Meetings in 2016

  • Total Positivity: a bridge between Representation Theory and Physics
    University of Kent, Canterbury, U. K.: January 7 - 12, 2016.
    Organizers: Iain Gordon (Edinburgh), Radha Kessar (City), Stéphane Launois (Kent) and Rowena Paget (Kent)
    Speakers: Lecture Series by: Nima Arkani-Hamed (Princeton), Lauren Williams (Berkeley); Talks by: Susama Agarwala (Nottingham), David Hernandez (Paris), Tom Lenagan (Edinburgh), Robert Marsh (Leeds), Lionel Mason (Oxford), Valentin Ovsienko (Reims), Brenda Penante (Berlin), Konni Rietsch (King's College London)

  • 6th meeting: Representations of Groups
    University of Birmingham, Birmingham, U. K.: January 20 - 20, 2016.
    Organizers: Tim Burness, David Craven, Ben Fairbairn, Peter Rowley
    Speakers: Charles Eaton (Manchester), Niamh Farrell (City), Louise Sutton (QMUL)

  • New Pathways between Group Theory and Model Theory
    A conference in memory of Rüdiger Göbel (1940 - 2014)
    Muehlheim an der Ruhr, Germany: February 1 - 4, 2016.
    Organizers: Manfred Droste (Leipzig), Brendan Goldsmith (Dublin), Lutz Strüngmann (Mannheim)
    Speakers: Igor Dolinka (Novi Sad), Laszlo Fuchs (Tulane), Salma Kuhlmann (Konstanz), Dugald Macpherson (Leeds), Luigi Salce (Padova), Jan Trlifaj (Prague), John Truss (Leeds), Martin Ziegler (Freiburg); Gábor Braun (Atlanta), Artem Chernikov (Los Angeles), Katharina Dupont (Beer Sheva), Antongiulio Fornasiero (Naples), Ketao Gong (Hubei), Itay Kaplan (Jerusalem), Fatemeh Karimi (Teheran), Ebru Solak (Ankara)

  • Representation Theory of Symmetric Groups and Related Topics
    University of Kaiserslautern, Germany: February 15 - 17, 2016.
    Organizers: Susanne Danz, Eugenio Giannelli
    Speakers: Christine Bessenrodt (Hannover), Joseph Chuang (London), Stephen Donkin (York), Karin Erdmann (Oxford), Anton Evseev (Birmingham), Matthew Fayers (London), Meinolf Geck (Stuttgart), Jean-Baptiste Gramain (Aberdeen), David Hemmer (Buffalo), Alexander Kleshchev (Eugene), Mark Wildon (London)

  • Complete Reducibility, Geometric Invariant Theory and Buildings
    University of Bochum, Bochum, Germany: February 15 - 19, 2016.
    Organizers: Michael Bate, Oliver Goodbourn, Gerhard Röhrle, David Stewart
    Speakers: Pierre-Emmanuel Caprace (Louvain-la-Neuve), Stephen Donkin (York), Bernhard Leeb (Munich), Paul Levy (Lancaster), Martin Liebeck (London), Alexander Lytchak (Cologne), Ben Martin (Aberdeen), George McNinch (Tufts), Berhnard Mühlherr (Giessen), Alexander Premet (Manchester), Guy Rousseau (Nancy), Jean-Pierre Serre (Paris)*, Donna Testerman (Lausanne)*, Adam Thomas (Cambridge)

  • Spherical functors and subcategories
    University of Cologne, Cologne, Germany: February 15 - 15, 2016.
    Organizers: Andreas Hochenegger, David Ploog
    Speakers: Daniel Huybrechts (Bonn), Martin Kalck (Edinburgh), Andreas Krug (Marburg), Timothy Logvinenko (Cardiff)

  • Mini-Workshop "Triangulated Categories and Geometry"
    Bielefeld University, Bielefeld, Germany: March 1 - 2, 2016.
    Organizers: Henning Krause
    Speakers: P. Balmer, I. Dell'Ambrogio, A. Neeman, B. Sanders, O. Schnürer, J. Steen, G. Stevenson, A. Yekutieli

  • III.Workshop on Weighted Projective Spaces and Representation Theory
    Hefei, China: March 4 - 9, 2016.
    Organizers: Xiao-Wu Chen (Hefei), Henning Krause (Bielefeld), Jue Le (Hefei), Yu Ye (Hefei)
    Speakers: Osamu Iyama (Nagoya), Helmut Lenzing (Paderborn), David Ploog (Hannover)

  • CIMPA School: Homological Methods, Representation Theory and Cluster Algebras
    Mar del Plata, Argentina: March 7 - 18, 2016.
    Organizers: Ibrahim Assem (Sherbrooke), Claudia Chaio ( Mar del Plata), Patrick Le Meur (Paris-Diderot), María Julia Redondo (Sur, Bahia Blanca), Sonia Trepode (Mar del Plata)
    Speakers: Mariano Suárez Alvarez (Buenos Aires), María Inés Platzeck (Sur. Bahěa Blanca), Piort Malicki (Nicolaus Copernicous, Torun), Ralf Schiffler (Connecticut), Ibrahim Assem (Sherbrooke), Pierre-Guy Plamondon (ParisSud), Guillermo Cortińas (Buenos Aires), Sibylle Schroll (Leicester)

  • Lie Theory and Geometry
    Castle Rauischholzhausen, near Marburg, Germany: March 8 - 11, 2016.
    Organizers: Mohameden Ahmedou, Max Horn, Ralf Köhl, Bernhard Mühlherr, Ilka Agricola, Thomas Bauer, István Heckenberger, Pablo Ramacher, Sönke Rollenske
    Speakers: Anton Alekseev (Geneva), Pierre-Emmanuel Caprace (Louvain), Ines Kath (Greifswald) Alex Küronya (Frankfurt), Ehud Meir (Copenhagen), Stefan Müller-Stach (Mainz), Gerhard Röhrle (Bochum)

