Geometry and Representation Theory Erwin Schrödinger Institute, Vienna, Austria: January 16 - 27, 2017. Organizers: Tomoyuki Arakawa, Karin Baur, Victor Kac, Anne Moreau Speakers: Pramod Achar, Victor Batyrev, Pavel Etingof, Dennis Gaitsgory, David Hernandez, Ivan Mirkovic
Workshop on Asymptotic Representation Theory Institut Henri Poincaré, Paris, France: February 20 - 24, 2017. Organizers: Valentin Féray, Pierre-Loïc Méliot Speakers: Alexei Borodin* (MIT), Philippe Bougerol (University Paris VI), Alexey Bufetov (MIT), Benoit Collins (Tohoku University), Ivan Corwin* (Columbia University), Maciej Dołęga (University of Poznań), Alexander Gnedin (Queen Mary, University of London), Cedric Lecouvey (University François Rabelais, Tours), Jonathan Novak (University of California in San Diego), Neil O'Connell (University of Warwick), Grigori Olshanski (Russian Academy of Sciences), Greta Panova (University of Pennsylvania), Leonid Petrov (University of Virginia), Arun Ram (University of Melbourne), Dan Romik* (University of California in Davis), Anne Schilling (University of California in Davis), Piotr Śniady (University of Poznań), Pierre Tarrago (University of Saarland), Martha Yip (University of Kentucky)
Conference in Representation Theory of the Americas In celebration of the 70th birthday of Edward Green Vitoria de Espírito Santo, Brazil: March 13 - 17, 2017. Organizers: Regina Aquino, Eduardo Marcos, Alex Martsinkovsky, Gordana Todorov, Dan Zacharia
Workshop on Enumerative Geometry Institut Henri Poincaré, Paris, France: March 13 - 17, 2017. Organizers: Gaëtan Borot, Alessandro Chiodo Speakers: Omid Amini (DMA ENS), Lucia Caporaso (Roma Tre University), Bertrand Eynard (IPHT CEA Saclay), Stavros Garoufalidis (Georgia Tech), John Harnad (CRM Montreal), Felix Janda (IMJ-PRG, Jussieu Rive Gauche), Sergei Lando (HSE Moscow), Emmanuel Letellier (Universite de Caen), Hannah Markwig (Universitaet des Saarlandes), Martin Moeller (Frankfurt Universitaet), Motohico Mulase (UC Davis), Hugo Parlier (Universite de Fribourg), Peter Zograf (Steklov Mathematical Institute, St-Petersburg), Anton Zorich (IMJ-PRG, Jussieu Rive Gauche)
Southern Regional Algebra Conference Mobile, Alabama, U. S. A.: March 17 - 19, 2017. Organizers: Laxmi Chataut (University of Wisconsin-Marinette), Joerg Feldvoss (University of South Alabama), Lauren Grimley (Spring Hill College),
Andrew Lewis (University of South Alabama), Andrei Pavelescu (University of South Alabama), Cornelius Pillen (University of South Alabama)
Speakers: Jon Carlson (University of Georgia), Klaus Lux (University of Arizona)
Quiver Grassmannians and their Applications University of Wuppertal, Germany: March 21 - 24, 2017. Organizers: Oliver Lorscheid (IMPA, Rio de Janeiro), Markus Reineke (Ruhr-Universität Bochum), Thorsten Weist (Bergische Universität Wuppertal) Speakers: Giovanni Cerulli Irelli (Sapienza-Università di Roma), Frederic Chapoton (Université de Strasbourg), Ted Chinburg (University of Pennsylvania), Evgeny Feigin (National Research University, Moscow), Hans Franzen (Universität Bonn), Andrew Hubery (Universität Bielefeld), Dylan Rupel (University of Notre Dame), Julia Sauter (Universität Bielefeld), Sarah Scherotzke (Universität Bonn)
Transformation Groups and Mathematical Physics Jacobs University Bremen, Germany: March 24 - 25, 2017. Organizers: Joachim Hilgert (Paderborn), Alan Huckleberry (Bremen and Bochum), Peter Littelmann (Köln), Karl-Hermann Neeb (Erlangen), Ivan Penkov (Bremen), Christoph Schweigert (Hamburg) Speakers: Christoph Schweigert (Hamburg), Thanasin Nampaisarn (Bremen), Lucas Fresse (Nancy), Jan Möllers (Erlangen), Tobias Weich (Paderborn), Ghislain Fourier (Hannover)
