Meetings in 2014

  • Representation theory days in Patagonia
    Punta Arenas, Chile: January 20 - 24, 2014.
    Organizers: Ivan Cherednik, Jan Felipe van Diejen, Stephen Griffeth, Luc Lapointe, Steen Ryom-Hansen
    Speakers: Ivan Cherednik (UNC-Chapel Hill), Pavel Etingof (MIT), David Kazhdan (Hebrew University), Ivan Losev (Northeastern), Nikita Nekrasov (IHES and Simons Center), Wolfgang Soergel (Freiburg), Geordie Williamson (MPI)

  • Cluster Algebras and Combinatorics
    University of Muenster, Germany: February 6 - 8, 2014.
    Organizers: Karin Baur, Lutz Hille
    Speakers: Claire Amiot, Peter Jorgensen (tbc), Bernhard Keller, Bernard Leclerc, Robert Marsh, Idun Reiten, Ralf Schiffler, Jan Schröer, Gordana Todorov

  • New Perspectives in Hyperplane and Reflection Arrangements
    Ruhr-University Bochum, Bochum, Germany: February 10 - 10, 2014.
    Organizers: T. Hoge, M. Cuntz, G Roehrle
    Speakers: T. Abe (Kyoto University), N. Amend (Ruhr-University Bochum), D. Garber (Holon Institute of Technology), N. Nakashima (Hokkaido University), V. Ripoll (University of Vienna), C. Stump (FU Berlin), D. Suyama (Hokkaido University), H. Terao (Hokkaido University), M. Yoshinaga (Hokkaido University)

  • Representation Theory of Quivers and Finite Dimensional Algebras
    Oberwolfach, Germany: February 16 - 22, 2014.
    Organizers: William Crawley-Boevey (Leeds), Osamu Iyama (Nagoya), Bernhard Keller (Paris), Henning Krause (Bielefeld)

  • Annual conference of the DFG priority project SPP 1489: Algorithmic and experimental methods in algebra, geometry, and number theory
    Evangelische Akademie Bad Boll, Germany : March 3 - 7, 2014.
    Organizers:

  • Workshop on modular Iwahori-Hecke algebras
    Humboldt University, Berlin-Adlershof, Germany: March 17 - 21, 2014.
    Organizers: Elmar Große-Klönne (HUB), Peter Schneider (Univ. Münster)
    Speakers: Noriyuki Abe (Hokkaido University), Konstantin Ardakov (University of Oxford), Gwyn Bellamy (University of Glasgow), Kenneth Brown (University of Glasgow), Elmar Große-Klönne (Humboldt Universität zu Berlin), Guy Henniart (Université Paris Sud), Steffen König (Universität Stuttgart), Jan Kohlhaase (Universität Münster), Karol Koziol (Columbia University), Rachel Ollivier (Columbia University), Laura Peskin (California Institute of Technology), Tobias Schmidt(Humboldt Universität zu Berlin), Catharina Stroppel (Universität Bonn), Marie-France Vigneras (Université Paris Diderot - Paris 7)

  • Annual conference of the DFG priority programme in Representation Theory, SPP 1388
    Hotel Park Soltau, Soltau, Germany: March 24 - 27, 2014.
    Organizers: Rolf Farnsteiner (Christian-Albrechts-Universität Kiel), Ivan Penkov (Jacobs University Bremen), Christoph Schweigert (Universität Hamburg)
    Speakers: Tobias Dyckerhoff (Oxford), Bernard Leclerc (Caen), Gabriel Navarro (Valencia), Eric Opdam (Amsterdam), Eric Vasserot (Paris)

  • Linear Operators in Representation Theory and in Applications
    Texas Tech University, Lubbock, Texas, U.S.A.: April 11 - 13, 2014.
    Organizers: Markus Schmidmeier, Gordana Todorov

