Meetings in 2019

  • Categorification in quantum topology and beyond
    Erwin Schrödinger International Institute for Mathematics and Physics, Vienna, Austria: January 7 - 18, 2019.
    Organizers: Nils Carqueville, Anton Mellit, Paul Wedrich
    Speakers: Sergei Gukov (Caltech), Mikhail Khovanov (Columbia U), Anthony Licata (ANU), Thang Le (Georgia Tech)

  • Taipei Conference in Representation Theory VI
    Academia Sinica, Taipei, Taiwan: January 7 - 11, 2019.
    Organizers: Shun-Jen Cheng (Academia Sinica), Weiqiang Wang (University of Virginia)
    Speakers: Tomoyuki Arakawa (RIMS, Kyoto University), Huanchen Bao (University of Maryland), Chih-Whi Chen (Xiamen University), Zhaobing Fan (Harbin Engineering University), Tamas Hausel (Institute of Science and Technology Austria), David Hernandez (Université Paris Diderot), Syu Kato (Kyoto University), Stefan Kolb (Newcastle University), Jae-Hoon Kwon (Seoul National University), Ming Lu (Sichuan University), George Lusztig (MIT), Walter Mazorchuk (Uppsala University), Dan Nakano (University of Georgia), Andrei Negut (MIT), Se-Jin Oh (Ewha Woman’s University), Peng Shan (Tsinghua University), Valerio Toledano Laredo (Northeastern University), Eric Vasserot (Université Paris Diderot), Geordie Williamson (University of Sydney)

  • Aspects of higher representation theory: quantum groups and categorification
    Brussels, Belgium: January 21 - 25, 2019.
    Organizers: Kenny De Commer, Pedro Vaz, Joost Vercruysse
    Speakers: Marcello Aguiar (Cornell University, US), Huanchen Bao (University of Maryland, US), David Jordan (University of Edinburgh, UK), Steve Lack (Macquarie University, Australia), Volodymyr Mazorchuk (Uppsala University, Sweden), Grégoire Naisse (Université Catholique de Louvain, Belgium), Sergey Neshveyev (University of Oslo, Norway), Dmitri Nikshych (University of New Hampshire, US), Raphael Rouquier (UCLA, US), Daniel Tubbenhauer (University of Zurich, Switzerland), Ben Webster (University of Waterloo, Canada)

  • Enhancing Representation Theory, Noncommutative Algebra aand Geometry Through Moduli, Stability and Deformations
    ICMS, Edinburgh, U. K.: January 31 - February 1, 2019.
    Organizers: Arend Bayer, Tom Bridgeland, Iain Gordon, Agata Smoktunowicz, Michael Wemyss
    Speakers: Jenny August (Edinburgh), Ali Craw (Bath), Dougal Davis (King’s College London), Akishi Ikeda (IPMU, Tokyo), Shahn Majid (Queen Mary), Olivier Schiffmann (Orsay, Paris), Spela Spenko (Vrije Univesiteit Brussel)

  • Workshop on Representation Theory, Gauge Theory, and Integrable Systems
    Kavli IPMU, University of Tokyo, Japan: February 4 - 8, 2019.
    Organizers: Hiraku Nakajima, Francesco Sala, Yuji Tachikawa, Yutaka Yoshida
    Speakers: Andrea Appel (University of Edinburgh, UK), Hidetoshi Awata (Nagoya University, Japan), Mikhail Bershtein (Landau Institute for Theoretical Physics, Russia), Mykola Dedushenko (Caltech, USA)*, Sergei Gukov (Caltech, USA), Tamás Hausel (IST, Austria), Justin Hilburn (University of Pennsylvania, USA), Hiroaki Kanno (Nagoya University, Japan), Syu Kato (Kyoto University, Japan), Taro Kimura (Keio University, Japan), Peter Koroteev (UC Davis, USA), Michael McBreen (University of Toronto, Canada), Nikita Nekrasov (SCGP, USA)*, Du Pei (Caltech, USA), Andrey Smirnov (UNC at Chapel Hill, USA) , Changjian Su (University of Toronto, Canada), Takuya Okuda (University of Tokyo, Japan), Masahito Yamazaki (Kavli IPMU, Japan), Shintaro Yanagida (Nagoya University, Japan), Yaping Yang (University of Melbourne, Australia)

  • Opening workshop of A(achen)-B(ochum)-C(ologne)-D(arstellungstheorie)-seminar
    RWTH Aachen, Germany: February 12 - 14, 2019.
    Organizers: Xin Fang (Cologne), Ghislain Fourier (Aachen)
    Speakers: Reda Chhaibi (Toulouse)*, Evgeny Feigin (Moscow), Petra Schwer (Magdeburg)

  • 17th Meeting: Groups & Representations
    University of Birmingham, U. K.: February 27 - 27, 2019.
    Organizers:
    Speakers: Imen Belmokhtar (QMUL), Florian Eisele (Glasgow), Gabriel Navarro (Valencia)

  • Interactions between commutative algebra, representation theory and algebraic geometry
    A conference in memoriam Ragnar-Olaf Buchweitz
    University of Münster, Germany : March 19 - 23, 2019.
    Organizers: Eleonore Faber, Lutz Hille, Jörg Schürmann
    Speakers: Luchezar Avramov, Igor Burban, Winfried Bruns, William Crawley-Boevey, Wolfgang Ebeling, Hubert Flenner*, Gert-Martin Greuel, Jürgen Herzog, Osamu Iyama, Bernhard Keller, Frank-Olaf Schreyer, Catharina Stroppel*, Gordana Todorov, Michel Van den Bergh, Duco van Straten