  • Cluster Algebras and Geometry
    University of Muenster, Germany: March 10 - 12, 2016.
    Organizers: Karin Baur (University of Graz), Lutz Hille (University of Münster)
    Speakers: Karin Erdmann, Anna Felikson, Osamu Iyama, Peter Jorgensen, Bernard Leclerc*, Idun Reiten, Pavel Tumarkin*

  • Conference on Triangulated Categories in Algebra, Geometry and Topology
    University of Stuttgart, Germany : March 14 - 18, 2016.
    Organizers: Lidia Angeleri Hügel (Universitŕ degli Studi di Verona), Steffen Koenig (Universität Stuttgart), Frederik Marks (Universität Stuttgart / Universitŕ degli Studi di Verona), Wolfgang Rump (Universität Stuttgart), Jorge Vitória (Universitŕ degli Studi di Verona)
    Speakers: Lecture series by: Alexei Bondal (Steklov Mathematical Institute, Moscow), Joseph Chuang (City University, London), Kathryn Hess Bellwald (École Polytechnique Fédérale de Lausanne), Bertrand Toën (Université de Toulouse), Plenary lectures by: Raf Bocklandt (Universiteit van Amsterdam), Agnieszka Bodzenta-Skibinska (National Research University HSE, Moscow), Ivo Dell'Ambrogio (Université de Lille 1), Tobias Dyckerhoff (Hausdorff Center for Mathematics, Bonn), Wei Hu (Beijing Normal University), Osamu Iyama (Graduate School of Mathematics, Nagoya University), Kiriko Kato (Osaka Prefecture University), Alexander Kuznetsov (Steklov Mathematical Institute, Moscow), Wendy Lowen (Universiteit Antwerpen), Steffen Oppermann (Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet - NTNU, Trondheim), Jan Stovicek (Charles University in Prague), Ryo Takahashi (Graduate School of Mathematics, Nagoya University)

  • ARTA V - Advances in Representation Theory of Algebras
    In honour to María Inés Platzeck for her 70th Birthday
    Mar del Plata, Argentina: March 14 - 18, 2016.
    Organizers: Ibrahim Assem (Sherbrooke), José Antonio de la Peńa (Guanajuato), Andrzej Skowroński (Toruń), Sonia Trepode (Mar del Plata)
    Speakers: Ilke Canakci (Durham), Claude Cibils (Montpellier), Guillermo Cortińas (Buenos Aires), José Antonio de la Peńa (Guanajuato), Patrick Le Meur (Paris), Shiping Liu (Sherbrooke), Eduardo Marcos (Sao Paulo), Andrea Solotar (Buenos Aires), Hugh Thomas (Montreal), Gordana Todorov (Boston), Dan Zacharia (Syracuse), Grzegorz Zwara (Toruń)

  • Workshop on Brauer Graph Algebras
    University of Stuttgart, Germany: March 21 - 23, 2016.
    Organizers: Takahide Adachi (Nagoya University), Takuma Aihara (Tokyo Gakugei University), Aaron Chan (University of Uppsala), Anne Henke (Universität Stuttgart), Steffen Koenig (Universität Stuttgart)
    Speakers: Takahide Adachi (Nagoya University), Takuma Aihara (Tokyo Gakugei University), Dusko Bogdanic (Universität Graz), Aaron Chan (Uppsala Universitet), Joe Chuang (City University, London), Laurent Demonet (Nagoya University), Karin Erdmann (University of Oxford), Joseph Grant (University of East Anglia, Norwich), Robert Marsh (University of Leeds), Sibylle Schroll (University of Leicester), Rachel Taillefer (Université Blaise Pascal, Clermont Ferrand II), Alexander Zimmermann (Université de Picardie, Amiens), Alexandra Zvonareva (St. Petersburg State University)

  • Derived Categories: dimensions, Stability conditions, and Enhancements
    University of Bonn, Bonn, Germany: March 29 - April 2, 2016.
    Organizers: Daniel Bergh, Olaf Schnürer
    Speakers: Arend Bayer (University of Edinburgh), Amnon Neeman (Australian National University, Canberra), Paolo Stellari (Universitŕ degli Studi di Milano)

  • Representation Theory and Symplectic Singularities
    in honour of Sasha Premet's 60th birthday
    University of Edinburgh, Edinburgh, U. K.: April 4 - 8, 2016.
    Organizers: Iain Gordon (Edinburgh), Paul Levy (Lancaster), Rudolf Tange (Leeds)
    Speakers: Henning Haahr Andersen (Aarhus University), Tomoyuki Arakawa (Research Institute for Mathematics Sciences, Kyoto University), Georgia Benkart (University of Wisconsin-Madison), Michel Brion (Institut Fourier), Stephen Donkin (University of York), Rolf Farnsteiner (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel), Eric Friedlander (University of Southern California), Victor Ginzburg (University of Chicago), Simon Goodwin (University of Birmingham), Sasha Kleshchev (University of Oregon), Ivan Losev (Northeastern University), Claudio Procesi (Sapienza - Universitŕ di Roma), Dmitriy Rumynin (University of Warwick), Alexey Sevastyanov (University of Aberdeen), Vera Serganova (University of California, Berkeley), Serge Skryabin (Kazan, Volga Region, Federal University), David Stewart (Cambridge University), Helmut Strade (Universität Hamburg), Donna Testerman (École Polytechnique Fédérale de Lausanne), Oksana Yakimova (Friedrich-Schiller-Universität Jena)

  • An Invitation to the Representation Theory of Finite Groups
    Dipartimento di Matematica, Universitŕ degli Studi di Padova, Italy: April 11 - 11, 2016.
    Organizers: Jay Taylor (Padova)
    Speakers: Meinolf Geck (Stuttgart), Radha Kessar (City University), Gunter Malle (Kaiserslautern), Gabriel Navarro (Valčncia)

  • 2016 Maurice Auslander Distinguished Lectures and International Conference
    Woods Hole, Massachusetts, USA: April 27 - May 2, 2016.
    Organizers: Kiyoshi Igusa (Brandeis University), Alex Martsinkovsky (Northeastern University), Gordana Todorov (Northeastern University)
    Speakers: Henning Krause (Bielefeld University)

