Meetings in 2018

  • Workshop Tensor categories, Hopf algebras and quantum groups
    Marburg, Germany: January 22 - 26, 2018.
    Organizers: Sonia Natale, Moritz Weber, Istvan Heckenberger

  • Geometry and Representation Theory of Algebraic Groups
    dedicated to Friedrich Knop and Peter Littelmann on the occasion of their 60th birthdays
    Physikzentrum Bad Honnef, Germany: March 5 - 9, 2018.
    Organizers: Igor Burban, Peter Fiebig, Ghislain Fourier, Stephane Gaussent, Guido Pezzini, Bart Van Steirteghem
    Speakers: Michel Brion, Vyjayanthi Chari, Corrado De Concini, Michael Ehrig, Evgeny Feigin, Jacopo Gandini, Yael Karshon, Masaki Kashiwara, Hanspeter Kraft, Bernhard Krötz, Martina Lanini, Domingo Luna*, Nicolai Reshetikhin, Petra Schwer, Catharina Stroppel; Mini courses: Shrawan Kumar, Kari Vilonen

  • Workshop for Young Researchers: Tropical Geometry meets Representation Theory
    University of Cologne, Germany: March 12 - 16, 2018.
    Organizers: Sara Lamboglia (Warwick), Lara Bossinger (Cologne)
    Speakers: Christopher Manon (University of Kentucky), Markus Reineke (Ruhr Universität Bochum)

  • Masterclass: Tensor triangular geometry and equivariant stable homotopy theory
    University of Copenhagen, Denmark: March 12 - 16, 2018.
    Organizers: Tobias Barthel, Jesper Grodal
    Speakers: Paul Balmer (UCLA), Justin Noel (Regensburg), Markus Hausmann (Copenhagen), Niko Naumann (Regensburg), Beren Sanders (EPFL), Vesna Stojanoska (UIUC)

  • Cluster Algebras: Twenty years on
    CIRM, Luminy, Marseille, France: March 19 - 23, 2018.
    Organizers: Claire Amiot (Université Grenoble Alpes), Karin Baur (University of Graz), Grégoire Dupont (Université des Antilles), Robert Marsh (University of Leeds), Sophie Morier-Genoud (Université Pierre et Marie Curie, Paris 6), Yann Palu ( Université de Picardie Jules Verne), Vincent Pilaud (Ecole Polytechnique), Pierre-Guy Plamondon (Université Paris Sud XI), Fan Qin (Université de Strasbourg)
    Speakers: Karin Baur (University of Graz), Anna Felikson (Durham University), Vladimir Fock (Université de Strasbourg), Sergey Fomin (University of Michigan), David Hernandez (Université Paris Diderot), Rei Inoue (Chiba University), Osamu Iyama (Nagoya University), Masaki Kashiwara (Kyoto University), Rinat Kedem (University of Illinois at Urbana-Champaign), Bernhard Keller (Université Paris Diderot)*, Daniel Labardini-Fragoso (UNAM, Mexico), Bernard Leclerc (Université de Caen), Robert Marsh (University of Leeds), Tomoki Nakanishi (Nagoya University), Nathan Reading (North Carolina State University), Idun Reiten (University NTNU Trondheim)*, Dylan Rupel (University of Oregon), Michael Shapiro (Michigan State University), Ralf Schiffler (University of Connecticut), Jan Schroer (University of Bonn), Sergey Tabachnikov (Pennsylvania State University), Hugh Thomas (UQAM, Montreal), Gordana Todorov (Northeastern University), Lauren Williams (University of California at Berkeley), Milen Yakimov (Louisiana State University)

  • Conference in memory of Gena Puninski
    University of Manchester, U. K.: April 6 - 9, 2018.
    Organizers: Ivo Herzog, Alex Martsinkovsky, Mike Prest, Philipp Rothmaler
    Speakers: Alberto Facchini; Grigory Garkusha; Lorna Gregory; Ivo Herzog; Rosanna Laking; Sonia L'Innocente; Alex Martsinkovsky; Mike Prest; Pavel Prihoda; Philipp Rothmaler; Jan Stovicek; Jan Trlifaj

  • Spring School on Complete Reducibility
    Ruhr-University Bochum, Germany: April 9 - 13, 2018.
    Organizers: Falk Bannuscher, Maike Gruchot
    Speakers: Ben Martin (University of Aberdeen), Michael Bate (York), Alastair Litterick (Bielefeld/Bochum), Gerhard Röhrle (Bochum), David Stewart (Newcastle).