Spring school: Cluster Algebras in Mathematical Physics (CAMP) Johannes Gutenberg-Universität Mainz, Mainz, Germany: March 27 - 31, 2017. Organizers: Manuel Blickle (Johannes Gutenberg-Universität Mainz), Johannes Henn (Johannes Gutenberg-Universität Mainz), Stefan Müller-Stach (Johannes Gutenberg-Universität Mainz) Speakers: Pierre-Guy Plamondon (Université de Paris Sud XI),
Michele del Zotto (Stony Brook University),
Philippe di Francesco (University of Illinois),
Vladimir Fock (Université de Strasbourg),
Marcus Spradlin (Brown University),
Harold Williams (The University of Texas at Austin),
Arkady Berenstein (University of Oregon),
Alexander Kasprzyk (The University of Nottingham),
Tomoki Nakanishi (Nagoya University),
Markus Reineke (Ruhr-Universität Bochum) Scientific committee: Gustavo Jasso (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn), Alfredo Nájera Chávez (Universidad Nacional Autónoma de México), Jan Schröer (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn)
Masterclass "Stratifications and duality in modular representation theory" University of Copenhagen: March 27 - 31, 2017. Organizers: Tobias Barthel, Jesper Grodal Speakers: Srikanth Iyengar (University of Utah), Henning Krause (Universität Bielefeld), David Benson (University of Aberdeen), Natàlia Castellana (Universitat Autònoma de Barcelona), John Greenlees (University of Sheffield), Beren Sanders (University of Copenhagen)
Invertibility and Duality in Derived Algebraic Geometry and Homotopy Theory University of Regensburg, Germany: April 3 - 7, 2017. Organizers: Paul Goerss, Akhil Mathew, Thomas Nikolaus, Justin Noel, Vesna Stojanoska Speakers: Benjamin Antieau (UIC),
Paul Balmer (UCLA),
Agnes Beaudry (University of Colorado),
Denis-Charles Cisinski (University of Regensburg),
David Gepner (Purdue University),
John Greenlees (University of Sheffield),
Kathryn Hess (EPFL),
Mike Hill (UCLA),
Mike Hopkins (Harvard University),
Charles Rezk* (University of Illinois),
Sarah Scherotzke (University of Bonn),
Thomas Schick (University of Göttingen),
Urs Schreiber (Institute of Mathematics, Czech Academy of Sciences),
Vesna Stojanoska (University of Illinois),
Gabriele Vezzosi (University of Florence),
Craig Westerland* (University of Minnesota)
2-Representation Theory Workshop Department of Mathematics, Uppsala University, Sweden: April 10 - 11, 2017. Organizers: Walter Mazorchuk Speakers: Ben Elias (Oregon), Tobias Kildetoft (Uppsala/Aarhus), Marco Mackaay (Algarve), Vanessa Miemeitz (Norwich), Peng Shan (Paris), Daniel Tubbenhauer (Bonn), Pedro Waz (Louvain), Xiaoting Zhang (Uppsala)
Maurice Auslander Distinguished Lectures and International Conference WHOI, Woods Hole, MA, USA: April 26 - May 1, 2017. Organizers: Kiyoshi Igusa (Brandeis), Alex Martsinkovsky (Northeastern), Gordana Todorov (Northeastern) Speakers: Distinguished Speaker: David Benson (University of Aberdeen)
Finite groups and their automorphisms 2017 Abant İzzet Baysal University, Bolu, Turkey: May 3 - 6, 2017. Organizers: Eren Ertürk (METU), Kübra Dölaslan (METU), Levent Doğan (METU), Nisa Tuğrul (METU)
Speakers: Andrey Vasil’ev, Attila Maróti, Danila Revin, Fuat Erdem, Gülin Ercan, İsmail Güloğlu, M. Yasir Kızmaz, Zoltán Halasi
Idun 75 A conference on representation theory of artin algebras on the occasion of Idun Reiten's birthday NTNU, Trondheim, Norway: May 10 - 13, 2017. Organizers: Speakers: Claire Amiot, Lidia Angeleri Hügel, Ragnar Buchweitz, Karin Erdmann, Kiyoshi Igusa, Osamu Iyama, Gustavo Jasso, Peter Jørgensen, Henning Krause, Bernard Leclerc, Helmut Lenzing, Dag Madsen, Robert Marsh, Pierre-Guy Plamondon, Gordana Todorov, Ralf Schiffler, Jan Schröer, Andrzej Skowroński, Jan Stovicek, Dan Zacharia