  • Workshop on Quiver Varieties and Geometric Representation Theory
    Université Denis-Diderot (Paris 7), France: April 29 - 30, 2014.
    Organizers: Ben Webster
    Speakers: Gwyn Bellamy, Tristan Bozec, David Jordan, Carl Mautner, Kevin McGerty, Sarah Scherotzke

  • Maurice Auslander Distinguished Lectures and International Conference
    Woods Hole Oceanographic Institute, Quissett Campus Woods Hole, Massachusetts, U.S.A.: May 1 - 6, 2014.
    Organizers: Alex Martsinkovsky, Gordana Todorov
    Speakers: Luchezar Avramov (University of Nebraska, Lincoln)

  • Workshop on Hall and Cluster Algebras
    CRM, Montreal, Quebec, Canada: May 8 - 12, 2014.
    Organizers: Ibrahim Assem (Sherbrooke), Arkady Berenstein (Oregon), Thomas Brüstle (Sherbrooke), Vyjayanthi Chari (Riverside), Hugh Thomas (New Brunswick)
    Speakers: C. Ceballos (York, Toronto), B. Deng (Tsinghua), S. Fomin (Michigan), C. Geiss (Mexico), J. Greenstein (UCR), K. Igusa (Brandeis), D. Labardini (Bonn), K. Lee (Wayne State), R. Marsh (Leeds), G. Muller (LSU), C. Paquette (UNB), P. G. Plamondon (Paris), P. Pylyavskyy (Minnesota), C. M. Ringel (Bielefeld), D. Rupel (NEU), R. Schiffler (Connecticut), G. Todorov (NEU), J. Weyman (Connecticut), M. Yakimov (LSU)

  • Algebra & Representation Theory for Young Researchers 2
    FAU Erlangen-Nuremberg, Germany: May 8 - 10, 2014.
    Organizers: Martina Lanini, Barbara Schalke, Friederike Steglich

  • Colloquium in honour of the 75th birthday of Helmut Lenzing
    Bielefeld University, Bielefeld, Germany: May 15 - 16, 2014.
    Organizers: Henning Krause
    Speakers: Ragnar-Olaf Buchweitz (Toronto), Steffen Oppermann (Trondheim), Atsushi Takahashi (Osaka), Dirk Kussin (Chemnitz), Osamu Iyama (Nagoya)

  • Interactions between Algebraic Geometry and Noncommutative Algebra
    Oberwolfach, Germany: May 18 - 24, 2014.
    Organizers: Markus Reineke (Wuppertal), J. Toby Stafford (Manchester), Catharina Stroppel (Bonn), Michel Van den Bergh (Diepenbeek)

  • Summer school on PBW filtrations and degenerations of flag varieties
    University of Glasgow, U.K.: May 19 - 23, 2014.
    Organizers: Ghislain Fourier
    Speakers: Evgeny Feigin

  • Representation theory and K-theory
    a conference in celebration of the 70th birthday of Eric Friedlander
    University of Southern California, Los Angeles, CA, U.S.A.: May 19 - 22, 2014.
    Organizers: Aravind Asok, Robert Guralnick, Aaron Lauda, Susan Montgomery
    Speakers: C. Bendel, D. Benson, J. Carlson, C. Haesemeyer, R. Joshua, A. Merkurjev, P.-A. Oestvaer, J. Pevtsova, R. Rouquier, A. Suslin, M. Walker, C. Weibel

  • Non Associative & Non Commutative Algebra and Operator Theory
    in Honor of Professor Amin Kaidi
    Dakar, Senegal: May 23 - 25, 2014.
    Organizers: Laila Mesmoudi, Ismaila Diouf
    Speakers: Nadia Boudi (Université de Meknčs, Maroc), Dolors Herbera (Universidad Autňnoma de Barcelona, Espagne), Consuelo Martínez López (Universidad de Oviedo, Espagne), Pere Ara (Universidad Autónoma de Barcelona, Espagne), Abdenacer Makhlouf (Université de Haute Alsace, France), Mostafa Mbekhta (Université Lille1, France), Antonio Peralta (Universidad de Granada, Espagne), Mamadou Sangharé (UCAD, Sénégal), Fred van Oystaeyen (Departement Wiskunde-Informatica, Antwerpen Universiteit, Belgique), Efim Zelmanov (University of California, San Diego)