  • Discrete Categories in Representation Theory
    Bielefeld University, Bielefeld, Germany : April 20 - 21, 2018.
    Organizers: Bill Crawley-Boevey, Henning Krause
    Speakers: Andre Beineke (Bielefeld), Grzegorz Bobinski (Torun), Nathan Broomhead (Plymouth), Christof Geiss (Mexico), Bernhard Keller (Paris), Rosanna Laking (Bonn), David Pauksztello (Lancaster), Alexandra Zvonareva (St. Petersburg)

  • Maurice Auslander Distinguished Lectures and International Conference
    Wood Hole Oceanographic Institute, Woods Hole, U. S. A.: April 25 - 30, 2018.
    Organizers: Kiyoshi Igusa, Alex Martsinkovsky, Gordana Todorov
    Speakers: Amnon Neeman; William Crawley-Boevey, Amihay Hanany, Mark Kleiner, Julia Pevtsova, Manuel Saorin

  • Days of the French Network TLAG (Geometric and Algebraic Lie Theory)
    University of Science and Technology, University Jean Monnet of Saint-Etienne, France: May 17 - 18, 2018.
    Organizers: Michael Bulois (Univ. Saint-Etienne), Florence Fauquant-Millet (Univ. of Saint-Etienne)
    Speakers: Roberta Basili (Assisi ITA), Michael Bate (Univ. York, GB), Sergio Chouhy, (Univ Stuttgart, GER), Thomas Gobet (Univ. Sydney, AUS), Marion Jeannin, (Univ. Lyon, FRA), Bruno Laurent, (Univ Grenoble, FRA), Alfons Ooms, (Univ. Hasselt, BEL), Oksana Yakimova, (Univ. Köln, GER)

  • Stable Cohomology: Foundations and Applications
    Snowbird, U. S. A.: May 28 - June 1, 2018.
    Organizers: Lars Winther Christensen (Texas Tech University), Srikanth Iyengar (University of Utah), Mark Walker (University of Nebraska), Sarah Witherspoon (Texas A&M University)
    Speakers: Xiao-Wu Chen, Dave Benson, Luchezar Avramov, Lars Winther Christensen, Sarah Witherspoon, Markus Linckelmann, Peter Symonds, Ioannis Emmanouil, Olympia Talelli, Yuji Yoshino

  • Interactions of quantum affine algebras with cluster algebras, current algebras and categorification
    A conference celebrating the 60th birthday of Vyjayanthi Chari
    Washington D.C., U.S.A.: June 2 - 8, 2018.
    Organizers: Ghislain Fourier, Deniz Kus, Prasad Senesi
    Speakers: Lecture series: Bernard Leclerc, Alistair Savage Speakers: Georgia Benkart, Bogdan Ion, Masaki Kashiwara, Shrawan Kumar, Venkatramani Lakshmibai, Michael Lau, Aaron Lauda, Christian Lenart, Yiqiang Li, Peter Littelmann, Adriano Moura, Eugene Mukhin, Erhard Neher, Michela Varagnolo, Eric Vasserot, Monica Vazirani, Weiqiang Wang
    Scientific committee: Jacob Greenstein, David Hernandez, Naihuan Jing, Kailash Misra

  • LMS Regional Meeting and Workshop on Galois covers, Grothendieck-Teichmueller theory and dessins d'enfants
    Leicester, U. K.: June 4 - 7, 2018.
    Organizers: Frank Neumann and Sibylle Schroll
    Speakers: Fabrizio Catanese (Bayreuth), Anna Felikson (Durham), Paola Frediani (Pavia), Benoit Fresse (Lille), Christian Gleissner (Bayreuth), Pierre Guillot (Strasbourg), Gareth Jones (Southampton), Minhyong Kim (Oxford), Bernhard Koeck (Southampton), Michael Lönne (Bayreuth), Goran Malic (Manchester), Marta Mazzocco (Birmingham), Roberto Pignatelli (Trento), Mohammed Saďdi (Exeter), Leila Schneps (Paris), Richard Webb (Cambridge)

  • 53rd Seminar Sophus Lie
    University of Bochum, Germany: June 8 - 9, 2018.
    Organizers: Peter Heinzner, Stéphanie Cupit-Foutou
    Speakers: Ana Maria Brecan (Bayreuth), Pierre-Emmanuel Chaput (Nancy), Jochen Heinloth (Duisburg-Essen), Elitza Hristova (Sofia), Kevin Langlois (Düsseldorf), Dmitry Timashev (Moscow)

  • Algebraic Combinatorics in Ancona
    Ancona, Italy: June 13 - 15, 2018.
    Organizers: Martina Lanini, Mario Marietti, Agnese Ilaria Telloni
    Speakers: Fabrizio Caselli (Universitŕ di Bologna), Axel Hultman (Linköping University); Nancy Abdallah (Örebro Universitet), Riccardo Biagioli (Université de Lyon), Francesco Brenti (Universitŕ di Roma Tor Vergata), Giovanna Carnovale (Universitŕ di Padova), Paola Cellini (Universitŕ di Chieti e Pescara), Maria Chlouveraki (Université de Versailles - St.Quentin), Stéphane Gaussent*(Université de St-Etienne), Thomas Gerber (RWTH Aachen University), Paolo Papi (Sapienza Universitŕ di Roma)