Triangulated Categories and Geometry a conference in honour of Amnon Neeman Bielefeld University, Germany: May 15 - 19, 2017. Organizers: Bill Crawley-Boevey, Henning Krause, Daniel Murfet, Greg Stevenson Speakers: Benjamin Antieau (Chicago), Paul Balmer (Los Angeles), Andrew Blumberg (Austin), Ragnar-Olaf Buchweitz (Toronto), Denis-Charles Cisinski (Toulouse), Joachim Cuntz (Münster), Ivo Dell'Ambrogio (Lille), Jack Hall (Canberra), Srikanth Iyengar (Salt Lake City), Marc Levine (Essen), Wendy Lowen (Antwerp), Akhil Mathew (Cambridge), Daniel Murfet (Melbourne), Fernando Muro (Sevilla), Dmitri Orlov (Moscow), Alice Rizzardo (Trieste/Edinburgh), Pramathanath Sastry (Chennai), Stefan Schwede (Bonn), Jan Šťovíček (Prague), Bertrand Toën (Toulouse)
Scientific committee: Paul Balmer, Carles Casacuberta, Ching-Li Chai, Joseph Lipman, Dmitri Orlov, Raphaël Rouquier
Representation Theory at the Crossroads of Modern Mathematics in honor of Alexandre Kirillov University of Reims Champagne-Ardenne, France: May 29 - June 2, 2017. Organizers: A. Borodin (MIT Boston), A. Kirillov (UNY Stony Brook), A. Okounkov (U. Columbia), V. Ovsienko (CNRS, Reims), M. Pevzner (U. Reims), N. Rozhkovskaya (Kansas State U), R. Yu (U. Reims) Speakers: Anton Alekseev (Geneva), Joseph Bernstein (Tel-Aviv),
Alexei Borodin (MIT Boston),
Alexander Braverman (Brown),
Michel Duflo* (Paris),
Pavel Etingof (MIT Boston),
Dmitry Fuchs (UC Davis),
Victor Ginzburg (Chicago),
Alexander Karabegov (Abilene),
Alexandre Kirillov (U Penn),
Toshiyuki Kobayashi (Tokyo),
Maxim Kontsevich (IHES Paris),
Dimitry Leites (Stockholm),
Vladimir Molchanov (Tambov),
Alexander Molev (Sydney),
Anne Moreau (Poitiers),
Maxim Nazarov (York),
Yuri Neretin (Moscow, Vienna),
Andrei Okounkov (U. Columbia),
Grigori Olshanski (Moscow),
Alexander Panov (Samara),
Paul-Emile Paradan (Montpellier),
Alexander Sergeev (Samara),
Alexey Sossinsky (Moscow),
Michèle Vergne* (Paris),
Anatoly Vershik (St. Petersburg),
Ernest Vinberg (Moscow)
Conference on Representation Theory and Algebraic Geometry in Honor of Joseph Bernstein Weizmann Institute of Science, Rehovot, Israel: June 11 - 17, 2017. Organizers: Erez Lapid, Avraham Aizenbud, Dmitry Gourevitch Speakers: William Casselman, Laurent Clozel, Edward Frenkel, Dennis Gaitsgory, Victor Ginzburg, Alexander Goncharov, Guy Henniart, David Kazhdan, Yakov Kremnitzer, Alexander Lubotzky, Yiannis Sakellaridis, Eitan Sayag, Andrey Reznikov
Noncommutative Rings and their Applications, V Lens, France: June 12 - 15, 2017. Organizers: André Leroy Speakers: Frédérique Oggier(mini-course), Philippe Langevin, Christian Lomp, Sergio Lopez-Permouth, Pace Nielsen
Groups, Rings and the Yang-Baxter equation Spa, Belgium: June 18 - 24, 2017. Organizers: Eli Aljadeff, Ferran Cedó, Eric Jespers, Wolfgang Kimmerle, Jan Okniński, Ángel del Río, Michel Van den Bergh Speakers: Jason Bell, Patrick Dehornoy, Gunter Malle, Don Passman, Louis Rowen, Wolfgang Rump, Sudarshan Sehgal, Agata Smoktunowicz, Leandro Vendramin, Efim Zelmanov
New Trends in Representation Theory: The Impact of Cluster Theory in Representation Theory University of Leicester, U.K.: June 19 - 23, 2017. Organizers: Karin Baur (U Graz), Sibylle Schroll (Leicester), Nick Woodhouse (CMI) Speakers: Peter Jorgensen (Newcastle), Sophie Morier-Genoud (Paris), Lidia Angeleri-Hügel (Verona), Martin Herschend (Uppsala), Pierre-Guy Plamondon (Orsay), Mike Prest (Manchester)