  • Quantum groups: geometry, representations, and beyond
    Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo, Norway: May 9 - 13, 2016.
    Organizers: Marco Matassa, Sergey Neshveyev, Lars Tuset
    Speakers: Yuki Arano, Julien Bichon, Pierre Bieliavsky, Martijn Caspers, Francesco D'Andrea, Ludwik Dabrowski, Kenny De Commer, Pierre Fima, Amaury Freslon, Victor Gayral, István Heckenberger, Pawel Kasprzak, Stefan Kolb, Ulrich Krähmer, Giovanni Landi, Shahn Majid, Réamonn Ó Buachalla, Claudia Pinzari, Andrzej Sitarz, Adam Skalski, Piotr Soltan, Leonid Vainerman, Alfons Van Daele, Christian Voigt, Moritz Weber, Makoto Yamashita, Robert Yuncken

  • Workshop: Categorification
    Mathematical Institute of the University of Bonn, Germany: May 16 - 20, 2016.
    Organizers: Daniel Tubbenhauer
    Speakers: Main lectures: Michael Ehrig (Universität Bonn), Sergei Gukov (California Institute of Technology), You Qi (Yale University), Catharina Stroppel (Universität Bonn), Speakers: Ruslan Maximau (Max Planck Institute for Mathematics, Bonn), Antonio Sartori (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg), Marko Stošić (Instituto Superior Técnico), Pedro Vaz (Université catholique de Louvain), Paul Wedrich (Imperial College London), Arik Wilbert (Universität Bonn)

  • Groups in Galway 2016
    NUI Galway, Galway, Ireland: May 20 - 21, 2016.
    Organizers: Ted Hurley, Sejong Park
    Speakers: Collin Bleak (University of St Andrews), John Burns (NUI Galway), Francesco de Giovanni (University of Naples), Ellen Henke (University of Aberdeen), Mark Lawson (Heriot-Watt University), Nadia Mazza (Lancaster University), Bob Oliver (Université Paris 13), Shane O'Rourke (Cork Institute of Technology), Said Sidki (Universidade de Brasilia), Peter Symonds (University of Manchester)

  • School on Wall-crossing and Quiver Varieties
    Centre Interfacultaire Bernoulli, EPFL, Lausanne, Switzerland: May 23 - 27, 2016.
    Organizers: Tom Bridgeland (Sheffield), Tamas Hausel (EPFL), Balazs Szendroi (Oxford)
    Speakers: Minicourses: Duiliu-Emanuel Diaconescu (Rutgers), Sean Keel (Austin, Texas), Hiraku Nakajima (RIMS, Kyoto), Andrew Neitzke (Austin, Texas); Talks: Raf Bocklandt*, Ivan Loseu, Jan Manschot, Marcus Reineke*, Giulia Sacca, Sarah Scherotzke, Olivier Schiffmann*, Andrey Smirnov

  • Group Theory, Geometry and the Influence of Jacques Tits
    Karlsruhe, Germany: May 25 - 28, 2016.
    Organizers: Pierre-Emmanuel Caprace, Tom De Medts, Linus Kramer, Petra Schwer
    Speakers: John van Bon (Unversitŕ della Calabria, Italy), Arjeh Cohen (T.U. Eindhoven, The Netherlands), Theo Grundhöfer (Julius-Maximilians-Universität Würzburg, Germany), Jonathan Hall (Michigan State University, USA), Jun-Muk Hwang (Korea Institute for Advanced Study, Korea), Luke Morgan (University of Western Australia, Australia), Bernhard Mühlherr (Justus-Liebig-Universität Giessen, Germany), Parimala (Emory University, Atlanta, USA), Chris Parker (University of Birmingham, UK), Holger Petersson (FernUniversität in Hagen, Germany), Gopal Prasad, University of Michigan, USA), Nicolas Radu (Université Catholique de Louvain, Belgium), Yoav Segev (Ben-Gurion University of the Negev, Israel), Gernoth Stroth, Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg, Germany), Bernd Stellmacher (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel, Germany), Vladimir Trofimov, UB Russian Academy of Sciences, Russia), Jean-Pierre Tignol (Université Catholique de Louvain, Belgium), Hendrik Van Maldeghem, Universiteit Gent, Belgium), Rebecca Waldecker (Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg, Germany)

  • US-Mexico Conference on Representation Theory, Categorification, and Noncommutative Algebra
    University of Southern California, Los Angeles, USA: May 30 - June 3, 2016.
    Organizers: Christof Geiss (IM-UNAM), Aaron Lauda (USC), Milen Yakimov (LSU), Andrea Appel (USC)
    Speakers: Speakers: Vyjayanthi Chari (UC Riverside), José-Antonio De la Peńa (IM-UNAM), Eric Friedlander (USC), Sachin Gautam (PI Waterloo), Gustavo Jasso (U Bonn), Alexander Kleshchev (U Oregon), Vladislav Kharchenko (FES-C UNAM) , Daniel Labardini Fragoso(IM-UNAM), Bernard Leclerc (Caen), Octavio Mendoza (IM-UNAM) , Susan Montgomery (USC), José Pablo Pelaez (IM-UNAM), Nicolai Reshetikhin (UC Berkeley), Rita Jiménez Rolland (CCMM-UNAM) , Raphael Rouquier (UC Los Angeles) , Vera Serganova (UC Berkeley), Joshua Sussan (CUNY) , Valerio Toledano Laredo (Northeastern), Edith Corina Sáenz Valadez (FC-UNAM), Ernesto Vallejo (CCM-UNAM), Monica Vazirani (UC Davis), Weiqiang Wang (UVA), Chelsea Walton (Temple Univ), Birge Huisgen-Zimmermann (UC Santa Barbara)

  • Representation Theory Conference
    Uppsala University, Uppsala, Sweden: June 2 - 4, 2016.
    Organizers: Volodymyr Mazorchuk
    Speakers: Maria Gorelik, Stefan Kolb, Julian Külshammer, Erhard Neher, Alistair Savage, Peng Shan, Sarah Scherotzke, Jan Stovicek