  • Geometric and Homological Methods in the Representation Theory of Associative Algebras and Their Applications
    Universidad de Antioquia, Medellín, Colombia: June 18 - 27, 2018.
    Organizers: Verónica Cifuentes (Universidad Distrital Fransisco José de Caldas), Ivón Dorado (Universidad Nacional de Colombia), Eduardo do Nascimento Marcos (Universidade de Săo Paulo), Agustín Moreno (Universidad Nacional de Colombia), and José A. Vélez-Marulanda (Valdosta State University). CIMPA administrators: Hernán Giraldo (Universidad de Antioquia) and Dag Oskar Madsen (Nord University).
    Speakers: Claire Amiot (Université Joseph Fourier, Grenoble), Agustin Moreno (Universidad Nacional de Colombia), Ryan Kinser (University of Iowa), Henning Krause (Bielefeld University), Sibylle Schroll (University of Leicester). Claude Cibils (Université de Montpellier), Hernán Giraldo (Universidad de Antioquia), Dag Oskar Madsen (Nord University), Eduardo do Nascimento Marcos (Universidade de Săo Paulo), Ralf Schiffler (University of Connecticut), and Sonia Trepode (Universidad Nacional de Mar de Plata).

  • Randomness and Symmetry
    University College Dublin, Ireland: June 18 - 22, 2018.
    Organizers: Fabio Deelan Cunden, Antoine Dahlqvist, Neil O'Connell
    Speakers: Elia Bisi (Warwick), Philippe Bougerol (Paris), Jeremie Bouttier (Saclay/Lyon), Manon Defosseux (Paris), Persi Diaconis (Stanford), Nick Ercolani (Arizona), Valentin Feray (Zurich), Thierry Levy (Paris), Jonathan Novak (San Diego), Satya Majumdar (Orsay), Dan Romik (Davis), Gregory Schehr (Orsay), Craig Tracy (Davis), Pierre Van Moerbeke (Leuven), Balint Virag (Toronto), Paul Zinn-Justin (Melbourne)

  • Workshop on Algebraic Combinatorics
    Laboratoire de Mathématiques de Reims, Reims, France: June 20 - 21, 2018.
    Organizers: Nicolas Jacon, Loďc Poulain d'Andecy, Rupert Yu
    Speakers: Eirini Chavli (Univ. Stuttgart), Maria Chlouveraki (Univ. Versailles), Eugenio Giannelli (Cambridge Univ.), Jérémie Guilhot (Univ. Tours), Anne-Laure Thiel (Univ. Stuttgart), Jacinta Torres (MPI Bonn), Ruari Walker (Univ. Paris VII)

  • 3rd International Colloquium of Representations of Algebras and Its Applications
    in memory of Alexander Zavadskij
    University of Antioquia, Medellin, Colombia: June 27 - 29, 2018.
    Organizers: Hernán Giraldo, Verónica Cifuentes, Pedro Fernández, Faber Gómez, Isaías Marín, Agustín Moreno Cańadas, Robinson Julian Serna, José A. Vélez Marulanda
    Speakers: José Antonio de la Peńa, Kiyoshi Igusa*, Julia Petsova, Gordana Todorov; Claudia Chaio, Marcelo Lanzilotta, Octavio Mendoza, Milton A. Reyes, Edson Ribeiro Alvarez

  • Computational Lie Theory
    University of Stuttgart, Germany: July 5 - 6, 2018.
    Organizers: Eirini Chavli, Meinolf Geck
    Speakers: Maria Chlouveraki (Université de Versailles-St Quentin), Willem De Graaf (Universitŕ di Trento), Patrick Dehornoy (Université de Caen), SungSoon Kim (Université de Picardie-Jules Verne), Frank Luebeck (RWTH Aachen University), Gunter Malle (TU Kaiserslautern), Ivan Marin (Université de Picardie-Jules Verne), Goetz Pfeiffer (National University of Ireland, Galway)

  • Summer School on Geometric Representation Theory
    Institute of Science and Technology, Austria : July 9 - 13, 2018.
    Organizers: Asilata Bapat, Iordan Ganev, Tamas Hausel, Maitreyee Kulkarni, and Jacob Matherne
    Speakers: Iain Gordon, Andrei Negut, Nick Proudfoot, Catharina Stroppel. Martina Balagovic, Tina Kanstrup, Alexander Shapiro, Neil Saunders, Tom Sutherland.

  • The 32nd International Colloquium on Group Theoretical Methods in Physics (Group32)
    Czech Technical University in Prague, Czech Republic: July 9 - 13, 2018.
    Organizers: Čestmír Burdík, Martin Schnabl, Vladimír Souček, Rikard von Unge (and others)
    Speakers: Belavin Alexander (Moscow), Caron-Huot Simon (McGill), Ge Mo-lin (Nankai), Jan-Willem van Holten (Amsterdam & Leiden), Horava Petr (Berkeley), Iachello Francesco (Yale), Kac Viktor (MIT), Kobayashi Toshiyuki (Tokyo), Korepin Vladimir (Stony Brook), Lechtenfeld Olaf (Hannover), Marquette Ian (Brisbane), Ragoucy Eric (Annecy), Reshetikhin Nicolay (Berkeley), Simmons-Duffin David (Caltech), Winternitz Pavel (Montreal)