Linking non-commutative rings and algebraic geometry ICMS, Edinburgh: June 19 - 23, 2017. Organizers: Bell Jason, Sierra Susan, Spela Spenko, James Zhang Speakers: Gwyn Bellamy, Raf Bocklandt, Ragnar Buchweitz, Alex Chirvasitu, Eleonore Faber, Joe Karmazyn, Wendy Lowen, Cris Negron, Dmitri Orlov, Alexey Petukhov, Theo Raedschelders, Dan Rogalski, S Paul Smith, Agata Smoktunowicz, Toby Stafford, Michel Van den Bergh, Chelsea Walton, Michael Wemyss
Summer Graduate School "Soergel Bimodules" MSRI, Berkeley, U.S.A.: June 26 - July 7, 2017. Organizers: Benjamin Elias (University of Oregon), Geordie Williamson (Max-Planck-Institut für Mathematik)
Conference on Algebraic Topology and Representation Theory University of Lille 1, France: June 26 - 30, 2017. Organizers: Baptiste Calmès, Ivo Dell'Ambrogio, Antoine Touzé Speakers: Tobias Barthel, Joseph Chuang (mini-course), Emilie Dufresne, Jonathan Elmer, Eric Friedlander, John Greenlees, Jesper Grodal (mini-course), Ellen Henke, Radha Kessar, Nick Kuhn, Caroline Lassueur, Hai Nguyen Dang Ho, Bob Oliver, Nicolas Ricka, Beren Sanders, Radu Stancu, Jan Stovicek, Peter Symonds Scientific committee: Natàlia Castellana, Henning Krause, Lionel Schwartz
Geometric Representation Theory University Of Glasgow, U. K.: July 3 - 7, 2017. Organizers: Gwyn Bellamy, Ben Davison Speakers: Andrea Appel (University of Edinburgh),
Galyna Dobrovolska (Columbia University),
Iordan Ganev (IST Austria),
Victor Ginzburg* (University of Chicago),
Iain Gordon* (University of Edinburgh),
Ian Grojnowski* (University of Cambridge),
Sam Gunningham (University of Texas, Austin),
Martina Lanini (Università degli Studi di Roma Tor Vergata),
Emmanuel Letellier (Université Denis-Diderot - Paris 7),
Michael McBreen (MIT),
Kevin McGerty (University of Oxford),
Sven Meinhardt (University of Sheffield),
Andrei Negut (MIT),
Markus Reineke (Ruhr-Universitüt Bochum),
Francesco Sala (Kavli IPMU),
Peter Samuelson (University of Edinburgh),
Travis Schedler (Imperial College London),
Sarah Scherotzke (University of Bonn),
Peng Shan (Université Paris-Sud),
Nicolo Sibilla (University of Kent)
11-th International Algebraic Conference in Ukraine Kyiv National Taras Shevchenko University, Kyiv, Ukraine: July 3 - 7, 2017. Organizers: V. Martynyuk, O. Bezushchak, A. Petravchuk, Ie. Bondarenko, I. Klymenko, E. Kochubinska, A. Oliynyk, M. Raievska
Scientific committee: Yu. Drozd (chairman), V. Bavula (United Kingdom), M. Dokuchaev (Brazil), V. Futorny (Brazil), R. Grigorchuk (USA), L. Kurdachenko (Ukraine), Ya. Lavrenyuk (Ukraine), F. Lyman (Ukraine), V. Mazorchuk (Sweden), V. Nekrashevich (USA), M. Nikitchenko (Ukraine), B. Oliynyk (Ukraine), A. Olshanskii (Russia-USA), I. Protasov (Ukraine), I. Shestakov (Brazil), Ya. Sysak (Ukraine), V. Ustimenko (Poland), P. Varbanets (Ukraine), B. Zabavskyi (Ukraine), E. Zelmanov (USA), A. Zhuchok (Ukraine)
Current Topics in the Theory of Algebraic Groups Institut de Mathématiques de Bourgogne, Dijon, France: July 3 - 7, 2017. Organizers: Rémi Bignalet-Cazalet, Adrien Dubouloz, Daniele Faenzi, Lucy Moser-Jauslin, Ronan Terpereau, Emmanuel Wagner Speakers: Meinolf Geck, Allen Knutson, Ivan Losev, Anne Moreau, Boris Pasquier
20th NWDR Workshop Leibniz University Hannover, Hannover, Germany: July 7 - 7, 2017. Organizers: Ghislain Fourier Speakers: Ulrich Krähmer (Dresden), Bill Crawley-Boevey (Bielefeld), Rolf Farnsteiner (Kiel), Julian Külshammer (Stuttgart)
Representation Theory in Kaiserslautern University of Kaiserslautern, Kaiserslautern, Germany: July 13 - 14, 2017. Organizers: Speakers: Frank Himstedt (TU München), Michael Livesey (University of Manchester), Frank Lübeck (RWTH Aachen), Kay Magaard (University of Birmingham), Jean Michel (Université Denis Diderot - Paris 7), Raphaël Rouquier (UCLA), Jay Taylor (University of Arizona), Carolina Vallejo Rodríguez (ICMAT)