  • Nilpotent orbits and representation theory
    Pisa, Italy : June 13 - 17, 2016.
    Organizers: Paolo Bravi (Sapienza Universitŕ di Roma), Rocco Chirivi (Universitŕ del Salento), Alberto De Sole (Sapienza Universitŕ di Roma), Jacopo Gandini (Scuola Normale Superiore), Andrea Maffei (Dipartimento di Matematica, Universitŕ di Pisa)
    Speakers: Pramod Achar (Louisiana State University), Giovanna Carnovale (Universitŕ di Padova), Baohua Fu (Chinese Academy of Sciences), Anthony Henderson (University of Sydney), Daniel Juteau (CNRS, Université de Caen), Valentina Kiritchenko (Higher School of Economics, Moscow), Ivan Losev (Northeastern University), George Lusztig (Massachusetts Institute of Technology), Alexander Molev (University of Sydney), Anne Moreau (Université de Poitiers), Dmitry Panyushev (Independent University of Moscow), Alexander Premet (University of Manchester), (Eric Sommers (U of Massachusetts at Amherst), Geordie Williamson (Max-Planck-Institute für Mathematik, Bonn), Ting Xue (University of Melbourne, School of Mathematics and Statistics)

  • Non-commutative crepant resolutions, Ulrich modules and generalizations of the McKay correspondence
    Research Institute for Mathematical Sciences, Kyoto University, Japan: June 13 - 17, 2016.
    Organizers: Yukari Ito (Nagoya), Osamu Iyama (Nagoya), Ryo Takahashi (Nagoya), Akira Ishii (Hiroshima), Ken-ichi Yoshida (Nihon), Takehiko Yasuda (Osaka)
    Speakers: Robin Hartshorne (Berkeley), Yujiro Kawamata (Tokyo), Shuji Saito (Tokyo Inst. of Tech.), Stefan Schröer (Heinrich Heine Universität), Michel Van den Bergh (Hasselt), Hai Long Dao (Kansas), Iku Nakamura (Hokkaido), Alastair Craw (Bath), Izuru Mori (Shizuoka), Kazushi Ueda (Tokyo), Hokuto Uehara (Tokyo Metropolitan), Alvaro Nolla de Celis (King Juan Carlos), Shinnosuke Okawa (Osaka), Seung-Jo Jung (KIAS), Yusuke Nakajima (Nagoya)

  • Group Theory in Florence
    A meeting in honor of Guido Zappa
    University of Florence, Florence, Italy: June 16 - 17, 2016.
    Organizers: Carlo Casolo, Silvio Dolfi, Francesco Fumagalli, Eugenio Giannelli, Orazio Puglisi, Lucia Sanus
    Speakers: Gunter Malle (Kaiserslautern), Francesco Matucci (Campinas), Gabriel Navarro (Valencia), Pablo Spiga (Milano), Gunnar Traustason (Bath)

  • Young Women in Representation Theory
    University of Bonn, Bonn, Germany: June 23 - 25, 2016.
    Organizers: Catharina Stroppel, Joanna Meinel, Charlotte Ricke
    Speakers: Idun Reiten (Norwegian University of Science and Technology), Vanessa Miemietz (University of East Anglia)

  • New Perspectives in Representation Theory
    School of Mathematics, University of Leeds, U.K.: July 1 - 2, 2016.
    Organizers: Oleg Chalykh, Maxim Nazarov
    Speakers: Gwyn Bellamy, Ivan Cherednik, Dan Ciubotaru, Pavel Etingof, Evgeny Gorsky, Ian Grojnowski*,, Sergey Oblezin, Junichi Shiraishi, Benoit Vicedo, Charles Young

  • Representation Theory in Samos
    Samos, Greece: July 4 - 8, 2016.
    Organizers: Maria Chlouveraki (Université de Versailles - St Quentin), Nikos Papalexiou (University of the Aegean Sea)
    Speakers: Panagiotis Batakidis (Penn State University, USA), Cédric Bonnafé (Université de Montpellier 2, France), Chris Bowman (City University London, UK), Michel Broué (Université Paris 7 - Denis Diderot, France), Iain Gordon (University of Edinburgh, UK), Nicolas Jacon (Université de Reims Champagne-Ardenne, France), Anthony Joseph (Weizmann Institute, Israel), Aristides Kontogeorgis (University of Athens, Greece), Polyxeni Lamprou (University of Haifa, Israel), Maria Loukaki (University of Crete, Greece), Frank Lübeck (Lehrstuhl D für Mathematik RWTH Aachen, Germany), Gunter Malle (Technische Universität Kaiserslautern, Germany), Christos Pallikaros (University of Cyprus, Cyprus) Donna Testerman (EPFL, Switzerland), Jacques Thévenaz (EPFL, Switzerland)

  • Modelling Topological Phases of Matter
    University of Leeds, U. K.: July 5 - 8, 2016.
    Organizers: Zoltán Kádár (Leeds), Alex Bullivant (Leeds), Marcos Calçada (Leeds, partially supported by CNPq), Paul Martin (Leeds)
    Speakers: Catherine Meusburger, Alexander Kirillov Jr., Joăo Faria Martins, Vanessa Miemietz, Burak Sahinoglu*, Gabriella Böhm, Victoria Lebed, Bruce Bartlett, Jamie Vicary, John Barrett, Eric Rowell, Nick Gurski, Tim Porter

  • Introductory workshop on the representation theory of finite groups
    CIB-EPFL, Lausanne, Switzerland: July 11 - 15, 2016.
    Organizers: Radha Kessar (City University London), Gunter Malle (TU Kaiserslautern), Donna Testermann (EPFL)
    Speakers: Burkhard Külshammer (Friedrich Schiller Universität Jena), Markus Linckelmann (City University London), Meinolf Geck (Universität Stuttgart)

  • Algebraic Combinatorics and Group Actions
    Herstmonceux Castle, East Sussex, U. K.: July 11 - 16, 2016.
    Organizers:
    Speakers: Bob Guralnick (University of Southern California), Vic Reiner (University of Minnesota)
    Scientific committee: Francois Bergeron, Gregor Kemper, Ezra Miller, Cheryl Praeger, Peter Symonds, Jerzy Weyman