  • Nonassociative Algebras and their Applications
    Lancaster University, U. K.: July 9 - 13, 2018.
    Organizers: David Towers, Paul Levy, Mark MacDonald
    Speakers: Helena Albuquerque (University of Coimbra), Yuri Bahturin (Memorial University of Newfoundland), Vladimir Bavula (Sheffield University), Georgia Benkart (University of Wisconsin-Madison), Murray Bremner (University of Saskatchewan), Vladimir Dotsenko (Trinity College Dublin), Alberto Elduque (University of Zaragoza), Alice Fialowski (Eotvos Lorand University), Natalia Iyudu (Edinburgh University), Julian Külshammer (Universität Stuttgart), Consuelo Martinez (University of Oviedo), Olivier Mathieu (Institut Camille Jordan), Jacob Mostovoy (Cinvestav IPN), Alexander Premet (University of Manchester), Susanne Pumpluen (University of Nottingham), Elizabeth Remm (Universite de Haute Alsace, Mulhouse), Ivan Shestakov (University of Sao Paulo)
    Scientific committee: Yuri Bahturin (Memorial University of Newfoundland), Georgia Benkart (University of Wisconsin-Madison), Murray Bremner (University of Saskatchewan), Alberto Elduque (University of Zaragoza), Rolf Farnsteiner (Kiel University), Pavel Kolesnikov (Sobolev Institute of Mathematics), Ottmar Loos (FernUniversität in Hagen), Consuelo Martinez (University of Oviedo), Justin McInroy (University of Bristol), Jacob Mostovoy (Cinvestav IPN), Alexander Premet (University of Manchester), Susanne Pumpluen (University of Nottingham), Ivan Shestakov (University of Sao Paulo), Sergey Shpectorov (University of Birmingham), Efim Zelmanov (UC San Diego)

  • Symmetries in Geometry, Analysis and Spectral Theory
    Paderborn, Germany: July 23 - 27, 2018.
    Organizers: Jan Frahm (Erlangen), Helge Gloeckner (Paderborn), Karl-Hermann Neeb (Erlangen), Margit Roesler (Paderborn), Tobias Weich (Paderborn)
    Speakers: Erik P. van den Ban (Utrecht, Netherlands), Wolfgang Bertram (Nancy, France), Anton Deitmar (Tuebingen, Germany), Jacques Faraut (Paris, France), Soenke Hansen (Paderborn, Germany), Benjamin Harris (Simon's Rock, USA), Karl Heinrich Hofmann (Darmstadt, Germany), Toshiyuki Kobayashi (Tokyo, Japan), Jimmie D. Lawson (Baton Rouge, USA), Dieter Mayer (Clausthal-Zellerfeld, Germany), Gestur Olafsson (Baton Rouge, USA), Martin Olbrich (Luxembourg), Bent Oersted (Aarhus, Denmark), Aprameyan Parthasarathy (Paderborn, Germany), Angela Pasquale (Metz, France), Anke Pohl (Jena, Germany), Tomas Przebinda (Oklahoma, USA), Henrik Schlichtkrull (Copenhagen, Denmark), Henrik Seppaenen (Goettingen, Germany), Tilmann Wurzbacher (Metz, France), Genkai Zhang (Goeteborg, Sweden)

  • Summer School "Geometric, Algebraic and Combinatorial Methods in Modular Representation Theory"
    University of Freiburg, Germany: July 23 - 27, 2018.
    Organizers: Wolfgang Soergel
    Speakers: Simon Riche (University of Clermont Auvergne), Shotaro Makisumi (Columbia University)

  • Algebraic Representation Theory
    A workshop in honour of Richard Dipper on the occasion of his retirement
    University of Stuttgart, Germany : July 23 - 25, 2018.
    Organizers: Anne Henke, Steffen Koenig
    Speakers: Stephen Donkin (University of York), Karin Erdmann (University of Oxford), Ming Fang (Chinese Academy of Sciences), Qiong Guo (Shanghai Institute of Technology), Jun Hu (Beijing Institute of Technoloy), Alexander Kleshchev (University of Oregon), Friedrich Knop (Friedrich Alexander Universität Erlangen-Nürnberg), Andrew Mathas (University of Sydney), Volodymyr Mazorchuk (Uppsala University) Vanessa Miemietz (University of East Anglia, Norwich), Daniel Nakano (University of Georgia), Catharina Stroppel (Universität Bonn), Mark Wildon (Royal Holloway University of London)

  • XVIII International Conference on Representations of Algebras (ICRA 2018)
    Charles University, Prague, Czechia: August 8 - 17, 2018.
    Organizers: Jan Trlifaj, Pavel Příhoda, Jiří Rosický, Jan Šaroch, Jan Šťovíček, Jan Žemlička
    Speakers: Pramod Achar (Louisiana State University, Baton Rouge), Silvana Bazzoni (University of Padova), Serge Bouc (University of Picardie Jules Verne, Amiens), Giovanni Cerulli-Irelli (The Sapienza University of Rome), Moritz Groth (Rheinische Friedrich-Wilhelms, The University of Bonn), Michael Wemyss (University of Glasgow); Ragnar-Olaf Buchweitz (University of Toronto), Ivo Herzog (The Ohio State University), Osamu Iyama (Nagoya University), Markus Reineke (Ruhr-University Bochum), Andrea Solotar (University of Buenos Aires)