  • Symplectic Representation Theory
    CIRM Luminy: April 1 - 5, 2019.
    Organizers: Gwyn Bellamy (University of Glasgow), David Ben-Zvi (University of Texas at Austin), Travis Schedler (Imperial College London), Olivier Schiffmann (CNRS, Université Paris-Sud), Peng Shan (Tsinghua University)
    Speakers: Roman Bezrukavnikov (MIT)*, Peter Fiebig (Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg), Michael Finkelberg (National Research University Higher School of Economics, Moscow), Sam Gunningham (University of Edinburgh), Victor Ginzburg (University of Chicago), Iva Halacheva (University of Melbourne), David Jordan (University of Edinburgh), Joel Kamnitzer (University of Toronto), Yanki Lekili (Kings College London), Davesh Maulik (MIT)*, Hiraku Nakajima (University of Kyoto), Yoshinori Namikawa (University of Kyoto), James Pascaleff (University of Illinois at Urbana-Champaign), Pavel Safronov (University of Zurich), Catharina Stroppel (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn), Eric Vasserot (Institut de Mathématiques de Jussieu - Paris Rive Gauche), Ben Webster (University of Virginia)*, Yaping Yang (University of Melbourne)

  • Isfahan School and Conference on Representations of Algebras
    Isfahan, Iran: April 7 - 19, 2019.
    Organizers: Javad Asadollahi (Isfahan, Iran), Aslak Bakke Buan (Trondheim, Norway), Rasool Hafezi (Isfahan, Iran), Henning Krause (Bielefeld, Germany), Razieh Vahed (Khansar, Iran)
    Speakers: Karin Baur (Universität Graz, Austria), Apostolos Beligiannis (University of Ioannina, Greece), Aslak Bakke Buan (NTNU, Norway), Eleonore Faber (University of Leeds, United Kingdom), Bernhard Keller (University of Paris VII, France), Henning Krause (Bielefeld University, Germany), Amnon Neeman (ANU, Australia), Mike Prest (University of Manchester, UK), Hugh Thomas (Université du Québec ŕ Montréal, Canada)

  • Workshop "Tropical Geometry meets Representation Theory II"
    University of Leicester, Leicester, U. K.: April 8 - 12, 2019.
    Organizers: Fatemeh Mohammadi (University of Bristol), Hipolito Treffinger (University of Leicester)
    Speakers: Daniel Labardini (UNAM, Mexico), Omid Amini (CNRS, France)

  • Workshop on Derivators
    University of Regensburg, Germany: April 9 - 12, 2019.
    Organizers: Denis-Charles Cisinski, George Raptis
    Speakers: Paul Balmer (UCLA), Falk Beckert (University of Wuppertal), Kevin Carlson (UCLA), Denis-Charles Cisinski (University of Regensburg), Daniel Fuentes-Keuthan (Johns Hopkins University), Martin Gallauer (University of Oxford), Fritz Hörmann (University of Freiburg), Magdalena Kedziorek (Utrecht University), Tobias Lenz (University of Bonn), Fosco Loregian (Masaryk University, Brno), Irakli Patchkoria (University of Aberdeen), George Raptis (University of Regensburg), Martina Rovelli (Johns Hopkins University)

  • New Connections and Directions in Representation Theory and Related Topics
    School of Mathematics, University of Leeds, U. K.: April 15 - 17, 2019.
    Organizers: Raphael Bennett-Tennenhaus, Amit Shah, Isobel Webster
    Speakers: Sira Gratz (University of Glasgow), Philipp Lampe (University of Kent).

  • Maurice Auslander Distinguished Lectures and International Conference
    Woods Hole, U. S. A: April 24 - 29, 2019.
    Organizers: Kiyoshi Igusa, Alex Martsinkovsky, Gordana Todorov
    Speakers: Susan Montgomery (University of Southern California)

  • Workshop "Computational Applications of Quiver Representations: TDA and QPA"
    Bielefeld University, Bielefeld, Germany: May 2 - 4, 2019.
    Organizers: Bill Crawley-Boevey, Jan Geuenich, Henning Krause
    Speakers: Hideto Asashiba (Shizuoka), Magnus Bakke Botnan (Amsterdam), Ulrich Bauer (München), Emerson G. Escolar (Kyoto), Yasuaki Hiraoka (Kyoto), Michael Lesnick (Albany), Rene Marczinzik (Stuttgart), Killian Meehan (Kyoto), Ken Nakashima (Shizuoka), Steffen Oppermann (Trondheim), Steve Oudot (Palaiseau), Vin de Silva* (Claremont), Řyvind Solberg (Trondheim), Michio Yoshiwaki (Kyoto)

  • Interactions between Representation Theory and Homological Mirror Symmetry at the University of Leicester
    University of Leicester, U. K.: May 7 - 10, 2019.
    Organizers: Pierre-Guy Plamondon, Sibylle Schroll
    Speakers: Karin Baur (KFU Gratz), Tom Bridgeland (Univ. of Sheffield), Thomas Brüstle (Univ. de Sherbrooke), Igor Burban (Univ. Paderborn), Mandy Cheung (Harvard), Yuriy Drozd (National Academy of Science of Ukraine), Vladimir Fock (Univ. Strasbourg), Agnčs Gadbled (Univ. Uppsala), Mark Gross (Cambridge), Fabian Haiden (Harvard), Bernhard Keller (Univ. Paris Diderot), Tyler Kelly (Univ. Cambridge), Yankı Lekili (King's College London), Konstanze Rietsch (King's College London), Ivan Smith (tbc) (Cambridge), Emmanuel Wagner (Univ. Dijon)

  • Workshop on Forms, Flags, Graphs and Beyond
    Department of Mathematics and Statistics, University of Ottawa, Canada: May 9 - 12, 2019.
    Organizers: Nikita Karpenko (University of Alberta), Martina Lanini (University of Rome Tor Vergata), Kirill Zainoulline (University of Ottawa)
    Speakers: David Anderson (Ohio State University, USA), Ben Elias (University of Oregon, USA), Peter Fiebig (University of Erlangen-Nuernberg, Germany), Jacopo Gandini (University of Pisa, Italy), Jochen Kuttler (University of Alberta, Canada), Nicole Lemire (University of Western Ontario, Canada), Cristian Lenart (SUNY at Albany, USA), Victor Petrov (Steklov Institute at St.Petersburg, Russia), Elizabeth Townsend Milicevic (Haverford College, USA)

