam Kyun Kim (Hanbat National), Tai Keun Kwak (Daejin), Mi Hee Park (Chung Ang)
    Speakers: Susumu Ariki (Osaka), Gyu Whan Chang (Incheon National), Xianhui Fu (Northeast Normal), Bernhard Keller (Paris 7), Sei-Qwen Oh (Chungnam National), Paul Smith (Washington), Yuji Yoshino (Okayama), Pu Zhang (Shanghai Jiao Tong)

  • Algebraic and Geometric Lie Theory days in Tours
    Tours, France: August 29 - 30, 2019.
    Organizers: Vincent Beck, Jeremie Guilhot, Cédric Lecouvey
    Speakers: Gerhard Hiss (RWTH Aachen University), Stephane Launois (University de Kent), Sinead Lyle (University of East Anglia), Laurent Rigal (Université Paris 13), Sibylle Schroll (University of Leicester), Bea Schumann (University of Cologne)

  • NewThe 83rd Séminaire Lotharingen de Combinatoire
    Evangelische Akademie, Bad Boll, Germany: September 1 - 4, 2019.
    Organizers: Christian Stump (Ruhr-Universität Bochum), Christian Krattenthaler (Universität Wien)
    Speakers: Michael Cuntz (Leibniz Universität Hannover), Anton Mellit (Universität Wien)

  • Integrability, Combinatorics, and Representations
    Giens peninsula, France: September 2 - 8, 2019.
    Organizers: Iva Halacheva, Oleg Lisovyi, Paul Zinn-Justin
    Speakers: Sami Assaf, Martina Balagovic, Mikhail Bershtein, Ivan Cherednik, Robert Coquereaux, Zajj Daugherty, Ben Davison, Philippe Di Francesco, Vladimir Fock, Pavlo Gavrylenko, Rinat Kedem, Allen Knutson, Christian Korff, Andrei Marshakov, Davide Masoero, Nikita Nekrasov, Nicolai Reshetikhin, Anne Schilling, Gus Schrader, Andrea Sportiello, Jörg Teschner, Harold Williams, Jean-Bernard Zuber

  • Algebraic Combinatorics in Genova
    Universitŕ degli Studi di Genova, Genoa, Italy: September 11 - 13, 2019.
    Organizers: Aldo Conca (Universitŕ degli Studi di Genova), Emanuela De Negri (Universitŕ degli Studi di Genova), Mario Marietti (Universitŕ Politecnica delle Marche)
    Speakers: Luca Moci (Universitŕ di Bologna), Volkmar Welker (Philipps-⁠Universität Marburg); Bruno Benedetti (Miami), Riccardo Biagioli (Lyon), Francesco Brenti (Roma II), Fabrizio Caselli (Bologna), Giulia Codenotti (FU Berlin) Alessio D’Alě (Warwick), Emanuele Delucchi (Fribourg), Lukas Katthän (Frankfurt), Christian Krattenthaler (Wien), Martina Juhnke-⁠Kubitzke (Osnabrück), Martina Lanini (Roma II), Leonardo Patimo (Freiburg)

  • Hausdorff School on Stability Conditions in Representation Theory
    Bonn, Germany: September 16 - 20, 2019.
    Organizers: Gustavo Jasso, Jan Schröer
    Speakers: Dylan Allegretti (Sheffield), Thomas Brüstle (Sherbrooke), Alastair King (Bath), Markus Reineke (Bochum), Sarah Scherotzke (Münster)

  • Representation Theory In Venice
    A conference in honour of Corrado De Concini
    Palazzo Franchetti, Venice, Italy: September 16 - 19, 2019.
    Organizers: Nicoletta Cantarini, Rocco Chirivě, Alberto De Sole, Giovanni Gaiffi, Paolo Papi
    Speakers: Enrico Arbarello, Michel Brion, Pavel Etingof, David Hernandez, Victor Kac, Hanspeter Kraft, Peter Littelmann, George Lustig, Andrea Maffei, Claudio Procesi, Mario Salvetti, Martina Lanini, Valerio Toledano Laredo, Michela Varagnolo, Michčle Vergne, Jerzy Weyman, Umberto Zannier