  • WARTHOG 2018, Deligne-Lusztig theory
    University of Oregon, Eugene, U.S.A.: August 13 - 17, 2018.
    Organizers: Ben Elias, Nicholas Proudfoot
    Speakers: Olivier Dudas

  • Algebras, Representations and Applications
    ICM Satellite Conference
    Cusco, Peru: August 27 - 31, 2018.
    Organizers: Vyacheslav Futorny (USP, Săo Paulo, Brazil), Dimitar Grantcharov (UT Arlington, USA), Reimundo Heluani (IMPA, Rio de Janeiro, Brazil), Iryna Kashuba (USP, Săo Paulo, Brazil), Lucia Satie Ikemoto Murakami (USP, Săo Paulo, Brazil), Alejandro Titto (UNSAAC, Cusco, Peru), Christian Valqui (PUCP, Lima, Peru), Oswaldo Velasquez (IMCA, UNI, Lima, Peru)
    Speakers: Ivan Angiono (Universidad de Cordoba, Argentina), Harald Helfgott (University of Göttingen , Germany), Reimundo Heluani (IMPA, Brazil), Alexander Ivanov (Imperial College London, UK), Olivier Mathieu (University of Lyon, France), Daniel Nakano (University of Georgia, USA), Arturo Pianzola (University of Alberta, Canada and Caece University, Argentina), Maria Ronco (Universidad de Talca, Chile), Vera Serganova (UC Berkeley, USA), Ivan Shestakov (Universidade de Săo Paulo, Brazil), Andrzej Zuk (Paris 7, France); Iana Anguelova (College of Charleston, USA), Bojko Bakalov (North Carolina State University, USA), Punita Batra (Harish-Chandra Institute, India), William Casper (LSU, USA), Mikhailo Dokuchaev (USP, Brazil), Ali Faryad (Saudi Arabia), Faber Gomes (Universidad de Antioquia, Colombia), Nurlan Ismailov (USP, Brazil), Uma Iyer (Bronx College, USA), Dijana Jakelic (Wilmington, USA), Elizabeth Jurisich (College of Charleston, USA), Iryna Kashuba (USP, Brazil), Apoorva Khare (Indian Insitute of Science, India), Olga Kharlampovich (McGill, Canada), Adriano Moura (Unicamp, Brazil), Victor Petrogradsky (University of Brasilia, Brazil), Julia Pevtsova (University of Washington, USA), Elena Poletaeva (University of Texas Rio Grande Valley), Cesar Polcino Milies (USP, Brazil), Pedro Rizzo (Universidad Nacional de Bogota, Colombia), Nadina Rojas (Argentina), Natasha Rozhkovskaya (Kansas State University, USA), Nicola Sambonet (USP, Brazil), Alistair Savage (University of Ottawa, Canada), Alexander Schmitt (Munich, Germany), Christian Valqui (Peru), James Wilson (University of Colorado, USA), Jian Zhang (USP, Brazil)

  • Simple Groups - New Perspectives and Applications
    University of Bristol, U.K.: August 29 - 31, 2018.
    Organizers: Tim Burness, Adam Thomas
    Speakers: Inna Capdeboscq (University of Warwick), Pierre-Emmanuel Caprace (Université catholique de Louvain ), David Craven (University of Birmingham), Tom De Medts (Ghent University), Robert Guralnick (University of Southern California), Martin Liebeck (Imperial College London), Gunter Malle (TU Kaiserslautern), Ben Martin (University of Aberdeen), Eamonn O'Brien (University of Auckland), Gerhard Röhrle (Ruhr-Universität Bochum), Colva Roney-Dougal (University of St Andrews), Aner Shalev (Hebrew University of Jerusalem), Donna Testerman* (EPFL), Pham Tiep (Rutgers)

  • Geometric representation theory
    Besse, France: September 3 - 7, 2018.
    Organizers: Daniel Juteau, Stéphane Gaussent, Simon Riche
    Speakers: Mini courses: Pramod N. Achar (Louisiana State University), Olivier Dudas (CNRS et Université Paris 7), Ben Elias (University of Oregon); Individual talks: Chris Bowman (University of Kent), William Hardesty (Louisiana State University), Leonardo Patimo (Max Planck Institut für Mathematik), Manish Patnaik (University of Alberta), Sebastian Posur (Universität Siegen), Petra Schwer (Karlsruhe Institut für Technologie), Peng Shan (Yau Mathematical Sciences Center)