  • Knots and Braids in Norway (KaBiN)
    NTNU, Trondheim, Norway: May 13 - 17, 2019.
    Organizers: Rachael Boyd (NTNU), Tara Brendle (University of Glasgow), Markus Szymik (NTNU)
    Speakers: Ryan Budney (University of Victoria), Alissa Crans (Loyola Marymount University); Corey Bregman (Brandeis University), Celeste Damiani (University of Leeds), Kim Frřyshov (University of Oslo), Richard Hepworth (University of Aberdeen), Victoria Lebed (Université de Caen Normandie), Arnau Mortier (Dublin City University), Mark Powell (Durham University), Arunima Ray (Max-Planck-Institut für Mathematik Bonn), Arthur Soulié (Université de Strasbourg)

  • Rings, modules, and Hopf algebras
    on the occasion of Blas Torrecillas' 60th birthday
    University of Almeria, Spain : May 13 - 17, 2019.
    Organizers: M. J. Asensio, M. Cortés Izurdiaga, J. Cuadra, J. Escoriza, J. R. García Rozas, J. Gómez-Torrecillas, J. A. López Ramos, L. Oyonarte, J. Peralta
    Speakers: Andruskiewitsch, Nicolas (Cordoba, Argentina), Angiono, Ivan (Cordoba, Argentina), Bulacu, Daniel (Bucharest, Romania), Caenepeel, Stefaan (Brussels, Belgium), Crivei, Septimiu (Cluj-Napoca, Romania), Cruz Rambaud, Salvador (Almeria, Spain), Dascalescu, Sorin (Bucharest, Romania), Dubois-Violette, Michel (Paris, France), El Kaidi, Amin (Almeria, Spain), Ferrer Santos, Walter Ricardo (Montevideo, Uruguay), Guil Asensio, Pedro (Murcia, Spain), Huang, Hua Lin (Shandong, China), Makhlouf, Abdenacer (Mulhouse, France), Martinez, Consuelo Oviedo, Spain), Menini, Claudia (Ferrara, Italy), Nastasescu, Constantin (Bucharest, Romania), Overtoum, Jenda (Auburn, USA), Rothmaler, Philipp (New York, USA), Saorin, Manuel (Murcia, Spain), Sergei Silvestrov (Mälardalen, Sweden), Schneider, Hans-Jürgen (Munich, Germany), Siles Molina, Mercedes (Malaga, Spain), Van Oystaeyen, Freddy (Antwerp, Belgium), Vay, Cristian (Cordoba, Argentina), Weigel, Thomas (Milan, Italy), Zhang, Yinhuo (Hasselt, Belgium)

  • Women in Noncommutative Algebra and Representation Theory
    University of Leeds, U. K.: May 20 - 24, 2019.
    Organizers: Karin Baur, Georgia Benkart, Eleonore Faber, Ellen Kirkman, Chelsea Walton
    Speakers: Karin Baur, Gordana Todorov*, Georgia Benkart, Ellen Kirkman, Zajj Daugherty, Mee Seong Im, Maud De Visscher, Alison Parker, Sira Gratz, Sibylle Schroll, Nadia Mazza, Brita Nucinkis, Julia Plavnik, Chelsea Walton, María Julia Redondo, Andrea Solotar

  • Perspectives on representations of semi-simple Lie algebras
    In honor of Gregg Zuckerman on the occasion of his 70 th birthday
    University of Bochum, Germany: May 22 - 24, 2019.
    Organizers: Peter Heinzner (RUB), Alan Huckleberry (Bochum and JU Bremen), Ivan Penkov (JU Bremen)
    Speakers: Jeffrey Adams (Maryland), Brian Boe (Georgia), Stéphanie Cupit-Foutou (Bochum), Bong Lian (Brandeis), Ivan Penkov (JU Bremen), Aleksei Petukhov (Moscow), Siddharta Sahi (Rutgers), Vera Serganova (Berkeley), Catharina Stroppel (Bonn), Valdemar Tsanov (Bochum), David Vogan (MIT), Joseph A. Wolf (Berkeley)

  • Homotopy meets homology
    Hamilton Mathematics Institute, Trinity College Dublin, Ireland: May 27 - 31, 2019.
    Organizers: Vladimir Dotsenko (HMI/TCD), Vincent Gélinas (HMI/TCD), Andrea Solotar (Buenos Aires)
    Speakers: Joseph Chuang (City University), Karin Erdmann (Oxford), Edward Green (Virginia Tech), Estanislao Herscovich (Grenoble), Dmitri Kaledin (Steklov Institute), Bernhard Keller (Paris 7), Steffen Koenig (Stuttgart), Julian Külshammer (Uppsala), Wendy Lowen (Antwerp), Maria Julia Redondo (Universidad del Sur), Sibylle Schroll (Leicester), Jim Stasheff* (U Penn), Chelsea Walton (Urbana-Champaign), Sarah Witherspoon (Texas A&M)

  • Affine Algebraic Geometry and Transformation Groups
    in honor of Lucy Moser-Jauslin's 60th Birthday
    Dijon, France: May 27 - 29, 2019.
    Organizers: Frédéric Déglise (IMB), Adrien Dubouloz (IMB), Jan Nagel (IMB), Charlie Petitjean (IMB), Pierre-Marie Poloni (Bern), Ronan Terpereau (IMB)
    Speakers: Jacques Alev, Jérémy Blanc, Michel Brion, Pierrette Cassou-Nogues, Éric Edo, Gene Freudenburg, Jean-Philippe Furter, Jacopo Gandini, Hanspeter Kraft, Anne Lonjou, Frédéric Mangolte, Boris Pasquier, Sabrina Pauli, Charlie Petitjean, Pierre-Marie Poloni

  • Newcastle Higher Homological Algebra
    Newcastle University, U. K.: May 28 - 29, 2019.
    Organizers: Ilke Canakci, Peter Jorgensen.
    Speakers: Karin Baur (Graz and Leeds), Sibylle Schroll (Leicester); Martin Herschend (Uppsala), Karin Jacobsen (Trondheim), Lucie Jacquet-Malo (Amiens), Gustavo Jasso (Bonn), Sondre Kvamme (Paris), Steffen Oppermann (Trondheim), Hugh Thomas (Montreal)