  • Young Algebraists' Conference 2014 (Summer School and Conference)
    EPFL, Lausanne, Switzerland: June 9 - 13, 2014.
    Organizers: R. Chevalley (EPFL), C. Lassueur (TU Kaiserslautern)
    Speakers: Tim Burness (Bristol), Stephen Donkin (York), Olivier Dudas (Paris-Diderot)
    Scientific committee: D. Testerman (EPFL) & J. Thévenaz (EPFL)

  • Categorification and geometric representation theory
    Centre de Recherche Mathématiques, Montréal, Canada : June 9 - 13, 2014.
    Organizers: Joel Kamnitzer (Toronto), Anthony Licata (Australian National), Alistair Savage (Ottawa), Ben Webster (Virginia)
    Speakers: J. Brundan (Oregon), S. Cautis (UBC), M. Ehrig (Bonn), A. Ellis (Oregon), E. Gorsky (Columbia), J. Hong (Yale), S. Kang (Seoul), M. Kashiwara (Kyoto), M. Khovanov (Columbia), A. Kleshchev (Oregon), A. Lauda (Southern California), I. Losev (Northeastern), V. Mazorchuk (Uppsala), Y. Qi (Berkeley), A. Ram (Melbourne), S. Riche (Blaise Pascal, Clermont-Ferrand II), D. Rose (USC), R. Rouquier (UCLA)*, P. Shan (Caen), M. Stosic (IST), C. Stroppel (Bonn), M. Varagnolo (Cergi-Pointoise), E. Vasserot (Jussieu), O. Yacobi (Sydney)

  • Non-crossing partitions in representation theory
    Bielefeld University, Bielefeld, Germany: June 12 - 14, 2014.
    Organizers: Barbara Baumeister, Andrew Hubery, Henning Krause, Christian Stump

  • Workshop in Triangulated Categories in Algebra, Geometry and Topology
    Stefan Banach International Mathematical Center in Warsaw, Poland: June 15 - 18, 2014.
    Organizers: Agnieszka Bodzenta, Adrian Langer
    Speakers: Arend Bayer, Stanisław Betley (TBC), Agnieszka Bodzenta, Alexey Bondal, Marcin Chałupnik, Andreas Krug, Adrian Langer, David Ploog, Andrzej Weber, Maciej Zdanowicz

  • Algebraic Structures and Their Applications (ASTA2014)
    (with a one-day session dedicated to the 60th birthday of Alberto Facchini)
    Spineto (Siena), Italy: June 16 - 20, 2014.
    Organizers: Silvana Bazzoni, Riccardo Colpi, Francesca Mantese, Francesco Mattiello, Alice Pavarin, Alberto Tonolo
    Speakers: Goulnara Arzhantseva (University of Vienna, Austria), James Gillespie (Ramapo College of New Jersey, USA), Pedro A. Guil Asensio (Universidad de Murcia, Spain), Dolors Herbera (Universitat Autónoma de Barcelona, Spain), Ivo Herzog (Ohio State University, Lima, USA), Steffen Koenig (University of Stuttgart, Germany), Henning Krause (University of Bielefeld, Germany), Pavel Prihoda (Charles University, Prague, Czech Republic), Manuel Saorin Castańo (Universidad de Murcia, Spain), Gordana Todorov (Northeastern University, Boston, USA), Roger Wiegand (University of Nebraska, USA), Changchang Xi (Capital Normal University, Beijing, China)
    Scientific committee: Lidia Angeleri Huegel, Silvana Bazzoni, Dikran Dikranjan, Alberto Tonolo