  • Groups, Geometry and Representations
    (in honour of Dan Segal and Aner Shalev)
    Oxford, U. K.: September 3 - 7, 2018.
    Organizers: M. Bridson, I. Capdeboscq, B. Klopsch, M.W. Liebeck, A. Lubotzky, N.Nikolov, E. Zelmanov
    Speakers: Goulnara Arzhantseva, László Babai, Yiftach Barnea, Emmanuel Breuillard, Martin Bridson, Tim Burness, Peter Cameron, Pierre Emanuel Caprace, Persi Diaconis, Marcus Du Sautoy, Ben Green, Robert Guralnick, Ehud Hrushovski, Andrei Jaikin-Zapirain, Alex Lubotzky, Avinoam Mann, Peter Neumann, Eamonn O’Brien, Cheryl Praeger, László Pyber, Colva Roney-Dougal, Katrin Tent, John Thompson, Pham Tiep, Karen Vogtmann, Efim Zelmanov

  • Group Theory in Florence II
    In honor of Professor Guido Zappa
    Florence, Italy: September 5 - 7, 2018.
    Organizers: Carlo Casolo, Silvio Dolfi, Francesco Fumagalli, Eugenio Giannelli, Orazio Puglisi, Lucia Sanus
    Speakers: Collin Bleak (St Andrews), Jon Gonzalez (Bilbao), Martin Kassabov* (Cornell), Radha Kessar (London), Markus Linckelmann (London), Andrea Lucchini (Padova), Emanuele Pacifici (Milano)

  • Geometry and representation theory at the interface of Lie algebras and quivers
    Ruhr-Universitaet Bochum, Bochum, Germany: September 10 - 14, 2018.
    Organizers: Evgeny Feigin (Moscow), Markus Reineke (Bochum)
    Speakers: Ivan Arzhantsev (Moscow), Alexander Braverman (Toronto), Giovanni Cerulli Irelli (Rome), Stephanie Cupit-Foutou (Bochum), Ghislain Fourier (Hannover),Victor Ginzburg (Chicago), David Hernandez (Paris), Joel Kamnitzer* (Toronto), Syu Kato (Kyoto), Kiumars Kaveh* (Pittsburgh), Valentyna Kiritchenko (Moscow), Martina Lanini (Rome), Bernard Leclerc* (Caen), Peter Littelmann (Cologne), Satoshi Naito (Tokyo), Daniel Orr (Virginia Tech), Mark Shimozono (Virginia Tech), Yuri Tschinkel* (New York), Lauren Williams* (Berkeley)

  • Summer School – New Perspectives in Hyperplane Arrangements
    Ruhr-Universität Bochum, Germany: September 10 - 14, 2018.
    Organizers: Tilman Möller, Anne Schauenburg
    Speakers: Michael Cuntz (Leibniz Universität Hannover, Germany), Emanuele Delucchi (University of Fribourg, Switzerland), Graham Denham (Western University, Canada), Michael Falk (Northern Arizona University, USA), Luis Paris (Université de Bourgogne, France), Masahiko Yoshinaga (Hokkaido University, Japan); Takuro Abe (Kyushu University, Japan), Nils Amend (Leibniz Universität Hannover, Germany), Pauline Bailet (Universität Bremen, Germany), Eva-Maria Feichtner (Universität Bremen, Germany), Christian Stump (FU Berlin, Germany)
    Scientific committee: Paul Mücksch, Gerhard Röhrle

  • Representation Theory Days 2018
    Leibniz Universität Hannover, Hannover, Germany: September 13 - 15, 2018.
    Organizers: Christine Bessenrodt
    Speakers: Chris Bowman (University of Kent at Canterbury), Matthew Fayers (Queen Mary University of London), Shigeo Koshitani (Chiba University), Burkhard Külshammer (Universität Jena), Gunter Malle (Universität Kaiserslautern), Soichi Okada (Nagoya University), Benjamin Sambale (Universität Kaiserslautern), Britta Späth (Universität Wuppertal), Mark Wildon (Royal Holloway, University of London)

  • Homotopy algebras, deformation theory and quantization
    Będlewo, Poland: September 16 - 22, 2018.
    Organizers: Katarzyna Grabowska, Michał Jóźwikowski, Giovanni Moreno, Mikołaj Rotkiewicz
    Speakers: Martin Bordemann (Université de Haute Alsace), Alberto Cattaneo* (Universität Zürich), Giovanni Felder (ETH Zürich), Simone Gutt (Université Libre de Bruxelles), Kenji Iohara (Université de Lyon), Andrey Lazarev (Lancaseter University), Wendy Lowen (Universiteit Antwerpen), Sergei Merkulov (Université du Luxembourg), Michael Penkava (University of Wisconsin-Eau Claire), Norbert Poncin (Université du Luxembourg), Christoph Schweigert (Universität Hamburg), Oleg Sheinmann (Steklov Mathematical Institute), Jim Stasheff (University of Pennsylwania), Friedrich Wagemann (Université de Nantes), Ping Xu (Penn State University)
    Scientific committee: Alice Fialowski (University of Pécs and Eötvös Loránd University), Janusz Grabowski (Institute of Mathematics Polish Academy of Sciences), Sergei Merkulov (University of Luxembourg), Martin Schlichenmaier (University of Luxembourg), Stefan Waldmann (University of Würzburg)