Pre-StringMath Summer School Hamburg, Germany: July 17 - 21, 2017. Organizers: G. Arutyunov, E. Meir, I. Runkel, C. Schweigert Speakers: Tobias Ekholm (Upsalla University), Bertrand Eynard (CEA Saclay), Lotte Hollands (Heriot-Watt University), Anton Kapustin (Caltech), Greg Moore (Rutgers)
Matrix factorisations and related topics ICMS, Edinburgh, Scotland, U. K.: July 24 - 28, 2017. Organizers: Martin Kalck (Edinburgh), Michael Wemyss (Glasgow) Speakers: Brown, Michael (Bonn), Buchweitz, Ragnar-Olaf (Toronto) , Carqueville, Nils (Vienna), Faber, Eleonore (Michigan), Favero, David (Alberta), Hirano, Yuki (Tokyo) , Iyama, Osamu (Nagoya) , Karmazyn, Joseph ( Sheffield), King, Alastair (Bath), Murfet, Daniel (Melbourne), Ploog, David (Berlin), Ros Camacho, Ana (Utrecht), Segal, Ed (Imperial), Spenko, Spela (Edinburgh), Stevenson, Greg (Bielefeld)
All Kinds of Mathematics Remind me of You
Conference to celebrate the 70th Anniversary of Peter J Cameron University of Lisbon, Portugal: July 24 - 27, 2017. Organizers: João Araújo (Aberta), Mário Edmundo (Lisboa), Maria Elisa Fernandes (Aveiro), Gracinda Gomes (Lisboa), Teresa Oliveira (Aberta), Ana Paula Santana (Coimbra), Ivan Yudin (Coimbra) Speakers: L. Babai (Chicago), R. Bailey (St Andrews), W. Bentz (Hull), R. Calderbank (Duke), P. Cameron (St Andrews), G. Cherlin (Rutgers), P. Diaconis (Stanford), C. Freer (MIT), M. Giudici (UWA), R. Gray (East Anglia), A. Hulpke (Colorado), G. Jones (Southampton), M. Kinyon (Denver), D. Leemans (Bruxelles), H. Leitão (Lisboa), A. Malheiro (UNL), D. Macpherson (Leeds), F. Matucci (Campinas), A. Macyntire (Queen Mary, London), J. Meakin (Nebraska-Lincoln), J. D. Mitchell (St Andrews), P. M. Neumann (Oxford), J. Nešetřil (Charles), P. Pálfy (Rényi Institute), C. Praeger (UWA), C. Roney-Dougal (St Andrews), G. Royle (UWA), B. Steinberg (City College NY), P. Silva (Porto), L. Soicher (Queen Mary, London), P. Spiga (Milano-Bicocca), E. Szemerédi (Rutgers and Rényi Institute), M. Volkov (Ural State), B. Zilber (Oxford)
Model Theory of Modules, Algebras and Categories Conference in Honour of Mike Prest's 65th birthday Erice, Sicily, Italy: July 28 - August 2, 2017. Organizers: Sonia L'Innocente (University of Camerino), Alberto Facchini (University of Padua), Marcus Tressl (University of Manchester) Speakers: Toma Albu (Romanian Academy), Lidia Angelieri-Hügel (University of Verona), Pedro Guil Asensio (University of Murcia), Silvana Bazzoni (University of Padua), Alberto Facchini (University of Padua), Grigory Garkusha (Swansea University), Lorna Gregory (University of Camerino), Ivo Herzog (Ohio State University), Angus Macintyre (Queen Mary University of London), Françoise Point (University of Mons), Mike Prest (University of Manchester), Pavel Prihoda (University of Prague), Gena Puninski (University of Minsk), Philipp Rothmaler (CUNY), Luigi Salce (University of Padua), Carlo Toffalori (University of Camerino), Jan Trlifaj (University of Prague), Martin Ziegler (University of Freiburg)
XXII Coloquio Latinoamericano de Algebra Universidad Católica de Ecuador, Quito, Ecuador: August 7 - 11, 2017. Organizers: (of the Representations of Algebras Session) Raymundo Bautista and Claudia Chaio Speakers: Lidia Angeleri Hügel, Iván Angiono, Yuri Bakturin, Jason Bell, Mikhail Belolipetsky,
Juan Carlos Bustamante, Walter Ferrer, Mikhail Kapranov, Sylvie Paycha, Julia Pevtsova, Rubí
Rodríguez, Bernardo Uribe, Lauren Williams Scientific committee: Nicolás Andruskiewisch, Federico Ardilla, Paul Bressler, Leticia Brambila Paz,