  • Advances in Representation Theory of Algebras (ARTA)
    UQAM (Université du Québec ŕ Montréal), Quebec, Canada: June 16 - 20, 2014.
    Organizers: Ibrahim Assem (Sherbrooke), Thomas Brüstle (Sherbrooke), José Antonio de la Peńa (Guanajuato), Christophe Hohlweg (UQAM), Franco Saliola (UQAM), Andrzej Skowronski (Torun)

  • Summer School on Quiver Hecke Algebras and Conference on Geometric Representation Theory
    Institut d’Etudes Scientifiques de Cargese, Corsica, France: June 16 - 27, 2014.
    Organizers: Gwyn Bellamy, Cedric Bonnafe, Olivier Dudas, Peter Fiebig, Iain Gordon, Caroline Gruson
    Speakers: Rina Anno, David Ben-Zvi, Roman Bezrukavnikov*, Pavel Etingof, Victor Ginzburg, David Jordan, Daniel Juteau, Kobi Kremnitzer, Ivan Losev, Kevin McGerty, Tom Nevins, Markus Reineke, Simon Riche, Laura Rider, Raphael Rouquier*, Peng Shan, Wolfgang Soergel, Geordie Williamson. (*= tbc)

  • Postgraduate Group Theory Conference 2014
    University of Birmingham, Birmingham, U.K.: June 24 - 27, 2014.
    Organizers: Russell Goddard, Alessandro Paolini, Felix Rehren
    Speakers: Radha Kessar, Andrea Lucchini

  • Algebraic Combinatorics days
    Reims, France: July 2 - 4, 2014.
    Organizers: Nicolas Jacon (Reims), Cédric Lecouvey (Tours), Peng Shan (Caen)
    Speakers: Tristan Bozec (Paris Sud), Fabrizio Caselli (Bologne), Maud De Visscher (London City Univ.), Olivier Dudas (Paris VII), Jean-Baptiste Gramain (Aberdeen), Loďc Foissy (Calais), Sinead Lyle (Norwish), Pierre-Loďc Méliot (Paris Sud), Bérénice Oger (Lyon)

  • Workshop on Representations of symmetric groups, Hecke algebras and KLR algebras
    University of Birmingham, Birmingham, U.K.: July 14 - 16, 2014.
    Organizers: David Craven and Anton Evseev
    Speakers: Christine Bessenrodt, Joseph Chuang, Matthew Fayers, Nicolas Jacon, Alexander Kleshchev, Sinéad Lyle, Ivan Marin, Vanessa Miemietz, Mark Wildon

  • Groups, Rings, and Group Rings 2014
    On the occasion of Prof. Polcino Milies's 70th birthday
    Ubatuba, Brazil: July 21 - 26, 2014.
    Organizers: M. Dokuchaev (Sao Paulo), R. Ferraz (Sao Paulo), V. Ferreira (Sao Paulo), J. Goncalves (Sao Paulo, chairman), M. Guerreiro (Vicosa), J. Sanchez (Sao Paulo)
    Speakers: T. Albu (Bucharest, Romania), E. Aljadeff (Technion, Israel), N. Andruskiewitsch (Cordoba, Argentina), Y. Bahturin (St. John's, Canada), G. Bakshi (Panjab, India), F. Coelho (Sao Paulo, Brazil), S. Coutinho (Rio de Janeiro, Brazil), A. Del Rio (Murcia, Spain), O. Di Vincenzo (Bari, Italy), W. Ferrer (Montevideo, Uruguay), M. Ferrero (Porto Alegre, Brazil), A. Giambruno (Palermo, Italy), D. Haile (Indiana, USA), D. Herbera (Barcelona, Spain), J. Jacobo (Murcia, Spain), W. Kimmerle (Stuttgart, Germany), V. Kirichenko (Kiev, Ukraine), D. Kochloukova (Campinas, Brazil), A. Leroy (Lens, France), S. Lopez-Permouth (Ohio, USA), E. Marcos (Sao Paulo, Brazil), S. Sehgal (Alberta, Canada), I. Shestakov (Sao Paulo, Brazil), P. Shumyatsky (Brasilia, Brazil), S. Sidki (Brasilia, Brazil), E. Spinelli (Rome, Italy), U. Umirbaev (Wayne, USA), P. Zalesskii (Brasilia, Brazil), E. Zelmanov (San Diego, USA)