  • Representation theory and D-modules
    Rennes, France: June 3 - 7, 2019.
    Organizers: Michel Gros, Tobias Schmidt
    Speakers: Tomoyuki Abe (Kavli, IPMU, Tokyo), Konstantin Ardakov (University of Oxford), Justin Campbell (California Institute of Technology), Richard Crew (University of Florida), Tsao-Hsien Chen (University of Chicago), Peiyi Cui (Université de Rennes 1/IMJ Paris), Christopher Dodd (University of Illinois), Sam Gunningham (University of Edinburgh), Christine Huyghe (CNRS, Université de Strasbourg), Elmar Grosse-Klönne (Humboldt University of Berlin), Adrian Langer (University of Warsaw), Christian Pauly (Université de Nice), Simon Riche (Université Clermont Auvergne), Peter Schneider (University of Münster), Wolfgang Soergel (University of Freiburg), Simon Wadsley* (University of Cambridge), Yasuhiro Wakabayashi (Tokyo Institute of Technology)

  • Wie kommt das Neue in die Welt?
    Interdisziplinäre Fachkonferenz aus Anlass des 100-jährigen Jubiläums der Habilitation Emmy Noethers
    Berlin, Germany: June 3 - 5, 2019.
    Organizers:
    Speakers: Prof. Dr. Andrea Blunck, PD Dr. Arianna Borrelli, Prof. Dr. Christina von Braun, Prof. Dr. Leo Corry, Prof. Dr. Katja Eilerts, Prof. Dr. Catherine Goldstein, Prof. Dr. Rupert Klein, Dr. Mechthild Koreuber, Prof. Dr. John Maddocks, Prof. Dr. Helena Mihaljević, Dr. Anina Mischau, Prof. Dr. Jürgen Renn, Ana Rojo-Echeburúa, Prof. Dr. David Rowe, Prof. Dr. Tilman Sauer, Dr. Martina R. Schneider, Prof. Dr. Reinhard Siegmund-Schultze, Prof Dr. Mina Teicher, Prof. Dr. Caren Tischendorf, Dr. Cordula Tollmien, Prof. Dr. Anita Traninger, Prof. Dr. Bettina Wahrig

  • Groups, Rings and associated structures 2019
    Spa, Belgium: June 9 - 15, 2019.
    Organizers: Ferran Cedó, Eric Jespers, Jan Okniński, Michel Van den Bergh
    Speakers: Florian Eisele (London), Andrei Jaikin-Zaipirain (Madrid), Radha Kessar (London), Gunter Malle (Kaiserslautern) Volodymyr Mazorchuk (Uppsala), Claudio Procesi (Rome), Wolfgang Rump (Stuttgart), Agata Smoktunowicz (Edinburgh), Britta Späth (Wuppertal), Leandro Vendramin (Buenos Aires)

  • Nordfjordeid Summer School: Strong homotopy methods in homological algebra
    Sophus Lie Conference Center, Nordfjordeid, Norway: June 10 - 14, 2019.
    Organizers: Steffen Oppermann (NTNU Trondheim), Torkil Stai (NTNU Trondheim)
    Speakers: Raf Bocklandt (Amsterdam), Julian Külshammer (Uppsala), Alice Rizzardo (Liverpool)

  • Summer School on geometric and algebraic combinatorics
    Sorbonne Université, Paris, France: June 17 - 28, 2019.
    Organizers: Arnau Padrol (IMJ-PRG, Sorbonne Université), Vincent Pilaud (LIX, École polytechnique), Alfredo Hubard (LIGM, Université Paris-Est Marne-la-Vallée), Julienne Belair (IMJ-PRG)
    Speakers: Federico Ardila (San Francisco State University & Universidad de los Andes), Martina Juhnke-Kubitzke (University of Osnabrück), Isabella Novik (University of Washington), Bernd Sturmfels (University of California at Berkeley & Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences Leipzig)

  • Triangulated categories in geometry and representation theory
    University of Sydney, Australia: June 24 - 29, 2019.
    Organizers: Kevin Coulembier, Amnon Neeman, Oded Yacobi
    Speakers: Asilata Bapat (ANU), Jesse Burke (Sydney), Daniel Chan (UNSW), David Gepner (Melbourne), Sira Gratz (Glasgow), Henning Krause (Bielefeld), Tony Licata (ANU), Bregje Pauwels (Sydney), Julia Pevtsova (Washington), Beren Sanders (Santa Barbara), Greg Stevenson (Glasgow)

  • Conference on “Moduli Spaces, Representation Theory, and Quantization”
    RIMS, Kyoto University, Japan: June 24 - 28, 2019.
    Organizers: David Baraglia, Pedram Hekmati, Takuro Mochizuki, Motohico Mulase, Masa-Hiko Saito, Francesco Sala
    Speakers: Andrea Appel (University of Edinburgh, UK), Ben Davison (University of Edinburgh, UK), Laura Fredrickson (Stanford University, USA), Iordan Ganev (IST, Austria), Sam Gunningham (University of Edinburgh, UK), Kazuki Hiroe (Josai University, Japan), Qiongling Li (Caltech, USA), Chiu-Chu Melissa Liu (Columbia University, USA), Anton Mellit (University of Vienna, Austria), Luca Migliorini (University of Bologna, Italy), Paul Norbury (University of Melbourne, Australia), Tony Pantev (University of Pennsylvania, USA), Yan Soibelman (Kansas State University, USA), Szilard Szabo (Budapest University of Technology, Hungary), Kenji Ueno (Yokkaichi University, Japan), Dimitri Wyss (Institut de Mathématiques de Jussieu - Paris Rive Gauche, France)

  • SWAN: South West Algebra Network (Second Workshop)
    Karlsruhe Institute of Technology, Karlsruhe, Germany: June 27 - 28, 2019.
    Organizers: Anne Henke, Steffen König, Inga Paul, Petra Schwer, Jacinta Torres
    Speakers: Ghislain Fourier (Aachen), Peter Fiebig (Erlangen)

  • Fifth Biennial International Group Theory Conference 2019 (5BIGTC2019)
    Institut Teknologi Bandung, Indonesia: July 1 - 4, 2019.
    Organizers:

  • Interactions between Representation Theory and Model Theory
    University of Kent (Canterbury campus), U. K.: July 1 - 5, 2019.
    Organizers: Stephane Launois, Omar Leon Sanchez, Lewis Topley
    Speakers: Professor Georgia Benkart (Madison-Wisconsin), Professor Mike Prest (Manchester); Jason Bell (Waterloo), Lorna Gregory (Naples), Moshe Kamensky (Ben Gurion), Martina Lanini (Roma), Ben Martin (Aberdeen), Rahim Moosa (Waterloo), Anand Pillay (Notre Dame), Bea Schumann (Koln), Susan Sierra (Edinburgh)

  • Interactions between Representation Theory and Model Theory
    Canterbury, U.K.: July 1 - 5, 2019.
    Organizers: Stéphane Launois (Kent), Omar Léon Sanchez (Manchester) and Lewis Topley (Kent)
    Speakers: Georgia Benkart, Mike Prest, Jason Bell, Lorna Gregory, Moshe Kamensky, Martina Lanini, Ben Martin, Rahim Moosa, Anand Pillay, Bea Schumann, Susan Sierra

  • RUByS: Symmetries in action at the Ruhr-Universität Bochum
    Bochum, Germany: July 5 - 6, 2019.
    Organizers: Stéphanie Cupit-Foutou, Valdemar Tsanov
    Speakers: Boris Pasquier (Poitiers), Clélia Pech (Kent), Alexey Petukhov (Moscow), Michael Pevzner (Reims), Vladimir Popov (Moscow), Dmitry Timashev (Moscow).

  • Representations of monoidal categories and 2-categories
    UEA Norwich, U. K.: July 8 - 12, 2019.
    Organizers: Vanessa Miemietz
    Speakers: Nils Carqueville (Universitaet Wien, TBC), Kevin Coulembier (University of Sydney), Shlomo Gelaki (Technion), Nate Harman (University of Chicago), Matthew Hogancamp (University of Southern California), Jonathan Kujawa (University of Oklahoma), Marco MacKaay (Universidade do Algarve), Volodymyr Mazorchuk (Uppsala Universitet), Dmitri Nikshych (University of New Hampshire), Victor Ostrik (University of Oregon), Daniel Tubbenhauer (Universitaet Zuerich), Xiaoting Zhang (Uppsala Universitet)

  • RRAGE: Ragnar's Ramifications in Algebra and Geometry Emerging
    Fields Institute, Toronto, Canada: July 8 - 12, 2019.
    Organizers: Eleonore Faber, Marco Gualtieri, Colin Ingalls
    Speakers: Matthew Ballard, Christopher Brav, Benjamin Briggs, Michael Brown, David Eisenbud, Özgür Esentepe, Eleonore Faber, Vincent Gelinas, Lutz Hille , Mel Hochster, Osamu Iyama, Srikanth Iyengar, Graham Leuschke, Claudia Miller, Daniel Murfet, Sasha Pavlov, Ana Ros-Camacho, Kyoji Saito, Louis-Philippe Thibault , Bernd Ulrich, Michael Wemyss, Sarah Witherspoon

  • Functor Categories, Model Theory, and Constructive Category Theory
    Pärnu, Estonia: July 15 - 17, 2019.
    Organizers: Mohamed Barakat (Siegen), Alex Martsinkovsky (Boston, MA, USA), Mike Prest (Manchester, UK), Marju Purin (Northfield, MN,USA)

  • Special session on Representation Theory of Algebras and Groups
    integrated into the 30th International Workshop on Operator Theory and its Applications, IWOTA 2019.
    Instituto Superior Técnico, University of Lisbon, Portugal: July 22 - 26, 2019.
    Organizers: Ana Paula Santana, Carlos André and Samuel Lopes
    Speakers: Chris Bowman (University of Kent, UK), Joăo Dias (Universidade de Lisboa, Portugal), Stéphane Launois (University of Kent, UK), Paula Lomp (Universidade do Porto, Portugal), Alison Parker (University of Leeds, UK), Raquel Simőes (Universidade de Lisboa, Portugal), Lewis Topley (University of Kent, UK), Jorge Vitória (Universitŕ degli Studi di Cagliari, Italy), Ivan Yudin (Universidade de Coimbra, Portugal)

  • Postgraduate Group Theory Conference (PGTC) 2019
    University of Birmingham, U. K. : July 23 - 25, 2019.
    Organizers: Mark Butler, Ollie Jones, Andrea Pachera, Jack Saunders, Martin van Beek
    Speakers: Prof. Martin Liebeck, Prof. Colva Roney-Dougal

  • Two weeks of silting
    University of Stuttgart, Germany: July 30 - August 9, 2019.
    Organizers: Steffen Koenig, Frederik Marks, Alexandra Zvonareva,
    Speakers: Lidia Angeleri Hügel (University of Verona), Osamu Iyama* (Nagoya University), Gustavo Jasso (University of Bonn), David Pauksztello (Lancaster University), Jeremy Rickard (University of Bristol), Jan Šťovíček (Charles University in Prague)

  • Flags, Galleries and Reflection Groups
    University of Sydney, Australia: August 5 - 9, 2019.
    Organizers: Elizabeth Milićević, Yusra Naqvi, Petra Schwer, Anne Thomas
    Speakers: Barbara Baumeister, Charlotte Chan, Matthew Dyer, Ulrich Görtz, Christophe Hohlweg, Allen Knutson, Shrawan Kumar, Thomas Lam, Martina Lanini, Jon McCammond, James Parkinson, Arun Ram, Anne Schilling, Monica Vazirani, Geordie Williamson

  • Representation Theory and Integrable Systems
    ETH, Zurich, Switzerland: August 12 - 16, 2019.
    Organizers: Pavel Etingof (USA), Giovanni Felder (Switzerland), Evgeny Mukhin (USA)
    Speakers: Mina Aganagic (UC Berkeley, USA), Tomoyuki Arakawa (RIMS, Japan), Ivan Cherednik (UNC at Chapel Hill, US), Igor Frenkel (Yale, USA), Alexander Givental (UC Berkeley, USA), Sabir Gusein-Zade (Moscow State University, Russia), Askold Khovanskii (University of Toronto, Canada), Igor Krichever (Columbia University, US and Skoltech, Russia), Maxim Nazarov (York University, UK), Andrei Okounkov (Columbia, USA), Eric Rains (Caltech, USA), Nikolai Reshetikhin (UC Berkeley, USA), Richard Rimanyi (UNC at Chapel Hill, USA), Vadim Schechtman (Paul Sabatier University, France), Vera Serganova (UC Berkeley, USA), Leon Takhtajan (Stony Brook, USA), Alexander Veselov (Loughborough University, UK)