  • Quantum Algebras, Quantum Integrable Models and Quantum Information
    Kristineberg, Sweden: July 11 - 15, 2016.
    Organizers: Seidon Alsaody (University of Gothenburg), Larisa Beilina (University of Gothenburg), Henrik Johannesson (University of Gothenburg), Abdenacer Makhlouf (Université de Haute Alsace), Arvid Siqveland (Buskerud and Vestfold University College), Alexander Stolin (University of Gothenburg), Ivan Todorov (Queen's University Belfast)
    Speakers: Igor Burban (University of Cologne), Stefaan Caenepeel (Vrije Universiteit Brussel), Mohamed Elhamdadi (University of South Florida), Jürgen Fuchs (Karlstad University), Vladimir Korepin (Stony Brook University), Jiang-Hua Lu (The University of Hong Kong), Abdenacer Makhlouf (Université de Haute Alsace), Yuri Manin (Max Planck Institute for Mathematics), Arturo Pianzola (University of Alberta), Nicolai Reshetikhin (University of California, Berkeley), Martin Schlichenmaier (University of Luxembourg), Lyudmyla Turowska (Chalmers University of Technology), Efim Zelmanov (University of California, San Diego)

  • Representations of Algebraic Groups
    in Honour of Stephen Donkin
    King's Manor, University of York, England: July 13 - 15, 2016.
    Organizers: Mike Bate (York), Chris Bowman (City), Harry Geranios (York), Neil Saunders (EPFL), Jay Taylor (Padova)
    Speakers: Henning Haahr Andersen (Aarhus), Anton Cox (City), William Crawley-Boevey (Leeds), Maud De Visscher (City), Richard Dipper (Stuttgart), Stephen Doty (Loyola), Karin Erdmann (Oxford), Jens Carsten Jantzen (Aarhus), Alison Parker (Leeds), Ana Paula Santana (Coimbra), Donna Testerman (EPFL), Wilber van der Kallen (Utrecht)

  • Advanced lectures on local representation theory
    CIB-EPFL, Lausanne, Switzerland: July 18 - 29, 2016.
    Organizers: Radha Kessar (City University London), Gunter Malle (TU Kaiserslautern), Donna Testermann (EPFL)
    Speakers: Marc Cabanes (Université Paris Diderot), Britta Späth (Technische Universität Kaiserslautern), Olivier Dudas (Université Paris Diderot)

  • 7th International Conference on Representation Theory
    Xiamen, Fujian Province, China: July 18 - 23, 2016.
    Organizers: Jun Hu (Beijing Institute of Technology, Chair), Bangming Deng (Tsinghua University), Chongying Dong (University of California, Santa Cruz), Jie Du (University of New South Wales), Yucai Su (Tongji University), Shaobin Tan (Xiamen University), Jianpan Wang (East China Normal University), Weiqiang Wang (University of Virginia), Nanhua Xi (Chinese Academy of Sciences), Jie Xiao (Tsinghua University), Jiping Zhang (Peking University)
    Speakers: Henning H. Andersen (Aarhus University, Denmark), Shun-Jen Cheng (Academia Sinica, Taiwan), Ben Elias (University of Oregon, USA), Yun Gao (York University & USTC, China), Cuibo Jiang (Shanghai Jiao Tong University, China), Naihuan Jing (North Carolina State University, USA), Aaron Lauda (University of Southern California, USA), Gus I. Lehrer (University of Sydney, Australia), Ivan Losev (Northwest University, USA), George Lusztig (Massachusetts Institute of Technology, USA), Andrew Mathas (University of Sydney, Australia), Brian Parshall (University of Virginia, USA), Liangang Peng (Sichuan University, China), Leonard L. Scott (University of Virginia, USA), Yucai Su (Tongji University, China), Shaobin Tan (Xiamen University, China), Weiqiang Wang (University of Virginia, USA), Fan Xu (Tsinghua University, China) , Jiping Zhang (Peking University, China), Pu Zhang (Shanghai Jiao Tong University, China), Ruibin Zhang (University of Sydney, Australia), Yinhuo Zhang (University of Hasselt, Belgium)

  • Representation Theory and Physics
    University of Leeds, Leeds, U. K.: July 18 - 22, 2016.
    Organizers:
    Speakers: Georgia Benkart (University of Wisconsin, USA), Zajj Daugherty (City College of New York, USA), Jan De Gier (University of Melbourne, Australia)*, Maud De Visscher (City University London, UK), Stephen Doty (Loyola University Chicago, USA), Karin Erdmann (University of Oxford, UK), John Graham (Sydney, Australia), Volodymyr Mazorchuk (Uppsala University, Sweden), Arun Ram (University of Melbourne, Australia), Steen Ryom-Hansen (Universidad de Talca, Chile), Hubert Saleur (University of Southern California, USA), Catharina Stroppel (Universität Bonn, Germany)
    Scientific committee: Stephen Doty, Karin Erdmann, Oliver King, Paul Martin, Alison Parker, Changchang Xi

  • Eighteenth NWDR-Workshop
    Ruhr-University Bochum : July 22 - 22, 2016.
    Organizers: M. Reineke, G. Röhrle
    Speakers: Arkady Berenstein (Eugene), Joseph Bernstein (Tel Aviv), Grzegorz Bobinski (Torun), Lennart Galinat (Cologne), Alexander Kleshchev (Eugene)

  • XXI Coloquio Latinoamericano de Algebra
    Universidad de Buenos Aires, Argentina: July 25 - 29, 2016.
    Organizers: Guillermo Cortińas, Teresa Krick, Andrea Solotar
    Speakers: Marcelo Aguiar (Cornell University, USA), Carolina Araujo (IMPA, Brasil), Michel Broué (Université Paris 7, France), José I. Burgos Gil (ICMAT, Espańa), Moubariz Garaev (UNAM, Mexico), Estanislao Herscovich (UBA & CONICET, Argentina, y Université de Grenoble, France), Kate Juschenko (Northwestern University, USA), Bernard Leclerc (Université de Caen, France), Agata Smoktunowicz (University of Edinburgh, UK), Sergei Starchenko (University of Notre Dame, USA), Bernd Sturmfels (U.C. Berkeley, USA), Andreas Thom (Technische Universität Dresden, Deutschland), Gordana Todorov (Northeastern University, USA)