  • Mathematical Landings: A Norman conference in geometry and representation theory
    Lingeard, France: July 21 - 22, 2014.
    Organizers: Travis Schedler, Marie-Amelie Lawn
    Speakers: Gwyn Bellamy (Glasgow), Lionel Berard-Bergery (Nancy), Thomas Bitoun (MIT), Raf Bocklandt (Amsterdam), David Jordan (Edinburgh), Justin Noel (Regensburg), James Pascaleff (MPI Bonn, Urbana-Champaign)

  • Homological methods in algebra, geometry and physics
    City University London, U.K.: July 23 - 25, 2014.
    Organizers: Joe Chuang, Andrey Lazarev
    Speakers: Richard Hepworth (Aberdeen), Benoit Fresse (Lille), Wajid Mannan (Lancaster), Theodore Voronov (Manchester), Christoph Schweigert (Hamburg), Dennis Borisov (Oxford), Hovhannes Khudaverdian (Manchester), Raphaël Rouquier (UCLA), Peter Jřrgensen (Newcastle), Alastair Hamilton (Texas Tech), Ben Ward (Stony Brook), Vladimir Hinich (Haifa), Isamu Iwanari (Tohoku), Alexander Voronov (Minnesota)

  • Brock International Conference on Groups, Rings, and Group Rings
    Brock University, St. Catherines, ON, Canada: July 28 - August 1, 2014.
    Organizers: Yuanlin Li (Brock University), Allen Herman (University of Regina), Eric Jespers (Vrije Universiteit Brussel), Wolfgang Kimmerle (Universitat Stuttgart)
    Speakers: Efim Zelmanov, Sudarshan Sehgal, Donald Passman, Ángel del Río, César Polcino Milies, Yuri Bahturin, David Riley, Gabriele Nebe, Jason Bell, Benjamin Steinberg, Jan Okninski, Eli Aljadeff, and Sergio Lopez-Permouth

  • Kazhdan-Lusztig theory and Soergel bimodules
    University of Oregon, Eugene, OR, U.S.A. : August 4 - 8, 2014.
    Organizers: Nicholas Proudfoot, Alexander Ellis
    Speakers: Ben Elias

  • Derivators - Summer School
    Freiburg, Germany: August 18 - 22, 2014.
    Organizers: Wolfgang Soergel, Oliver Straser
    Speakers: Moritz Groth, Fritz Hörmann, George Raptis

  • XVI International Conference on Representations of Algebras (ICRA 2014)
    Sanya, Hainan Province, China: August 20 - 29, 2014.
    Organizers: Bangming Deng, Jinyun Guo, Yannan Lin, Liangang Peng, Changchang Xi, Jie Xiao (Chair), Pu Zhang, Bin Zhu
    Scientific committee: Ragnar-Olaf Buchweitz, William Crawley-Boevey, Bernhard Keller, Henning Krause, Bernard Leclerc

  • Research school on Algebraic Lie Theory
    Glasgow, Scotland: August 25 - 29, 2014.
    Organizers: Gwyn Bellamy, Simon Goodwin
    Speakers: Iain Gordon (Edinburgh), Andrew Mathas (Sydney), Catharina Stroppel (Bonn)

  • Representations of Algebraic Groups and Related Objects
    University of Jena, Germany: September 8 - 12, 2014.
    Organizers: Burkhard Külshammer, Oksana Yakimova
    Speakers: Gwyn Bellamy (Glasgow), Giovanna Carnovale (Padova), Stephen Donkin (York), Stephen Doty (Loyola University Chicago), Karin Erdmann (Oxford), Shrawan Kumar (Chapel Hill), Gunter Malle (Kaiserslautern), Carl Mautner (MPIM Bonn), Daniel K. Nakano (Athens, Georgia), Alison Parker (Leeds), Brian Parshall (Charlottesville), Simon Riche (Clermont-Ferrand II), Dmitriy Rumynin (Warwick), Wolfgang Soergel (Freiburg)