  • BIREP Summer School on Cohen–Macaulay Modules in Representation Theory
    Bad Driburg, Germany: August 12 - 16, 2019.
    Organizers: BIREP group
    Speakers: Graham Leuschke

  • Workshop on Quiver Varieties and Representation Theory
    CRM, Montreal, Canada: August 12 - 16, 2019.
    Organizers: Joel Kamnitzer (University of Toronto), Hugh Thomas (UQAM)
    Speakers: Pierre Baumann (CRMRS Strasbourg), Tristan Bozec (Université Claude Bernard Lyon 1 ), Sabin Cautis (The Univ. of British Columbia), Ben Davison (The University of Edinburgh), Eleonore Faber (University of Leeds), Jiarui Fei (Shanghai Jiao Tong University), Evgeny Feigin (HSE University, Moscow), Osamu Iyama (Nagoya University), Allen Knutson (Cornell University), Yiqiang Li, (Univeristy at Buffalo, the State University of New York), Yuya Mizuno (Osaka Prefecture University), Dinakar Muthiah (The University of Tokyo), Thomas Nevins (University of Illinois at Urbana-Champaign), Fan Qin (Shanghai Jiao Tong University), Linhui Shen (Michigan State University), Peter Tingley (Loyola University Chicago), Valerio Toledano Laredo (Northeastern University), Éric Vasserot (Université Paris Diderot), Ben Webster (University of Waterloo), Oded Yacobi (The University of Sydney)

  • Perspectives in Linear Algebraic Groups
    Ruhr-Universität Bochum, Bochum, Germany: August 19 - 23, 2019.
    Organizers: Falk Bannuscher, Maike Gruchot, Alastair Litterick, Gerhard Röhrle
    Speakers: Ben Martin (University of Aberdeen), Bernhard Mühlherr (University of Giessen), Gopal Prasad (University of Michigan) and Bertrand Rémy (Université Paris-Saclay); Michael Bate (University of York), David Stewart (Newcastle University, UK), Adam Thomas (Birmingham, UK) and Tomohiro Uchiyama (Soka University, Japan)

  • Graduate Summer School on the Geometry and Modular Representation Theory of Algebraic Groups
    Stony Brook University, U. S. A. : August 19 - 23, 2019.
    Organizers: Mark Andrea de Cataldo, Francois Greer, Christian Schnell
    Speakers: Michel Brion, Geordie Williamson.

  • Buildings and affine grassmannians
    CIRM Luminy France: August 26 - September 6, 2019.
    Organizers: Florence Fauquant-Millet (Université Jean Monnet, Saint Etienne), Roman Fedorov (University of Pittsburgh), Philippe Gille (CNRS/ Université Claude Bernard Lyon 1), Benoît Loisel (ENS Lyon), Nicolas Ressayre (Université Claude Bernard Lyon 1)
    Speakers: Bertrand Rémy, Gopal Prasad, Timo Richarz, Simon Riche, Dennis Gaitsgory

  • Quantum structures in Algebra and Geometry
    Northeastern University, Boston, U. S. A.: August 26 - 30, 2019.
    Organizers: Roman Bezrukavnikov, Maxim Braverman, Ivan Losev, Emanuele Macri, Alina Marian, Davesh Maulik, Valerio Toledano Laredo
    Speakers: Mina Aganagic (UC Berkeley), Alexei Borodin (MIT), Alexander Braverman (University of Toronto and Perimeter Institute), Boris Feigin (Higher School of Economics, Moscow), Igor Frenkel (Yale), Dennis Gaitsgory (Harvard), Victor Ginzburg (U. Chicago), Evgeny Gorsky (UC Davis), Dan Halpern-Leistner (Cornell), David Kazhdan (Hebrew University, Jerusalem), Rick Kenyon (Brown), Melissa Liu (Columbia), Hiraku Nakajima (IPMU, Tokyo), Andrei Negut (MIT), Nikita Nekrasov (Simons Center for Geometry and Physics, Stony Brook), Alexei Oblomkov (U. Mass. Amherst), Grigory Olshansky (HSE, Moscow), Victor Ostrik (U. Oregon), Eric Rains (Caltech), Travis Schedler (Imperial College), Olivier Schiffmann (Orsay), Andrey Smirnov (UNC Chapel Hill)

  • Summer School: Algebraic Structures in Quantum Field Theory
    Hamburg, Germany: August 26 - 30, 2019.
    Organizers: Tobias Dyckerhoff, Simon Lentner, Ingo Runkel, Christoph Schweigert
    Speakers: Owen Gwilliam (University of Massachusetts, Amherst), David Jordan (University of Edinburgh), Mikhael Kapranov (Kavli IPMU, University of Tokyo), Claudia Scheimbauer (NTNU, Trondheim), Masahito Yamazaki (Kavli IPMU, University of Tokyo)

  • The Eighth China-Japan-Korea International Symposium on Ring Theory
    Nagoya University, Japan: August 26 - 31, 2019.
    Organizers: Hideto Asashiba (Shizuoka), Osamu Iyama (Nagoya), Shigeto Kawata (Nagoya City), Kazutoshi Koike (Okinawa), Yosuke Kuratomi (Yamaguchi), Masahisa Sato (Aichi), Nanqing Ding (Nanjing), Jianlong Chen (Southeast), Fang Li (Zhejiang), Quanshui Wu (Fudan), Nam Kyun Kim (Hanbat National), Tai Keun Kwak (Daejin), Mi Hee Park (Chung Ang)
    Speakers: Susumu Ariki (Osaka), Gyu Whan Chang (Incheon National), Xianhui Fu (Northeast Normal), Bernhard Keller (Paris 7), Sei-Qwen Oh (Chungnam National), Paul Smith (Washington), Yuji Yoshino (Okayama), Pu Zhang (Shanghai Jiao Tong)