  • Classical and quantum symmetries in mathematics and physics
    Friedrich-Schiller-Universität Jena, Germany: July 25 - 29, 2016.
    Organizers: Martin Ammon, Juergen Fuchs, Alexander Stolin, Oksana Yakimova
    Speakers: Nils Carqueville (University of Vienna & ESI, Austria), Rolf Farnsteiner (University of Kiel, Germany), Valentina Forini (Humboldt University of Berlin, Germany), Yuri I. Manin (MPI Bonn, Germany), Kasia Rejzner (York University, UK), Martin Schnabl (Academy of Sciences of the Czech Republic), Christoph Schweigert (University of Hamburg), Vera Serganova* (UC Berkeley, USA)

  • PIMS Summer School and Workshop on Geometric and topological aspects of the representation theory of finite groups
    University of British Columbia, Vancouver, Canada: July 27 - August 5, 2016.
    Organizers: Jon F. Carlson (University of Georgia), Srikanth B. Iyengar (University of Utah), Julia Pevtsova (University of Washington)
    Speakers: Summer School Speakers: Eric Friedlander (University of Southern California, U.S.A.), Jesper Grodal (University of Copenhagen, Denmark), Radha Kessar (City University, London, U.K.), Peter Symonds (University of Manchester, U.K.), Tentative Workshop Speakers: Alejandro Adem (University of British Columbia, Canada), Luchezar L. Avramov (University of Nebraska-Lincoln, U.S.A.), Paul Balmer (University of California, Los Angeles, U.S.A.), David Eisenbud (University of California, Berkeley, U.S.A.), Bob Guralnick (University of Southern California, U.S.A.), Alexander Kleschev (University of Oregon, U.S.A.), Henning Krause (University of Bielefeld, Germany), Markus Linckelmann (City University, London, U.K.), Dan Nakano (University of Georgia, Athens, U.S.A.), Greg Stevenson (University of Bielefeld, Germany), Brooke Shipley (University of Illinois, Chicago, U.S.A.), Burt Totaro (University of California, Los Angeles, U.S.A.), Mark Walker (University of Nebraska-Lincoln, U.S.A., University of Southern California, U.S.A.), Jesper Grodal (University of Copenhagen, Denmark), Radha Kessar (City University, London, U.K.), Peter Symonds (University of Manchester, U.K.), Sarah Witherspoon (Texas A&M University, U.S.A.)

  • Homological Methods in Algebra and Geometry
    AIMS Ghana, Biriwa, Ghana: August 1 - 12, 2016.
    Organizers: Tarig Abdelgadir, Emmanuel Essel, Ulrich Krähmer, Prince Osei
    Speakers: Brent Everitt (University of York), Paul Smith (University of Washington), Geordie Williamson (Max-Planck Institute for Mathematics, Bonn), Gwyn Bellamy (University of Glasgow), Tomasz Brzezinski (University of Swansea), Alastair Craw (TBC) (University of Bath), Joshua Greene (Boston College), Peter Jorgensen (University of Newcastle), Joe Karmazyn (University of Bath), Aaron Lauda (University of Southern California), Andrew Lobb (University of Durham), Shinnosuke Okawa (Osaka University), Sarah Scherotzke (University of Bonn), Sue Sierra (University of Edinburgh), Anne-Laure Thiel (University of Bourgogne), Hokuto Uehara (Tokyo Metropolitan University), Chelsea Walton (Temple University), Liam Watson (University of Glasgow)

  • Dunkl operators, special functions and harmonic analysis
    on the occasion of Charles F. Dunkl's 75th birthday
    Paderborn, Germany: August 8 - 12, 2016.
    Organizers: Mourad Ismail (University of Central Florida), Tom Koornwinder (University of Amsterdam), Eric Opdam (University of Amsterdam), Margit Rösler (Paderborn University), Michael Voit (TU Dortmund)
    Speakers: Bechir Amri (Tunis), Sergio Andraus (Tokyo), Jean-Philippe Anker (Orleans), Yuri Berest (Cornell), Fethi Bouzaffour (Riad), Misha Feigin (Glasgow), Peter Forrester (Melbourne), Leonard Gallardo (Tours), Vincent Genest (MIT Cambridge), Iain Gordon (Edinburgh), Stephen Griffeth (Talca), Joachim Hilgert (Paderborn), Rupert Lasser (Munich), Hiroshi Oda (Tokyo), Bent Orsted (Aarhus), Siddhartha Sahi (Rutgers), Fabio Scarabotti (Rome), Dennis Stanton (Minnesota), Jasper Stokman (Amsterdam), Sundaram Thangavelu (Bangalore), Monica Vazirani (UC Davis), Luc Vinet (Montreal), Yuan Xu (Oregon), Ruiming Zhang (Yangling)

  • XVII International Conference on Representations of Algebras (ICRA 2016)
    Syracuse, USA: August 10 - 19, 2016.
    Organizers: Frauke Bleher, Calin Chindris, Harm Derksen, Mark Kleiner, Graham Leuschke, Ralf Schiffler, Dan Zacharia (Chair)
    Speakers: Workshop: Claire Amiot (Institut Fourier), Michel Brion (Institut Fourier), Markus Linckelmann (City University London), Robert Marsh (University of Leeds), Julia Pevtsova (University of Washington), Ryo Takahashi (Nagoya University); Conference: Srikanth Iyengar (University of Utah), Bernard Leclerc (Université de Caen), Steven Sam (University of California, Berkeley), Catharina Stroppel (Universität Bonn), Hugh Thomas (University of New Brunswick), Antoine Touzé (Université Paris 13)
    Scientific committee: Luchezar Avramov, Karin Erdmann, Birge Huisgen-Zimmermann, Henning Krause, Idun Reiten, Jerzy Weyman