  • Workshop on diagram algebras
    University of Stuttgart, Germany: September 8 - 12, 2014.
    Organizers: Steffen Koenig (Universität Stuttgart), Paul Martin (University of Leeds), Armin Shalile (Universität Stuttgart), Friederike Stoll (Universität Stuttgart), Changchang Xi (Capital Normal University Beijing)
    Speakers: Arjeh Cohen (Technische Universiteit Eindhoven), Maud De Visscher (City University London), John Enyang (University of Sydney), Frederick Goodman, (University of Iowa), Tom Halverson (Macalester College), Anne Henke* (University of Oxford), Gus Lehrer* (University of Sydney), Arun Ram* (University of Melbourne), Steen Ryom-Hansen (Universidad de Talca), Antonio Sartori (University of York), Catharina Stroppel (Universität Bonn), Anne-Laure Thiel (Uppsala Universitet), Hans Wenzl (University of California at San Diego)

  • Workshop on Cluster Algebras and Preprojective Algebras
    Cardiff University School of Mathematics: October 17 - 18, 2014.
    Organizers: Mathew Pugh
    Speakers: Karin Baur (Graz), Raf Bocklandt (Amsterdam), Anna Felikson (Durham), *Jan Grabowski (Lancaster), Alastair King (Bath), *Daniel Labardini-Fragoso (Bonn), Philipp Lampe (Bielefeld), Idun Reiten (Trondheim), *Paul Smith (Washington)

  • Conference on cluster algebras and representation theory
    KIAS, Seoul, South Korea: November 3 - 7, 2014.
    Organizers: Jae-Hoon Kwon (Sungkyunkwan University), Kyu-Hwan Lee (Univ. Conn), Kyungyong Lee (Wayne State Univ. / CMC), Li Li (Oakland Univ.), Euiyong Park (Univ. of Seoul), Ralf Schiffler (Univ. Conn)
    Speakers: Arkady Berenstein (University of Oregon, USA), Thomas Brüstle (Sherbrooke, Canada), Laurent Demonet (Nagoya University, Japan), Christof Geiss (UNAM, Mexico), Peter Jorgensen (Newcastle, UK), Masaki Kashiwara (RIMS), Yoshiyuki Kimura (Kyoto and Osaka, Japan), Ryan Kinser (Iowa, USA), Ryosuke Kodera (Kyoto University, Japan), Lisa Lamberti (Oxford, UK), Kyu-Hwan Lee (Univ. Conn, USA), Fang Li (Zhejiang, China), Toshiki Nakashima (Sophia University, Japan), Katsuyuki Naoi (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan), *Pierre-Guy Plamondon (Université de Paris Sud, France), Fan Qin (Strasbourg, France), Dylan Rupel (Northeastern, USA), Khrystyna Serhiyenko (Connecticut, USA), Ahmet Seven (Middle East Technical University, Turkey), Salvatore Stella (North Carolina, USA), Shunsuke Tsuchioka (Kavli IPMU, Japan), Pavel Tumarkin (Durham University, UK), Kentaro Wada (Shinshu University, Japan), Weiqiang Wang (Virginia, USA), Jerzy Weyman (Connecticut, USA), Fan Xu (Tsinghua, China), Milen Yakimov (Louisiana State University, USA), Bin Zhu (Tsinghua, China)

  • Darstellungstheorie-Tage 2014
    TU Kaiserslautern, Kaiserslautern, Germany: November 7 - 8, 2014.
    Organizers: Susanne Danz, Gunter Malle, Britta Späth
    Speakers: TBA