Eduardo Friedman, Eduardo Esteves, Alvaro Rittatore, Iván Shestakov. Agata Smoktunowicz, Sonia Trepode, Christian Valqui
Functorial Methods in Representation Theory Summer School Nesin Mathematics Village, Sirince, Turkey: August 7 - 20, 2017. Organizers: Olcay Coşkun, Robert Boltje Speakers: Laurence J. Barker (Bilkent University), Robert Boltje (University of California at Santa Cruz), Serge Bouc (Université de Picardie - Jules Verne), Burkhard Külshammer (Friedrich-Schiller-Universität Jena), Jacques Thevenaz (EPFL)
BIREP Summer School on Gentle Algebras Bad Driburg, Germany: August 14 - 18, 2017. Organizers: Ögmundur Eiriksson, Jan Geuenich, Ulrike Hansper, Philipp Lampe, Julia Sauter Speakers: Christof Geiß (Mexico City)
Interactions between Representation Theory and Algebraic Geometry University of Chicago, Chicago, U.S.A.: August 21 - 25, 2017. Organizers: Vladimir Baranovsky, Wee Liang Gan, Nicolas Guay, Nick Rozenblyum, Travis Schedler Speakers: Dima Arinkin, Bharghav Bhatt, Alexander Braverman, Helene Esnault, Pavel Etingof, Michael Finkelberg, Jean-Marc Fontaine, Dennis Gaitsgory, Alexander Goncharov, Dmitry Kaledin, Mikhail Kapranov, Masaki Kashiwara, Ivan Losev, George Lusztig, Ivan Mirkovic, Andrei Okounkov, Takeshi Saito, Wolfgang Soergel, Catharina Stroppel, Eric Vasserot, Xinwen Zhu*
Non-commutative and non-associative algebraic structures in physics and geometry Belfast, Northern Ireland, U.K.: August 30 - September 2, 2017. Organizers: Natalia Iyudu, Stanislav Shkarin Speakers: Vladimir Bavula (Sheffield, UK), Edwin Beggs (Swansea, UK), Arkadiy Berenstein (Oregon, USA), Dennis Borisov (Goettingen, Germany), Ken Brown* (Glasgow, UK), Tomasz Brzezinski (Swansea, UK), Dietrich Burde (Vienna, Austria), Paula Carvalho (Porto, Portugal), Dmitry Gurevich (Valenciennes, France), David Jordan (Edinburgh, UK), Yvette Kosmann-Schwarzbach (Paris, France), Arnfinn Laudal (Oslo, Norway), Christian Lomp (Porto, Portugal), Dmitri Piontkovski (Moscow, Russia), Maria Ronco (Valparaiso, Chile), Vladimir Rubtsov (Angers, France), Dimitri Rumynin (Warwik, UK), Sue Sierra (Edinburgh, UK), Agata Smoktunowicz (Edinburgh, UK)
ARTA VI - Advances in Representation Theory of Algebras CIRM, Luminy, France: September 4 - 8, 2017. Organizers: Ibrahim Assem (Université de Sherbrooke), Claude Cibils (Université de Montpellier), Patrick Le Meur (Université Paris Diderot) Scientific committee: Ibrahim Assem (Université de Sherbrooke), Claude Cibils (Université de Montpellier), José Antonio De la Peña (CIMAT Guanajuato), Patrick Le Meur (Université Paris Diderot), Andzrej Skowroński (Nicolaus Copernicus University)
Some Trends in Algebra 2017 Prague, Czech Republic: September 4 - 8, 2017. Organizers: Jan Trlifaj, Jan Zemlicka, Jan Stovicek, Michal Hrbek Speakers: Lidia Angeleri Hügel (Università degli Studi di Verona), Pedro Antonio Guil Asensio (Universidad de Murcia), Simion Breaz (Babeș-Bolyai University), Ivo Dell'Ambrogio (Université de Lille 1), Sergio Estrada (Universidad de Murcia), Jiří Rosický (Masaryk University)
Mini-workshop on Lie theory, representation theory and algebraic groups Manchester, U.K.: September 11 - 14, 2017. Organizers: Sasha Premet Speakers: Yiri Bahturin (St John's) Michale Bate (York) Gwyn Bellamy (Glasgow) Giovanna Carnovale (Padova) Dan Ciubotaru (Oxford) David Craven (Birmingham) Steve Donkin (York) Simon Goodwin (Birmingham) Martin Liebeck (Imperial)) Nadia Mazza (Lancaster) Anne Moreau (Lille) Alexey Sevastyanov (Aberdeen) Gerhard Roehrle (Buchum) Sue Sierra (Edinburgh) David Stewart (Newcastle)