  • Young Researchers Algebra Conference 2019
    Napoli, Italy : September 16 - 18, 2019.
    Organizers: Mattia Brescia, Ilaria Colazzo , Maria Ferrara, Paola Stefanelli, Marco Trombetti

  • NewQuantum flag manifolds in Prague
    Charles University, Prague, Czech Republic: September 16 - 20, 2019.
    Organizers: Réamonn Ó Buachalla, Petr Somberg, Jan Stovicek, Karen Strung
    Speakers: Adam-Christaan van Roosmalen (Hasselt University), Katharina Neusser (Masaryk University, Brno), Robert Yuncken, (Université Clermont Auvergne)

  • NewWorkshop on Hyperplane Arrangements and Reflection Groups
    Leibniz Universität Hannover, Germany: September 23 - 27, 2019.
    Organizers: Michael Cuntz (Hannover), Gerhard Röhrle (Bochum) and Christian Stump (Bochum)
    Speakers: Takuro Abe (Kyushu University), Alexandru Dimca (Nice University), Matthew Douglass (NSF), Eva-Maria Feichtner (Bremen University), Misha Feigin (University of Glasgow), Lukas Kühne (Hebrew University of Jerusalem), Jean Michel (Université Denis Diderot), Tilman Möller (Bochum University), Paul Mücksch (Bochum University), Bernhard Mühlherr (Giessen University), Luis Paris (Université de Bourgogne), Götz Pfeiffer (National University of Ireland), Anne Shepler (University of North Texas), Jiro Sekiguchi (Tokyo University of Agriculture and Technology), Hiroaki Terao (Hokkaido University), Michele Torielli (Hokkaido University), Masahiko Yoshinaga (Hokkaido University)

  • Workshop "Representation Theory in Bielefeld – Past and Future"
    Bielefeld University, Bielefeld, Germany: September 24 - 25, 2019.
    Organizers: Bill Crawley-Boevey, Henning Krause

  • NewModular Representation Theory
    Mathematical Institute, University of Oxford, U. K. : September 30 - October 4, 2019.
    Organizers: Geordie Williamson (Sydney), Ivan Losev (Northeastern), Matthew Emerton (Chicago)
    Speakers: Noriyuki Abe (Tokyo), Pramod Achar (LSU), Roman Bezrukavnikov (MIT), Cédric Bonnafé (Montpellier), Ana Caraiani (Imperial), Joe Chuang* (City London), Olivier Dudas (Paris 7), Jens Eberhardt (UCLA), Amit Hazi* (Leeds), Bao Le Hung (Northwestern), Brandon Levin (Arizona), Carl Mautner (UC Riverside), Gil Moss (Utah), Gabriel Navarro (Valencia), Simon Riche (Clermont Auvergne), Raphael Rouquier (UCLA), Peng Shan (Tsinghua), Britta Späth (Wuppertal), Jack Thorne (Cambridge)

  • NewIllustrating Number Theory and Algebra
    ICERM, Providence, U. S. A.: October 21 - 25, 2019.
    Organizers: Ellen Eischen (University of Oregon), Joel Kamnitzer (University of Toronto), Alex Kontorovich (Rutgers University), Katherine Stange (University of Colorado)

  • CIMPA Research School "Algebraic and geometrical methods in string theory"
    International Center for Advanced Studies (ICAS), Universidad Nacional de San Martín (UNSaM), Buenos Aires, Argentina: October 28 - November 8, 2019.
    Organizers: Estanislao Herscovich, Sergio Iguri
    Speakers: Carina Boyallian (Córdoba), Alessandro Chiodo (Paris), Alessandra Frabetti (Lyon), Lothar Göttsche (Trieste)*, Mariana Grańa (Saclay), Vyacheslav Futorny (Săo Paulo), Estanislao Herscovich (Grenoble), Sergio Iguri (Buenos Aires), Xenia de la Ossa (Oxford)*, María Ofelia Ronco (Talca), Andrea Solotar (Buenos Aires), Daniel Waldram (London)