  • Algebraic and Geometric Lie Theory days in Tours
    Tours, France: August 29 - 30, 2019.
    Organizers: Vincent Beck, Jeremie Guilhot, Cédric Lecouvey
    Speakers: Gerhard Hiss (RWTH Aachen University), Stephane Launois (University de Kent), Sinead Lyle (University of East Anglia), Laurent Rigal (Université Paris 13), Sibylle Schroll (University of Leicester), Bea Schumann (University of Cologne)

  • The 83rd Séminaire Lotharingen de Combinatoire
    Evangelische Akademie, Bad Boll, Germany: September 1 - 4, 2019.
    Organizers: Christian Stump (Ruhr-Universität Bochum), Christian Krattenthaler (Universität Wien)
    Speakers: Michael Cuntz (Leibniz Universität Hannover), Anton Mellit (Universität Wien)

  • Integrability, Combinatorics, and Representations
    Giens peninsula, France: September 2 - 8, 2019.
    Organizers: Iva Halacheva, Oleg Lisovyi, Paul Zinn-Justin
    Speakers: Sami Assaf, Martina Balagovic, Mikhail Bershtein, Ivan Cherednik, Robert Coquereaux, Zajj Daugherty, Ben Davison, Philippe Di Francesco, Vladimir Fock, Pavlo Gavrylenko, Rinat Kedem, Allen Knutson, Christian Korff, Andrei Marshakov, Davide Masoero, Nikita Nekrasov, Nicolai Reshetikhin, Anne Schilling, Gus Schrader, Andrea Sportiello, Jörg Teschner, Harold Williams, Jean-Bernard Zuber

  • Algebraic Combinatorics in Genova
    Universitŕ degli Studi di Genova, Genoa, Italy: September 11 - 13, 2019.
    Organizers: Aldo Conca (Universitŕ degli Studi di Genova), Emanuela De Negri (Universitŕ degli Studi di Genova), Mario Marietti (Universitŕ Politecnica delle Marche)
    Speakers: Luca Moci (Universitŕ di Bologna), Volkmar Welker (Philipps-⁠Universität Marburg); Bruno Benedetti (Miami), Riccardo Biagioli (Lyon), Francesco Brenti (Roma II), Fabrizio Caselli (Bologna), Giulia Codenotti (FU Berlin) Alessio D’Alě (Warwick), Emanuele Delucchi (Fribourg), Lukas Katthän (Frankfurt), Christian Krattenthaler (Wien), Martina Juhnke-⁠Kubitzke (Osnabrück), Martina Lanini (Roma II), Leonardo Patimo (Freiburg)

  • Hausdorff School on Stability Conditions in Representation Theory
    Bonn, Germany: September 16 - 20, 2019.
    Organizers: Gustavo Jasso, Jan Schröer
    Speakers: Dylan Allegretti (Sheffield), Thomas Brüstle (Sherbrooke), Alastair King (Bath), Markus Reineke (Bochum), Sarah Scherotzke (Münster)

  • Representation Theory In Venice
    A conference in honour of Corrado De Concini
    Palazzo Franchetti, Venice, Italy: September 16 - 19, 2019.
    Organizers: Nicoletta Cantarini, Rocco Chirivě, Alberto De Sole, Giovanni Gaiffi, Paolo Papi
    Speakers: Enrico Arbarello, Michel Brion, Pavel Etingof, David Hernandez, Victor Kac, Hanspeter Kraft, Peter Littelmann, George Lustig, Andrea Maffei, Claudio Procesi, Mario Salvetti, Martina Lanini, Valerio Toledano Laredo, Michela Varagnolo, Michčle Vergne, Jerzy Weyman, Umberto Zannier

  • Young Researchers Algebra Conference 2019
    Napoli, Italy : September 16 - 18, 2019.
    Organizers: Mattia Brescia, Ilaria Colazzo , Maria Ferrara, Paola Stefanelli, Marco Trombetti

  • Quantum flag manifolds in Prague
    Charles University, Prague, Czech Republic: September 16 - 20, 2019.
    Organizers: Réamonn Ó Buachalla, Petr Somberg, Jan Stovicek, Karen Strung
    Speakers: Adam-Christaan van Roosmalen (Hasselt University), Katharina Neusser (Masaryk University, Brno), Robert Yuncken, (Université Clermont Auvergne)

  • A Day of Lie Theory in Kent
    University of Kent, U. K.: September 18 - 18, 2019.
    Organizers:
    Speakers: Maud De Visscher, Stephen Donkin, Chris Bowman, Radha Kessar

  • Workshop on Hyperplane Arrangements and Reflection Groups
    Leibniz Universität Hannover, Germany: September 23 - 27, 2019.
    Organizers: Michael Cuntz (Hannover), Gerhard Röhrle (Bochum) and Christian Stump (Bochum)
    Speakers: Takuro Abe (Kyushu University), Alexandru Dimca (Nice University), Matthew Douglass (NSF), Eva-Maria Feichtner (Bremen University), Misha Feigin (University of Glasgow), Lukas Kühne (Hebrew University of Jerusalem), Jean Michel (Université Denis Diderot), Tilman Möller (Bochum University), Paul Mücksch (Bochum University), Bernhard Mühlherr (Giessen University), Luis Paris (Université de Bourgogne), Götz Pfeiffer (National University of Ireland), Anne Shepler (University of North Texas), Jiro Sekiguchi (Tokyo University of Agriculture and Technology), Hiroaki Terao (Hokkaido University), Michele Torielli (Hokkaido University), Masahiko Yoshinaga (Hokkaido University)

  • Workshop "Representation Theory in Bielefeld – Past and Future"
    Bielefeld University, Bielefeld, Germany: September 24 - 25, 2019.
    Organizers: Bill Crawley-Boevey, Henning Krause

  • A(aachen)-B(ochum)-C(ologne)-D(arstellungstheorie)-seminar
    University of Bochum, Germany: September 27 - 27, 2019.
    Organizers: Deniz Kus, Markus Reineke
    Speakers: Graham Hawkes (UC Davis), Nicolas Jacon (University of Reims Champagne-Ardenne), Jorge Alberto Olarte (RWTH Aachen), Tomasz Przezdziecki (University of Bonn)