Workshop on Algebra Capital Normal University, Beijing, China: September 16 - 16, 2017. Organizers: Hongxing Chen (Capital Normal University, Beijing), Wei Hu (Beijing Normal University, Beijing), Steffen Koenig (Universität Stuttgart), Yuming Liu (Beijing Normal University, Beijing), Changchang Xi (Capital Normal University, Beijing) Speakers: Xiangqian Guo (Zhengzhou University, China), Steffen Koenig (University of Stuttgart, Germany), Huanhuan Li (Western Sydney University, Australia), Jinkui Wan (Beijing Institute of Technology, China), Zhengfang Wang (Peking University, China), Yuanyang Zhou (Central China Normal University, Wuhan, China)
Modern Moduli Theory Oxford, U.K.: September 18 - 22, 2017. Organizers: Dominic Joyce, Kevin McGerty, Balazs Szendroi Speakers: Chris Brav (Moscow), Tom Bridgeland (Oxford), Emily Cliff (Illinois), Adam and Lena Gal (Oxford), Dominic Joyce (Oxford), Kevin McGerty (Oxford), Tom Nevins (Illinois), Georg Oberdieck (MIT), Nick Rozenblyum (Chicago)
Journées du GDR Théorie de Lie Algébrique et Géométrique Clermont-Ferrand, France: September 21 - 22, 2017. Organizers: Julien Bichon, Francois Dumas, Simon Riche Speakers: Oliver Brunat (Paris),
Claude Cibils (Montpellier),
Maud De Visscher (Londres),
Laurent Manivel (Marseille),
Vanessa Miemietz (Norwich),
Loïc Poulain d'Andecy (Reims),
Nicole Snashall (Leicester),
Marie-France Vigneras (Paris)
Symmetric Spaces and their Generalisations III Levico Terme, Italy: September 25 - 29, 2017. Organizers: Giovanna Carnovale, Willem de Graaf, Paolo Papi, Oksana Yakimova Speakers: Corrado De Concini, Jacopo Gandini, Istvan Heckenberger, Valentina Kiritchenko, Friedrich Knop, Stefan Kolb, Bernhard Krötz, Andrea Maffei, Mario Marietti, Anna Melnikov
Lie Theory, Geometry, and Differential Equations Castle Rauischholzhausen, Germany: October 10 - 14, 2017. Organizers: Mohameden Ahmedou, Thomas Bartsch, Ralf Köhl, Bernhard Mühlherr, Ilka Agricola, Oliver Goertsches, István Heckenberger, Pablo Ramacher, Sönke Rollenske Speakers: Hansjörg Geiges (Köln), Nicolas Perrin (Versailles, France) Mihaela Pilca (Regensburg), Anke Pohl (Jena)
Geometry and combinatorics of associativity Trinity College Dublin, Ireland: October 23 - 27, 2017. Organizers: Vladimir Dotsenko (HMI/TCD), Victoria Lebed (HMI/TCD) Speakers: Tom Brady (Dublin City University Ireland), Frédéric Chapoton (University of Strasbourg, France), Patrick Dehornoy (University of Caen, France), Stefan Forcey (University of Akron, USA), Mikhail Kapranov (Kavli IPMU, Japan), Yuri I. Manin (Max Planck Institute for Mathematics, Germany), Vincent Pilaud (École Polytechnique, France), Jim Stasheff (University of North Carolina at Chapel Hill , USA)
Darstellungstheorietage 2017 Catholic University Eichstätt-Ingolstadt, Germany: November 10 - 11, 2017. Organizers: Susanne Danz Speakers: Meinolf Geck (University of Stuttgart), Radha Kessar (City, University of London)
Fifth Conference on Geometric Methods in Representation Theory Iowa City, Iowa, USA: November 18 - 20, 2017. Organizers: Frauke Bleher, Calin Chindris, Ryan Kinser (chair), David Meyer Speakers: Julia Pevtsova (keynote), Jon Carlson, Ted Chinburg, Hailong Dao, Harm Derksen, Kiyoshi Igusa, Zongzhu Lin, Gordana Todorov, Jerzy Weyman, Milen Yakimov, Charlie Beil, Mandy Cheung, Maitreyee Kulkarni, Haydee Lindo, David Meyer, Dylan Rupel, Emre Sen, Alex Sistko, José Vélez-Marulanda, Dan Wackwitz, Anna Weigandt, Thorsten Weist, Shijie Zhu
Winter school: Categorification, representation theory and symplectic geometry HIM Bonn, University of Bonn, Germany: November 20 - 24, 2017. Organizers: Anne-Laure Thiel, Daniel Tubbenhauer Speakers: Eugene Gorski (University of California Davis), Yankı Lekili (King's College London), Andrew Mathas (University of Sydney), Volodymyr Mazorchuk (Uppsala University), Catharina Stroppel (Universität Bonn)