  • Lie Theory and Representation Theory Workshop
    University of Cologne, Cologne, Germany: August 22 - 26, 2016.
    Organizers: Deniz Kus
    Speakers: Teodor Backhaus (University of Cologne), Arkady Berenstein (University of Oregon), Yuly Billig (Carleton University), Matheus Brito (University of Campinas), Vyjayanthi Chari (University of California, Riverside), Michael Ehrig (University of Bonn), Evgeny Feigin (Higher School of Economics, Moscow), Stéphane Gaussent (Universite de Saint-Etienne), Bogdan Ion (University of Pittsburgh), Sergey Loktev (Higher School of Economics, Moscow), Olivier Mathieu (Institut Camille Jordan, Lyon), Volodymyr Mazorchuk (Uppsala University), Markus Reineke (University of Wuppertal), Alistair Savage (University of Ottawa), Bea Schumann (University of Cologne), Rajendran Venkatesh (Weizmann Institute), Oksana Yakimova (University of Jena)

  • Algebraic Combinatorics in Representation Theory
    CIRM, Luminy, France: August 29 - September 2, 2016.
    Organizers: Vincent Beck (Université d'Orléans), David Hernandez (Université Paris Diderot), Nicolas Jacon (Université de Reims Champagne-Ardenne), Peter Littelmann (University of Cologne)
    Speakers: Lectures: Philippe Biane (Université Paris-Est Créteil Val de Marne), Masaki Kashiwara (Kyoto University), Bernard Leclerc (Université de Caen), Piotr Sniady (Polish Academy of Sciences), Talks: Jean Christophe Aval (Université de Bordeaux), Christopher Bowman (City University London), Ghislain Fourier (University of Glasgow), Giovanni Cerulli Irelli (Sapienza-University of Rome), Myungho Kim (KIAS, Corée du Sud), Martina Lanini (University of Edinburgh), Cédric Lecouvey (Université de Tours), Sophie Morier-Genoud (UPMC Paris 6), Petra Schwer (Karlsruhe Institute of Technology)

  • Endo-p-permutation and trivial source modules in the representation theory of finite groups
    CIB-EPFL, Ecublens, Switzerland: August 29 - September 2, 2016.
    Organizers: Caroline Lassueur (TU Kaiserslautern)
    Speakers: Jon Carlson (University of Georgia), Eugenio Giannelli (University of Kaiserslautern), Shigeo Koshitani (University of Chiba), Dan Nakano (University of Georgia), Nadia Mazza (Lancaster University), Jacques Thévenaz (EPFL)

  • Algebra, Combinatorics, Dynamics and Applications (ACDA) 2016
    Queens University Belfast, U. K. : August 29 - September 1, 2016.
    Organizers: Natalia Iyudu, Stanislav Shkarin
    Speakers: Vladimir Bavula (Sheffield, UK), Tomasz Brzezinski (Swansea, UK), Edwin Beggs (Swansea, UK), Vladimir Dotsenko* (Dublin, Ireland), Mikhail Kapranov* (IPMU, Tokyo), Stephane Launois (Kent, UK), Arnfinn Laudal (Oslo, Norway), Yuri Manin* (Bonn, Germany), Salvatore Siciliano (Salento, Italy), Agata Smoktunowicz* (Edinburgh, UK)

  • 49th Symposium on Ring Theory and Representation Theory
    Osaka Prefecture University, Japan: August 31 - September 3, 2016.
    Organizers: Akira Ueda (Shimane Univ.) Kiriko Kato (Osaka Prefecture Univ.)
    Speakers: Yasuaki Hiraoka (Tohoku Univ.), Helmut Lenzing (Paderborn Univ.), Hiraku Nakajima (RIMS, Kyoto), Jan Stovicek (Charles Univ., Prague)

  • Kronecker Coefficients Conference 2016
    City University London, U.K.: September 5 - 9, 2016.
    Organizers: Chris Bowman, Maud De Visscher, Rosa Orellana
    Speakers: Christine Bessenrodt, Matthias Christandl, Christian Ikenmeyer, Laurent Manivel, Rosa Orellana, Rowena Paget, Greta Panova, Nicholas Ressayre, Mercedes Rosas, Steven Sam, John Stembridge, Ernesto Vallejo, Michčle Vergne, Mark Wildon

  • Morita equivalence problems for blocks of finite groups
    CIB-EPFL, Lausanne, Switzerland: September 5 - 9, 2016.
    Organizers: Charles Eaton (University of Manchester), Michael Livesey (University of Manchester)
    Speakers: Marc Cabanes (Université Paris Diderot), Jon Carlson (University of Georgia), Radha Kessar (City University London), Markus Linckelmann (City University London), Benjamin Sambale (TU Kaiserslautern)

  • Some problems in the theory of simple groups
    CIB-EPFL, Lausanne, Switzerland: September 12 - 16, 2016.
    Organizers: Kessar Radha (City University London), Malle Gunter (TU Kaiserslautern), Testerman Donna (EPFL)
    Speakers: Tim Burness (Bristol University), Martin Liebeck (Imperial College London) Eamonn O'Brien (University of Auckland)

  • Non-commutative, derived and homotopical methods in geometry
    University of Antwerp, Antwerp, Belgium: September 19 - 24, 2016.
    Organizers: Wendy Lowen, Michel Van den Bergh
    Speakers: Paul Balmer* (UCLA), Alexey Bondal (Steklov Mathematical Institute), Damien Calaque (Université de Montpellier), Elizabeth Gasparim (Universidade Estadual de Campinas), Dmitry Kaledin (Steklov Mathematical Institute), Mikhail Kapranov (Yale University), Bernhard Keller* (Université Paris Diderot -- Paris VII), Henning Krause (University of Bielefeld), Alexander Kuznetsov (Steklov Mathematical Institute), Yuri Manin (Max-Planck Institute for Mathematics), Amnon Neeman (Australian National University), Dmitry Orlov (Steklov Mathematical Institute), Alexander Polishchuk (University of Oregon), Leonid Positselski (Higher School of Economics), Susan Sierra* (University of Edinburgh), Toby Stafford (University of Manchester), Greg Stevenson (University of Bielefeld), Bertrand Toën (University of Toulouse), Michael Wemyss (University of Edinburgh), Amnon Yekutieli (Ben Gurion University)