  • Modular Representation Theory
    Mathematical Institute, University of Oxford, U. K. : September 30 - October 4, 2019.
    Organizers: Geordie Williamson (Sydney), Ivan Losev (Northeastern), Matthew Emerton (Chicago)
    Speakers: Noriyuki Abe (Tokyo), Pramod Achar (LSU), Roman Bezrukavnikov (MIT), Cédric Bonnafé (Montpellier), Ana Caraiani (Imperial), Joe Chuang* (City London), Olivier Dudas (Paris 7), Jens Eberhardt (UCLA), Amit Hazi* (Leeds), Bao Le Hung (Northwestern), Brandon Levin (Arizona), Carl Mautner (UC Riverside), Gil Moss (Utah), Gabriel Navarro (Valencia), Simon Riche (Clermont Auvergne), Raphael Rouquier (UCLA), Peng Shan (Tsinghua), Britta Späth (Wuppertal), Jack Thorne (Cambridge)

  • ICTP-SAIFR Workshop on Quantum Symmetries
    Săo Paulo, Brazil: October 16 - 18, 2019.
    Organizers: Iván Angiono, Vyacheslav Futorny, Andrea Solotar, Leandro Vendramin
    Speakers: Nicolás Andruskiewitsch (Universidad Nacional de Cordoba, Argentina), Yuly Billig (Carleton University, Canada), Jethro van Ekeren (Universidade Federal Fluminense, Brazil). Stephen Griffeth (Universidad de Talca, Chile), Reimundo Heluani (IMPA, Brazil), Sonia Natale (Universidad Nacional de Cordoba, Argentina), Julia Pevtsova (University of Washington, USA), Bárbara Pogorelski (Universidade Federal do Rio Grande do Sul, Brazil), Dmitry Vasilevich (Universidade Federal do ABC, Brazil), Cristian Vay (Universidad Nacional de Cordoba, Argentina)

  • Illustrating Number Theory and Algebra
    ICERM, Providence, U. S. A.: October 21 - 25, 2019.
    Organizers: Ellen Eischen (University of Oregon), Joel Kamnitzer (University of Toronto), Alex Kontorovich (Rutgers University), Katherine Stange (University of Colorado)

  • Representation Theory Days 2019
    Friedrich Schiller University, Jena, Germany: October 25 - 26, 2019.
    Organizers: Burkhard Külshammer

  • CIMPA Research School "Algebraic and geometrical methods in string theory"
    International Center for Advanced Studies (ICAS), Universidad Nacional de San Martín (UNSaM), Buenos Aires, Argentina: October 28 - November 8, 2019.
    Organizers: Estanislao Herscovich, Sergio Iguri
    Speakers: Carina Boyallian (Córdoba), Alessandro Chiodo (Paris), Alessandra Frabetti (Lyon), Lothar Göttsche (Trieste)*, Mariana Grańa (Saclay), Vyacheslav Futorny (Săo Paulo), Estanislao Herscovich (Grenoble), Sergio Iguri (Buenos Aires), Xenia de la Ossa (Oxford)*, María Ofelia Ronco (Talca), Andrea Solotar (Buenos Aires), Daniel Waldram (London)

  • Algebraic transformation groups: the mathematical legacy of Domingo Luna
    Universitŕ La Sapienza, Rome, Italy: October 28 - 30, 2019.
    Organizers: Paolo Bravi, Michel Brion, Guido Pezzini, Gerald Schwarz, Bart Van Steirteghem
    Speakers: Jarod Alper, Roman Avdeev, Stéphanie Cupit-Foutou, Jacopo Gandini, Daniel Greb, Jochen Heinloth, Peter Heinzner, Victoria Hoskins, Valentina Kiritchenko, Friedrich Knop, Hanspeter Kraft, Lucy Moser-Jauslin, Dmitri Panyushev, Claudio Procesi, Jörg Winkelmann

  • Isfahan Seminar on Representations of Algebras
    Isfahan, Iran: November 12 - 14, 2019.
    Organizers: Javad Asadollahi, Rasool Hafezi, Razieh Vahed
    Speakers: Jeremy Rickard, University of Bristol, United Kingdom

  • A Representation Theory Summit in Rome
    University of Rome Tor Vergata (Sede di Via Lucullo), Rome, Italy: November 15 - 16, 2019.
    Organizers: Fabio Gavarini (Tor Vergata), Eugenio Giannelli (Firenze), Martina Lanini (Tor Vergata)
    Speakers: Maria Chlouveraki (Versailles), Olivier Dudas (Paris 7), Peter Fiebig (Erlangen), David Hernandez (Paris 7), Gunter Malle (Kaiserslautern), Carolina Vallejo (Madrid)

  • Tropicalizing Flag Varieties
    RWTH Aachen University, Germany: November 28 - 30, 2019.
    Organizers: Ghislain Fourier, Hannah Markwig, Petra Schwer
    Speakers: Marvin Anas Hahn (Frankfurt), Madeleine Brandt (Berkeley), Alex Fink (London), Michael Joswig (Berlin), Sara Lamboglia (Frankfurt), Fatemeh Mohammadi (Bristol), Markus Reineke (Bochum)

  • Women in Algebra and Symbolic Computations
    Bad Dürkheim, Germany: December 9 - 11, 2019.
    Organizers: Niamh Farrell, Hannah Markwig, Frank-Olaf Schreyer, Michael Kunte
    Speakers: Jennifer S. Balakrishnan (Boston University), Radha Kessar (City, University of London), Ragni Piene (University of Oslo)

  • 2019 Workshop on Algebra Representation Theory & Related Topics
    Nantong, China: December 13 - 15, 2019.
    Organizers: Xiao-Wu Chen, Yin Chen, Lv Gong, Xiuhua Luo, Yu Ye
    Speakers: Jianmin Chen (Xiamen), Zhenxing Di (Lanzhou), Changjiang Fu (Chengdu), Nan Gao (Shanghai), Pin Liu (Chengdu), Ming Lu (Chengdu), Biao Ma (Bielefeld), Shiquan Ruan (Xiamen), Yanhua Wang (Shanghai), Ren Wang (Hefei), Xiaojin Zhang (Nanjing)

Go back

Maintained by Matthew Pressland,