Workshop: Categorification, representation theory and symplectic geometry HIM Bonn, University Bonn, Germany: November 27 - December 1, 2017. Organizers: Anne-Laure Thiel, Daniel Tubbenhauer Speakers: Martina Balagovic (Newcastle University), Michael Ehrig (University of Sydney), Agnès Gadbled (Université Grenoble Alpes), Jonathan Grant (Université Libre de Bruxelles), Joseph Grant (University of East Anglia), Marco Mackaay (Universidade do Algarve), Peter McNamara (University of Queensland), Vanessa Miemietz* (University of East Anglia), James Pascaleff (University of Illinois), Krzysztof Putyra (Universität Zürich), Qi You* (Yale University), Konstanze Rietsch (King's College London), Louis-Hadrien Robert (Universität Hamburg / Université de Genève), Nicolò Sibilla (University of Kent), Joshua Sussan* (City University of New York), Emmanuel Wagner* (Université de Bourgogne), Paul Wedrich (Imperial College London / Australian National University), Arik Wilbert (Universität Bonn / University of Melbourne), Oded Yacobi (University of Sydney)
Future Directions in Representation Theory University of Sydney, Australia: December 4 - 8, 2017. Organizers: Anthony Henderson (Sydney), Pramod Achar (Louisiana State), Zsuzsanna Dancso (Sydney), Masoud Kamgarpour (Queensland), Geordie Williamson (Sydney), Oded Yacobi (Sydney) Speakers: David Baraglia* (Adelaide), Charlotte Chan* (Michigan), Emily Cliff* (UI Urbana-Champaign), Kevin Coulembier (Sydney), Olivier Dudas (Paris), Michael Ehrig (Sydney), Inna Entova Aizenbud* (Ben Gurion), Jessica Fintzen (Michigan), Daniel Juteau (Paris), Anthony Licata (ANU), Gunter Malle* (Kaiserslautern), Peter McNamara (UQ), Scott Morrison* (ANU), Hiraku Nakajima (RIMS Kyoto), Andrei Okounkov* (Columbia), Arun Ram (Melbourne), Simon Riche (Clermont-Ferrand), Laura Rider (Georgia), Peng Shan (Orsay), Monica Vazirani* (UC Davis), Ben Webster (Virginia), Ting Xue (Melbourne), Yaping Yang (UMass Amherst)
Workshop: A∞-structures in geometry and representation theory HIM Bonn, Bonn, Germany: December 4 - 8, 2017. Organizers: Gustavo Jasso, Julian Külshammer Speakers: Lino Amorim, Anna Barbieri, Raf Bocklandt, Agnieszka Bodzenta, Roger Casals, Luis Diogo, Daniela Egas Santander, Ailsa Keating, Cheuk Yu Mak, Michael McBreen, Daniel Pomerleano, Alice Rizzardo, Helge Ruddat, Dmytro Shklyarov, Nicolò Sibilla, Harold Williams
Transformation groups 2017 Conference dedicated to Prof. Ernest B. Vinberg
on the occasion of his 80th birthday Moscow, Russia: December 14 - 18, 2017. Organizers: Michael Finkelberg (HSE and Skoltech), Ivan Loseu (Northeastern), Leonid Rybnikov (HSE), Evgeny Smirnov (HSE and IUM), Vladimir Zhgoon (HSE)
Speakers: Dmitry Alexeevsky (Moscow), Herbert Abels (Bielefeld), Michel Brion (Grenoble), Victor Buchstaber (Steklov), Corrado De Concini (Rome), Boris Feigin (HSE), Evgeny Feigin (HSE), Anna Felikson (Durham), Simon Gindikin (Rutgers), Alan Huckleberry (Jacobs U.), Victor Kac (MIT), Valentina Kiritchenko (HSE), Friedrich Knop (Erlangen), Shrawan Kumar (Chapel Hill), Alex Lubotzky (HUJI), Grigory Olshanski (HSE), Alexander Panov (Samara), Dmitry Panyushev (Moscow), Alexander Premet (Manchester), Claudio Procesi (Rome), M.S. Raghunatan (IIT Mumbai), Vera Serganova (UC Berkeley), Grigory Soifer (Bar Ilan), Jenia Tevelev (Amherst), Nikolai Vavilov (SPSU), T.H. Venkataramana (TIFR), Oksana Yakimova (Jena)
East Midlands Seminar in Geometry University of Leicester, U. K.: December 14 - 14, 2017. Organizers: Frank Neumann, Sibylle Schroll Speakers: Anna Barbieri, Hipolito Treffinger, David Pauksztello, Jon Woolf