  • Interactions of low-dimensional topology and "higher" representation theory
    Zurich, Switzerland: September 17 - 21, 2018.
    Organizers: Daniel Tubbenhauer (Universität Zürich)
    Speakers: Anna Beliakova (Universität Zürich), Michael Ehrig (University of Sydney), Hankyung Ko (MPIM Bonn), Martina Lanini (Universitŕ di Roma Tor Vergata), Marco Mackaay (Universidade do Algarve), Volodymyr Mazorchuk (Uppsala University), Vanessa Miemietz (University of East Anglia), Krzysztof Putyra (Universität Zürich), Hoel Queffelec* (Université de Montpellier), Louis-Hadrien Robert* (Université de Genčve), David Rose (The University of North Carolina at Chapel Hill), Anne-Laure Thiel (Universität Stuttgart), Pedro Vaz (Université catholique de Louvain), Emmanuel Wagner (Université de Bourgogne), Paul Wedrich* (The Australian National University), Arik Wilbert (University of Melbourne), Xiaoting Zhang (Uppsala University), Jieru Zhu* (University of Oklahoma),

  • First SWAN workshop
    University of Stuttgart, Germany: September 17 - 18, 2018.
    Organizers: Anne Henke, Petra Schwer, Steffen Koenig
    Speakers: Susumu Ariki (Osaka University), Frédéric Chapoton (IRMA, Université de Strasbourg), Bernhard Mühlherr (Universität Gießen), Changchang Xi (Capital Normal University, Beijing)

  • Representations of groups and Hecke algebras
    A conference in memory of Anton Evseev
    University of Birmingham, U. K. : September 18 - 19, 2018.
    Organizers: David Craven, Simon Goodwin, Chris Parker
    Speakers: Joe Chuang, Ryan Davies, Michael Livesey, Radha Kessar, Sinead Lyle, Gunter Malle, Rowena Paget, Shunsuke Tsuchioka, James Whitley

  • TRR195 "Symbolic tools in mathematics and their application" annual meeting
    Tübingen, Germany: September 24 - 28, 2018.
    Organizers: Hannah Markwig
    Speakers: Nils Bruin, Alicia Dickenstein, Derek Holt, Ion Nechita, Bernd Sturmfels

  • Advances in Representation Theory of Algebras VII
    in honor of José Antonio de la Peńa in his 60 birthday
    UNAM's Institute of Mathematics, Mexico City, Mexico: September 24 - 28, 2018.
    Organizers: Christof Geiss, Daniel Labardini, Octavio Mendoza, Corina Saénz
    Scientific committee: Ibrahim Assem, Andrzej Skowronski

  • Quantum fields, knots, and strings
    University of Warsaw, Poland: September 24 - 28, 2018.
    Organizers: Jakub Jankowski, Ehsan Hatefi, Miłosz Panfil, Piotr Sułkowski, Petr Vasko
    Speakers: Murad Alim, Jřrgen Andersen, Maciej Borodzik, Andrea Brini, Miranda Cheng, Tudor Dimofte, Tobias Ekholm, Bertrand Eynard, Sergei Gukov, Lotte Hollands, Rinat Kashaev, Albrecht Klemm, Piotr Kucharski, Andrei Mironov, Motohico Mulase, Satoshi Nawata, Boris Pioline, Elli Pomoni, Markus Reineke, Marko Stošić, Cumrun Vafa

  • Conformal Field Theory and Related Topics
    Erlangen, Germany: October 19 - 19, 2018.
    Organizers: Peter Fiebig, Nils Scheithauer, Katrin Wendland
    Speakers: Vassily Gorbounov (University of Aberdeen), Jacinta Torres (KIT Karlsruhe), Simon Wood (University of Cardiff)

  • BIRS Workshop on Stability Conditions and Representation Theory of Finite-Dimensional Algebras
    Casa Matemática Oaxaca (CMO), Mexico: October 28 - November 2, 2018.
    Organizers: Thomas Brüstle (Sherbrooke), José Antonio de la Peńa (UNAM), David Pauksztello (Lancaster University), David Ploog (Universität Hannover)

  • Algebraic groups : Geometry, Actions and Structure
    Institut Camille Jordan, Université Claude Bernard, Lyon, France: October 29 - November 2, 2018.
    Organizers: Pierre-Louis Montagard, Boris Pasquier, Nicolas Ressayre, Alvaro Rittatore, Evegeny Smirnov, Alexis Tchoudjem, Ronan Terpereau
    Speakers: Pramod N. Achar (Baton Rouge, USA), Valery Alexeev (Athens, USA), Seidon Alsaody (Lyon, France), Ana Balibanu (Cambridge, USA), Stéphanie Cupit-Foutou (Bochum, Germany), Phillipe Gille (Lyon, France), Friedrich Knop (Erlangen, Germany), Shrawan Kumar (Chapel Hill, USA), Venkatraman Lakshmibai (Boston, USA), Emmanuel Letellier (Paris, France), Peter Littelmann (Cologne, Germany), Giancarlo Lucchini-Arteche (Santiago, Chili), Dominique Luna* (Grenoble, France), Laurent Manivel (Toulouse, France), Nicolas Perrin (Versailles, France) Simon Riche (Clermont-Ferrand, France), Gerald Schwarz (Waltham, USA), Vikraman Uma (Madras, India), Bart Van Steirteghem (New-York, USA), Michčle Vergne (Paris, France)