  • Algebraic transformation groups: the mathematical legacy of Domingo Luna
    Universitŕ La Sapienza, Rome, Italy: October 28 - 30, 2019.
    Organizers: Paolo Bravi, Michel Brion, Guido Pezzini, Gerald Schwarz, Bart Van Steirteghem
    Speakers: Jarod Alper, Roman Avdeev, Stéphanie Cupit-Foutou, Jacopo Gandini, Daniel Greb, Jochen Heinloth, Peter Heinzner, Victoria Hoskins, Valentina Kiritchenko, Friedrich Knop, Hanspeter Kraft, Lucy Moser-Jauslin, Dmitri Panyushev, Claudio Procesi, Jörg Winkelmann

  • NewA Representation Theory Summit in Rome
    University of Rome Tor Vergata (Sede di Via Lucullo), Rome, Italy: November 15 - 16, 2019.
    Organizers: Fabio Gavarini (Tor Vergata), Eugenio Giannelli (Firenze), Martina Lanini (Tor Vergata)
    Speakers: Maria Chlouveraki (Versailles), Olivier Dudas (Paris 7), Peter Fiebig (Erlangen), David Hernandez (Paris 7), Gunter Malle (Kaiserslautern), Carolina Vallejo (Madrid)

  • NewTropicalizing Flag Varieties
    RWTH Aachen University, Germany: November 28 - 30, 2019.
    Organizers: Ghislain Fourier, Hannah Markwig, Petra Schwer
    Speakers: Marvin Anas Hahn (Frankfurt), Madeleine Brandt (Berkeley), Alex Fink (London), Michael Joswig (Berlin), Sara Lamboglia (Frankfurt), Fatemeh Mohammadi (Bristol), Markus Reineke (Bochum)

  • NewJoint BMC-BAMC meeting
    University of Glasgow, U. K.: April 6 - 9, 2020.
    Speakers: Stroppel, Sturmfels, Gross, Manolescu, Harrington, Hollands, A. Keating

  • NewNon-Associative Algebras and Related Topics II
    in honour of Alberto Elduque, on the occasion of his 60th birthday
    University of Coimbra, Portugal: July 20 - 24, 2020.
    Speakers: Yuri Bahturin, Georgia Benkart, Alberto Elduque, Vyacheslav Futorny, Santos González, Mikhail Kotchetov, Consuelo Martínez, Ivan Shestakov, Efim Zelmanov; Antonio Fernández López, Victor Kac, Fernando Montaner

  • NewXIX International Conference on Representations of Algebras (ICRA 2020)
    ICTP - International Centre for Theoretical Physics, Trieste, Italy: July 21 - 31, 2020.
    Organizers: Lidia Angeleri Hügel, Aslak Bakke Buan, William Crawley-Boevey, Henning Krause, Maria Julia Redondo, Řyvind Solberg, Fernando Rodriguez Villegas, Jie Xiao
    Speakers: Magnus Botnan (Amsterdam), Pavel Etingof (MIT), Sergey Fomin (Michigan), Srikanth Iyengar (Utah), Bernhard Keller (Paris 7), Sibylle Schroll (Leicester); Paul Balmer (UCLA), Anna Barbieri (Sheffield), Tamas Hausel (IST Austria), Lauren Williams (Harvard), Sarah Witherspoon (Texas)

The page was last updated 2019-06-25 15:03:31.

Archive:



Maintained by Julian Külshammer,
Last modified: Mon Jan 29 11:40:56 CET 2018