  • Applications of categories in Algebra and Topology
    Special session at the Czech, Slovenian, Austrian, Slovak, Catalan Mathematical Societies Joint Meeting. CSASC 2016.
    Barcelona, Spain: September 20 - 23, 2016.
    Organizers: Carles Casacuberta (Universitat de Barcelona, UB) and Dolors Herbera (Universitat Autňnoma de Barcelona, UAB)
    Speakers: Ramon Antoine (UAB), Natŕlia Castellana (UAB), Ferran Cedó (UAB), Joana Cirici (Freie Universität Berlin), Imma Gálvez (Universitat Politčcnica de Catalunya), Javier Gutiérrez (UB), Steffen König (Universität Stuttgart), Amit Kuber (Masaryk University), Francesc Perera (UAB), Mike Prest (University of Manchester), Pavel Příhoda (Charles University), George Raptis (Universität Regensburg), Oriol Raventós (Universität Regensburg), Jan Šaroch (Charles University), Jan Šťovíček (Charles University), LukᚠVokřínek (Masaryk University)

  • Geometric Representation Theory and Beyond
    Andrew Wiles Building, Oxford, U. K.: September 26 - 30, 2016.
    Organizers: Iain Gordon (Edinburgh), Kobi Kremnitzer (Oxford), Raphael Rouquier (UCLA)
    Speakers: Alexander Beilinson (Chicago), David Ben-Zvi (Austin), Joseph Bernstein (Tel Aviv), Roman Bezrukavnikov (MIT), Alexander Braverman (Brown), Laurent Fargues (Jussieu), Dennis Gaitsgory (Harvard), Michael Harris (Columbia), David Nadler (Berkeley), Andrei Okounkov (Columbia), Catharina Stroppel (Bonn), Constantin Teleman (Oxford), Geordie Williamson (Bonn)

  • Representation Theory of Finite and p-adic Groups of Lie Type
    CIRM, Luminy, France: November 7 - 10, 2016.
    Organizers: Olivier Brunat (Université Paris Diderot), Jérémie Guilhot (Université de Tours), Sinéad Lyle (University of East Anglia)
    Speakers: Ramla Abdellatif (Univeristy of Amiens), Corinne Blondel (Université Paris Diderot), Maria Chlouveraki (Université de Versailles - St-Quentin-en-Yvelines), Olivier Dudas* (Université Paris Diderot), Guy Henniart (Université Paris-Sud), Steffen Koenig (University of Stuttgart), Jean Michel (Université Paris Diderot), Shaun Stevens* (University of East Anglia), Donna Testerman (EPFL Lausanne)
    Scientific committee: Meinolf Geck (University of Stuttgart), Vincent Secherre (Université de Versailles St-Quentin-en-Yvelines)

  • Fourth Conference on Geometric Methods in Representation Theory
    University of Missouri, Columbia, Missouri, USA: November 19 - 21, 2016.
    Organizers: Frauke Bleher, Calin Chindris (chair), Ryan Kinser and David Meyer
    Speakers: Harm Derksen, Birge Huisgen-Zimmermann, Jerzy Weyman, Justin Allman, Jon Carlson, Andy Carroll, Ted Chinburg, Eleonore Faber, Valerie Granger, Mio Iovanov, Ellen Kirkman, Dan Kline, Zongzhu Lin, Andras Lorincz, Visu Makam, David Meyer, Charles Paquette, Sasha Patotski, Jennifer Schaefer, Ian Shipman, Roberto Soto, Hugh Thomas, Emily Witt

  • 19. NWDR Workshop
    Bielefeld University, Bielefeld, Germany: December 2 - 2, 2016.
    Organizers:
    Speakers: Christine Bessenrodt (Hannover), Gabor Elek (Lancaster), Andrew Hubery (Bielefeld), Peter Patzt (Berlin), Pierre-Guy Plamondon (Paris)

  • Workshop on Representation Theory of Algebras
    University of Science and Technology of China, Hefei, China: December 2 - 4, 2016.
    Organizers: Yanhong Bao (AU), Xiao-Wu Chen (USTC), Jue Le (USTC), Yu Ye (USTC), Zhibin Zhao (AU)
    Speakers: Hongxing Chen (Beijing), Nan Gao (Shanghai), Zhaoyong Huang (Nanjing), Zhi-Wei Li (Xuzhou),Claus Michael Ringel (Bielefeld), Lingling Yao (Nanjing), Chao Zhang (Guiyang), Xiaojin Zhang (Nanjing),Han Zhe (Kaifeng)

  • Finite simple groups, their fusion systems and representations
    CIB-EPFL, Ecublens, Switzerland: December 12 - 16, 2016.
    Organizers: Radha Kessar (City University London), Gunter Malle (TU Kaiserslautern), Donna Testerman (EPFL)
    Speakers: Cédric Bonnafé (Université Montpellier 2), Charles Eaton (University of Manchester), Atilla Maroti (Alfréd Rényi Institute of Mathematics), Nadia Mazza (Lancaster University), Bob Oliver (Université Paris 13), Benjamin Sambale (TU Kaiserslautern)
    Scientific committee: Marc Cabanes (Université Paris Diderot), Markus Linckelmann (City University London) and Gabriel Navarro (University of Valencia)

  • Workshop on derivators
    Charles University, Prague, Czech Republic: December 12 - 16, 2016.
    Organizers: Jan Stovicek (Charles University, Prague), Moritz Groth (Universität Bonn)
    Speakers: Denis-Charles Cisinski (Universität Regensburg), Fritz Hörmann (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg), George Raptis (Universität Regensburg)

Go back

Maintained by Matthew Pressland,