  • Workshop on Algebraic Combinatorics
    Berlin, Germany: November 1 - 2, 2018.
    Organizers: Christian Stump (TU Berlin), Bernd Sturmfels (UC Berkeley / MPI Leipzig), Jacinta Torres (KIT Karlsruhe)
    Speakers: Per Alexandersson (Stockholm), Karin Baur (Graz), Emanuele Delucci (Fribourg), Theodosios Douvropoulos (Paris), Valentin Féray (Zurich), Alex Fink (London), Ivan Marin (Amiens), Alexander Miller (Vienna), Emily Norton (Bonn), Bea Schumann (Köln), Petra Schwer (Karlsruhe)

  • Representations in Lie Theory and Interactions
    CIRM, Luminy, France: November 5 - 9, 2018.
    Organizers: Maud De Visscher (City University London), Cédric Lecouvey (Université François Rabelais, Tours), Gunter Malle (TU Kaiserslautern)
    Speakers: Chris Bowman (University of Kent), Pavel Etingof (MIT), ​Ivan Marin (Université de Picardie-Jules Verne); Stephen Donkin (University of York), Steffen Koenig (Universität Stuttgart), Vanessa Miemietz (University of East Anglia), Sophie Morier-Genoud (Université Pierre et Marie Curie), Jérémie Guilhot (Université de Tours), Emmanuel Letellier (Université Paris Diderot), Raphaël Rouquier (UCLA Los Angeles)
    Scientific committee: Olivier Dudas (Université Paris Diderot), Gerhard Hiss (RWTH Aachen University), Stéphane Launois (University of Kent)

  • Representation Theory in Rome and Beyond
    University of Rome Tor Vergata, Rome, Italy: November 16 - 16, 2018.
    Organizers: Fabio Gavarini (Tor Vergata), Martina Lanini (Tor Vergata)
    Speakers: Michel Brion (Grenoble), Peter Littelmann (Cologne), Michčle Vergne (Paris 7)

  • Isfahan Seminar on Representations of Algebras
    Isfahan, Iran: November 20 - 22, 2018.
    Organizers: Javad Asadollahi (Isfahan, Iran), Rasool Hafezi (Isfahan, Iran), Razieh Vahed (Khansar, Iran)
    Speakers: Peter Jřrgensen, Newcastle University, United Kingdom

  • Groups in Madrid
    ICMAT, Madrid, Spain: November 22 - 23, 2018.
    Organizers: Yago Antolín, Javier Aramayona, Andrei Jaikin-Zapirain, Carolina Vallejo
    Speakers: Olivier Dudas (University Paris Diderot), Gustavo A. Fernández Alcober (University of the Basque Country EHU), Eugenio Giannelli (University of Florence), Alessandra Iozzi (ETH Zürich), Gunter Malle (TU Kaiserslautern), Leo Margolis (VU Brussel), Petra Schwer (Karlsruhe Institute of Technology)

  • Algebraic Groups, Lie Algebras and their Representations
    on the occasion of Jens Carsten Jantzen's 70th birthday
    MPIM, Bonn, Germany: November 22 - 24, 2018.
    Organizers: Wolfgang Soergel (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg), Catharina Stroppel (Universität Bonn), Geordie Williamson (University of Sydney), Christian Blohmann (MPIM Bonn, local organizer)
    Speakers: Michel Brion (Université Grenoble Alpes), Dietrich Burde (University of Vienna), Ana Caraiani (Imperial College, London), Stephen Donkin (University of York), Rolf Farnsteiner (Universität Kiel), Peter Fleischmann (University of Kent), Anthony Joseph (Weizmann Insitute), Gustav Lehrer (University of Sydney), George Lusztig (MIT), George McNinch (Tufts University), Gerhard Röhrle (Ruhr-Universität Bochum), Rudolf Tange (University of Leeds)

  • Workshop on Silting and Related Topics
    USTC, Hefei, China: December 7 - 9, 2018.
    Organizers: Xiao-Wu Chen (Hefei), Jue Le (Hefei), Ren Wang (Hefei), Yu Ye (Hefei)
    Speakers: Hongxing Chen (Beijing), Zhenxing Di (Lanzhou), Zhe Han (Kaifeng), Ming Lu (Chengdu), Jiaqun Wei (Nanjing), Peiyu Zhang (Wuhu), Xiaojin Zhang (Nanjing), Yingying Zhang (Nanjing), Yu Zhou (Beijing), Haiyan Zhu (Hangzhou)

Go back

Maintained by Matthew Pressland,