  • Maurice Auslander Memorial Workshop
    University Bielefeld, Germany: November 13 - 15, 2014.
    Organizers: Julian Külshammer, Philipp Lampe, Steffen Oppermann, Julia Sauter
    Speakers: Claire Amiot (Grenoble), Lidia Angeleri Hügel (Verona), Grzegorz Bobiński (Torun), Ragnar-Olaf Buchweitz (Toronto), Igor Burban (Cologne), Osamu Iyama (Nagoya), Ryo Kanda (Nagoya), Charles Paquette (New Brunswick), Idun Reiten (Trondheim), Jeremy Russell (Ewing, New Jersey), Johan Steen (Trondheim), Jan Šťovíček (Prague), Gordana Todorov (Boston), Michael Wemyss (Edinburgh)

  • Mini-Workshop on Algebras and Representation Theory
    University of Science and Technology of China, Hefei, China: November 22 - 23, 2014.
    Organizers: Xiao-Wu Chen (USTC), Jue Le (USTC)
    Speakers: Nan Gao (Shanghai Univ.), Jiwei He (Shaoxing Univ.), Zengqiang Lin (Huaqiao Univ.), Dong Yang (Nanjing Univ.), Jiaqun Wei (Nanjing Normal Univ.), Guodong Zhou (ECNU)

  • Seventh de Brún Workshop on Homological Perturbation Theory
    NUI Galway, Ireland: December 1 - 5, 2014.
    Organizers: Mohamed Barakat, Graham Ellis, Pedro Real, Julio Rubio.
    Speakers: Ronnie Brown (Bangor), Kiko Belchi (PhD student, Malaga), Vladimir Dotsenko (Dublin), Alexander Engström (Helsinki), Domenico Fiorenza (Rome)*, Sebastian Gutsche (PhD student, Kaiserslautern), Jónathan Heras (La Rioja), Thomas Hüttemann (Belfast)*, Tornike Kadeshvili (Tbilisi), Martin Markl (Prague), Aniceto Murillo (Malaga), Paweł Pilarczyk (IST Austria), Sebastian Posur (PhD student, Aachen), Alban Quadrat (Inria Saclay), Alexander Rahm (Galway), Ana Romero (La Rioja), Francis Sergeraert (Grenoble), Jim Stasheff (North Carolina) [via video lecture], Andy Tonks (London Met), LukᚠVokřínek (Brno)

  • Warwick EPSRC Symposium: DG-enhancements and higher category methods
    The University of Warwick, England, U. K.: December 8 - 13, 2014.
    Organizers: Alexander Efimov, Dmitry Kaledin, Timothy Logvinenko
    Speakers: Marcello Bernardara (Toulouse), Alexei Bondal (Steklov), Dmitri Kaledin (Steklov), Maxim Kontsevich (IHES), Valery Lunts (Indiana), Dmitri Orlov (Steklov), Leonid Positselski (HSE), Gonçalo Tabuada (MIT), Bertrand Töen (Montpellier 2), Michel Vaquie (Toulouse)

  • Workshop on Homological Interactions between Representation Theory and Singularity Theory
    Edinburgh, Scotland, U. K.: December 15 - 19, 2014.
    Organizers: Martin Kalck, Michael Wemyss
    Speakers: Roland Abuaf (Imperial), Petter Andreas Bergh (Trondheim), Raf Bocklandt (Amsterdam), Ragnar-Olaf Buchweitz* (Toronto), Osamu Iyama* (Nagoya), Gustavo Jasso (Bonn), Peter Jřrgensen (Newcastle), Alastair King* (Bath), Frederik Marks (Stuttgart), David Pauksztello (Manchester), David Ploog (Bonn), Chrysostomos Psaroudakis (Stuttgart), Sibylle Schroll (Leicester), Evgeny Shinder (Sheffield), Adam-Christiaan van Roosmalen (Prague), Jorge Vitoria (Verona)

Go back

Maintained by Matthew Pressland,